Krievijā tiesa piesprieda 27 gadu cietumsodu Darijai Trepovai, kas bija vainīga kara korespondenta Vladlena Tatarska spridzināšanā. Šis ir garākais cietumsods sievietei Krievijas vēsturē.
Daria Trepova tika atzīta par vainīgu trīs punktos: “terora akta izdarīšanā”, “nelikumīgā sprāgstvielu apritē” un “dokumentu viltošanā”.
Trepova tika aizturēta 2023. gada 3. aprīlī, dienu pēc sprādziena kafejnīcā Universitetskas krastmalā, kura laikā tika nogalināts kara korespondents Vladlens Tatarskis (īstajā vārdā Maksims Fomins). Uzbrukuma dienā viņš vadīja ”Kiber Front Z” vakaru. Trepova viņam uzdāvināja figūriņu, kurā bija paslēpta sprādzienbīstama ierīce. Sprādzienā tika ievainoti 52 cilvēki.
Saskaņā ar izmeklēšanu Trepova “izpildīja to personu norādījumus, kuras darbojās no Ukrainas teritorijas”. Tāpat izmeklēšanas laikā tika paziņots, ka Darja Trepova ilgu laiku gatavojusies noziegumam. 2022. gada rudenī viņa sniedza informāciju par savu kriptomaku un saņēma 132 tūkstošus rubļu slepkavības organizēšanai, grāmatu un pastkaršu iegādei, ko nodeva militārajam korespondentam, lai viņu iepazītu un iegūtu viņa uzticību. Trepova figūriņu ar bumbu pacēla Maskavā un nogādāja uz Sanktpēterburgu. Lai bumba nesprāgtu priekšlaicīgi, figūriņas apakšā tika uzstādīts aizsargmagnēts, kuru, pēc izmeklētāju domām, Darja Trepova noņēma sprādziena dienā. Pēc piegādes spridzeklis tika detonēts attālināti, izmantojot mobilā telefona zvanu.
Pēc terorakta Darja Trepova nogrieza matus, pārģērbās un paslēpās pie drauga. Nākamajā dienā viņa tika aizturēta. Runājot ar pēdējo vārdu, meitene atvainojās cietušajiem. Pēc Trepovas* teiktā, viņa nezināja, ka figūriņā ir spridzeklis, un domāja, ka tur atrodas ierakstīšanas ierīce.
Tiesa piesprieda Darijai Trepovai 27 gadus cietumā vispārējā režīma kolonijā 2023. gada aprīlī Sanktpēterburgā notikušā terorakta lietā, kura rezultātā gāja bojā militārais korespondents Vladlens Tatarskis. Tajā pašā laikā valsts apsūdzība viņai pieprasīja uz 28 gadiem vispārējā režīma kolonijā. Turklāt tiesnese pilnībā apmierināja cietušo civilprasības pret Dariju Trepovu – kopumā par 16 495 000 rubļu (ap 165 000 eiro)
Ir vērts piebilst būtisku apstākli: tiesa Krievijā nepiespriež sievietēm mūža ieslodzījumu.
“Krievijā, neatkarīgi no tā, kādas briesmīgas zvērības sieviete pastrādā, viņai joprojām nevar likumīgi piespriest nāvessodu – mūža ieslodzījumu. Sievietēm maksimālais sods par vienu noziegumu ir 20 gadi. Ja ir vairāki noziegumi, tiesa var jūs nosūtīt cietumā ne ilgāk kā uz 25 gadiem. Ja no šiem noziegumiem vismaz viena darbība ir saistīta ar noziedzīgas kopienas organizēšanu, terorismu, bruņotu sacelšanos vai genocīdu, tad maksimālais iespējamais sods visiem ir 30 gadi. Darjas Trepovas gadījumā bija apsūdzība terorismā, tāpēc viņa varēja saņemt kopā 30 gadus. Jums arī jāzina, ka sievietes noziedznieces Krievijā izcieš sodu vispārējā režīma kolonijās. Stingrs vai īpašs režīms, tāpat kā vīriešiem, Krievijā notiesātajām sievietēm nav paredzēts,” skaidroja advokāte Ļubova Gončarova.
Sods, ko saņēma Daria Trepova, ir garākais Krievijas vēsturē, kāds jebkad ir piespriests sievietēm
Pirms tam ”Amazones” bandas līdere Inesa Tarverdijeva saņēma maksimālo sodu 25 gadus, tiesa viņai piesprieda 25 gadu cietumsodu. Taču aizturēšanas brīdī 2013. gadā viņa bija 45 gadus veca. Viņa noziegumos iesaistīja savu 25 gadus veco meitu Viktoriju, kā arī viņas partneri, viņas māsu un 13 gadus veco meitu. Viņi veica māju un automašīnu laupīšanu, nošaujot visus upurus, dažreiz veselas ģimenes. Ir pierādītas vismaz 20 slepkavības, 2 slepkavību mēģinājumi un vēl 171 noziedzīga epizode. Tiesas procesa rezultātā mātei un meitai tika piespriests 25 gadu cietumsods. Prokuratūra Tarverdijevai lūdza piespriest 30 gadus cietumā, taču tika ņemts vērā, ka viņa aktīvi sadarbojās izmeklēšanā.
Pilotei Nadeždai Savčenko tika piespriests 22 gadu cietumsods. Donbasā darbojošā ukraiņu bataljona “Aidar” dalībniece, helikoptera pilote un, pēc tiesas domām, artilērijas šāvēja, tika aizturēta 2014.gadā. 2016. gada 22. martā viņai tika piespriests 22 gadu cietumsods par līdzdalību divu vai vairāku personu slepkavībā, kas izdarīta “politiska naida dēļ”. Tas attiecās uz VGTRK žurnālistu Igora Korneļuka un Antona Vološina nāvi, kuri 2014. gadā Luhanskas apgabalā nokļuva mīnmetēju apšaudē. Savčenko arī atzīta par vainīgu civiliedzīvotāju slepkavības mēģinājumā un nelikumīgā Krievijas robežas šķērsošanā. Taču tā paša gada maijā viņa ar Krievijas prezidenta dekrētu tika apžēlota un apmainīta pret diviem Ukrainas teritorijā sagūstītajiem Krievijas pilsoņiem.
Teroristei Zaremai Mužahojevai tika piespriests 21 gada cietumsods. 2003. gada vasarā pēc čečenu terorista Šamila Basajeva pavēles Maskavā ieradās trīs sievietes pašnāvnieces, lai sarīkotu sprādzienus sabiedriskās vietās galvaspilsētā. 5. jūlijā divas no vinām uzspridzinājās pie rokfestivāla ”Kriļja” kasēm. 15 cilvēki tika nogalināti un 60 tika ievainoti. 23 gadus vecajai Mužahojevai bija paredzēts uzspridzināt sprādzienbīstamu priekšmetu pie restorāna Tverskaja-Jamskaja ielā 1, taču policijas darbinieki viņu aizturēja. 2004. gada 5. aprīlī pēc zvērināto tiesas sprieduma viņai tika piespriests 21 gada cietumsods apsūdzībās par terorismu, slepkavības mēģinājumu un nelegālu sprāgstvielu apriti. Viņa lūdza nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu, taču tas tika noraidīts.
Irina Gaidamačuka, sods 20 gadi. Viņa ir atbildīga par lielāko slepkavību skaitu, ko pēdējā laikā pastrādājusi viena sieviete. Kāda Sverdlovskas apgabala iedzīvotāja, divu bērnu māte, rajona drošības dienesta darbinieku aizsegā iekļuvusi vientuļo pensionāru dzīvokļos, kur nogalinājusi sirmgalvjus. Viņa meklēja naudu, ko pensionāri nolikuši bērēm. Uzbrukumu sērija turpinājās astoņus gadus. 2012. gada 3. jūnijā viņai tika piespriests 20 gadu cietumsods par 17 slepkavībām, 1 slepkavības mēģinājumu un 18 uzbrukumiem.
Vera Zaiceva, sods 20 gadi. 2021. gadā kāda Saratovas apgabala iedzīvotāja atņēma dzīvību savam 8 gadus vecajam dēlam un mēģināja nogalināt 5 gadus veco meitu. Abas darbības tika veiktas ārkārtīgi nežēlīgi. Savu rīcību viņa skaidroja ar to, ka bērni viņu vienkārši “kaitinājuši” ar nepaklausību. 2022. gada 7. oktobrī viņai tika piespriests 20 gadu cietumsods un 2 gadi ierobežotas brīvības pēc atbrīvošanas.
Advokāti uzskata, ka Darjai Trepovai praktiski nav nekādu izredžu tikt nosacīti atbrīvotai vai saņemt amnestiju, ņemot vērā, ka viņa tika notiesāta par noziegumu, kas saistīts ar sprāgstvielām. Mūsdienu Krievijas vēsturē nekad nav bijusi iecietība pret šādiem nodarījumiem.