Ķīnas zinātnieki ir ziņojuši par jaunu purva vīrusu (Wetland virus, WELV), kas tiek pārnests ar ērču kodumiem. Pētījumā, kas publicēts The New England Journal of Medicine, teikts, ka tas var inficēt cilvēkus, izraisot neiroloģiskas slimības, tostarp iespējamus smadzeņu bojājumus.
Pirmais infekcijas gadījums tika ziņots 2019. gada jūnijā 61 gadu vecam vīrietim, kurš vērsās pēc palīdzības slimnīcā Jinzhou. Pacients piedzīvoja drudzi, galvassāpes un vemšanu piecas dienas pēc parka apmeklējuma lielā purvainā apgabalā Iekšējās Mongolijā, Ķīnā, kur viņu bija sakodušas ērces. Antibiotiku lietošana vīrieša stāvokli neuzlaboja, kas ļāva izslēgt infekcijas bakteriālo raksturu.
Pacienta DNS un RNS analīzē atklājās jauna veida vīruss, kas pieder pie ortonarovīrusiem – vīrusu grupai, ko pārnēsā ērces. Šīs grupas vīrusi, piemēram, Krimas-Kongo hemorāģiskā drudža vīruss, ir ļoti bīstami cilvēkiem. Pirms šī gadījuma WELV vīruss nebija atklāts ne dzīvniekiem, ne cilvēkiem.
Lai labāk izprastu vīrusa izplatību, pētnieki savāca gandrīz 14 600 ērču no Ķīnas ziemeļu reģioniem, tostarp parka. Aptuveni 2% no visiem paraugiem bija pozitīvi attiecībā uz WELV ģenētiskā materiāla klātbūtni. Vīruss ir identificēts arī dažiem dzīvniekiem: aitām, zirgiem, cūkām un Mandžūrijas zokor (grauzējiem).
Lai gan vīrusa ģenētiskais materiāls suņiem un liellopiem netika atklāts, dažiem dzīvniekiem tika konstatētas antivielas pret WELV. Tas var norādīt, ka viņu imūnsistēma jau ir saskārusies ar vīrusu.
Zinātnieki pārbaudīja arī mežsaimniecības darbinieku asins paraugus, un 12 no 640 cilvēkiem tika konstatētas antivielas pret vīrusu, kas liecina par iepriekšēju infekciju. Turklāt vīruss tika atklāts pacientiem četrās slimnīcās Ķīnas ziemeļaustrumos. No simtiem pacientu, kuriem pēc ērces koduma parādījās drudzis, 20 bija inficēti ar WELV vīrusu.
Vīrusa infekcijas simptomi ir drudzis, reibonis, galvassāpes, savārgums, muguras sāpes, kā arī slikta dūša, vemšana un caureja. Dažos gadījumos laboratorijas testi atklāja audu bojājumus un asins recēšanas pazīmes. Viens no pacientiem nonāca komā, un viņa cerebrospinālajā šķidrumā bija paaugstināts balto asins šūnu skaits, kas liecina par iekaisumu. Tomēr visi pacienti, kuri saņēma ārstēšanu, pilnībā atveseļojās 4 līdz 15 dienu laikā.
Eksperimenti ar laboratorijas pelēm parādīja, ka vīruss spēj izraisīt letālas infekcijas, ietekmējot vairākus orgānus, tostarp smadzenes. Šie dati apstiprina hipotēzi, ka WELV var izraisīt nopietnas neiroloģiskas komplikācijas cilvēkiem.
Zinātnieki aicina pastiprināt uzraudzību un izstrādāt precīzākas metodes šādu vīrusu noteikšanai. Tas ļaus labāk izprast draudus, ko šādi vīrusi var radīt sabiedrības veselībai.
“Šie dati liecina, ka jaunatklātais ortonairovīruss WELV ir patogēns cilvēkiem un izplatās starp cilvēkiem, ērcēm un dažādiem dzīvniekiem Ķīnas ziemeļaustrumos,” atzīmēja pētnieki.