“Svarīgi stāsti” (Važnije istoriji) un Der Spiegel saņēma piekļuvi unikālam Krievijas prezidenta drošības dienesta darbinieka dokumentu arhīvam. “Svarīgo stāstu” žurnālisti pastāsta, ko tajā atraduši un zemāk varat izlasīt pētūjuma tulkojumu latviešu valodā.
2018. gada aprīļa vidū Krievijas prezidenta drošības dienesta (SBP) darbinieku grupa no Maskavas lidoja uz Minhenes lidostu. Viņi ieradās Bavārijas galvaspilsētā ar īpašu uzdevumu.
No lidostas prezidenta apsardze devās uz viesnīcu pilsētas nomalē. Viņi tur palika tikai vienu dienu. Nākamajā dienā grupa pārcēlās uz viesnīcu tuvāk centram. Nodzīvojuši tajā nedaudz vairāk nekā nedēļu, viņi atkal mainīja savu dislokācijas vietu. Tā SBP darbinieki mēnesi klaiņoja pa Minhenes viesnīcām: iekārtojās istabās pa diviem, cenšoties nepiesaistīt sev pārāk lielu uzmanību.
Vairākas reizes ieradās pastiprinājumi no Maskavas. Kopumā “Minhenes specoperācijā” bija iesaistīti 12 Krievijas specdienestu virsnieki. Maija vidū, pabeiguši savu īpašo misiju, viņi lidoja atpakaļ uz Krieviju.
Šis nebija pirmais šāds brauciens. Gandrīz piecu gadu laikā, no 2016. līdz 2020. gadam, Krievijas prezidenta apsardze desmitiem reižu lidoja uz Minheni, dažreiz tikai ar dažu dienu intervālu un parasti lielās grupās no septiņiem līdz desmit cilvēkiem.
Kāds bija īpašais uzdevums, kas tik bieži atveda Krievijas specdienestu darbiniekus uz Bavārijas galvaspilsētu? Grūti noticēt, bet atbilde ir mīlestība un balets.
Daudzo Minhenes apmeklējumu laikā SBP darbinieki visbiežāk uzturējās viesnīcā Hotel an Der Oper. Viesnīca ir parādā savu nosaukumu Bavārijas Valsts operai, kas atrodas blakus ielā, Minhenes Nacionālā teātra ēkā. Tur atrodas arī Bavārijas balets.
Sešus gadus, no 2016. līdz 2022. gadam, baletu vadīja krievu dejotājs Igors Zeļenskis. Viņš ir viens no veiksmīgākajiem un slavenākajiem baletdejotājiem no Krievijas. Zelenskis ir bijis Mariinska teātra solists, Ņujorkas baleta trupas vadošais solists un viessolists Lielbritānijas Karaliskajā baletā, Itālijas La Scala un citās pasaules skatuvēs.
Šā gada maijā “Svarīgi stāsti” un vācu izdevums Der Spiegel noskaidroja, ka Igors Zeļenskis ir Vladimira Putina znots. Daudzus gadus dejotājam ir attiecības ar prezidenta jaunāko meitu Katerinu Tihonovu (nav zināms, vai tās ir oficiāli noformētas). 2017. gada beigās pārim piedzima meita.
Īpašais uzdevums, ar kuru 2018. gada aprīlī no Maskavas uz Minheni lidoja desmit prezidenta sargi, bija Tihonovas un Zeļenska tikšanās organizēšana. Vienlaikus ar SBP darbiniekiem Bavārijas galvaspilsētā ieradās grezna biznesa lidmašīna ar šasijas numuru LX-SIX (atcerieties šo kodu, mēs pie tā atgriezīsimies stāsta beigās). Lidmašīna pārvadāja Tihonovu un viņas meitu. Pēc mēneša Minhenē pavadīšanas Vladimira Putina meita un mazmeita ar to pašu biznesa lidmašīnu lidoja uz Maskavu. Pēc tiem Krievijā atgriezās prezidenta apsardzes pūlis.
Krievijas galvenais noslēpums
Vairāk nekā 20 gadus, kurus Vladimirs Putins ir valdījis Krieviju, viņš ir atteicies nosaukt savu meitu vārdus, pamatojot to ar drošības apsvērumiem un to, ka viņa bērni dzīvo pieticīgu privāto dzīvi.
“Es, protams, lasu gan tur internetā, gan dažās citās publikācijās par Jekaterinu Tihonovu, kā arī par citiem maniem iespējamajiem radiniekiem un meitām… Es nekad neapspriežu jautājumus, kas saistīti ar savu ģimeni. Viņi nav iesaistīti biznesā un nav saistīti ar politiku. Viņi nekur nelien, ”2015. gadā uz RBC jautājumu par savām meitām atbildēja Vladimirs Putins. Kopš tā laika prezidenta bērniem ir izdevies “iekļūt” gan biznesā, gan politikā, taču Kremlis turpina sargāt viņu noslēpumu, it kā tas būtu galvenais Krievijas noslēpums.
Piemēram, kā ziņoja BBC Krievijas dienests, prezidenta vecākā meita Marija Voroncova kļuva par Nomeko līdzīpašnieci 2019. gadā. Viņa ir iesaistīta viena no lielākajiem privātajiem medicīnas kompleksiem Krievijā Ļeņingradas apgabalā. Projekta izmaksas tiek lēstas 40 miljardu rubļu apmērā. To finansē apdrošināšanas grupa Sogaz, kas pieder un kuru pārvalda Vladimira Putina draugi un radinieki.
Valsts prezidenta jaunākā meita Katerina Tihonova šā gada jūlijā tika iecelta par Krievijas Rūpnieku un uzņēmēju savienības (RSPP) importa aizstāšanas koordinācijas padomes līdzpriekšsēdētāju. “Katerina Tihonova sēž pie izsniegšanas. Iespējams, būs ārkārtīgi grūti dabūt naudu importa aizstāšanai bez viņas vīzas,” intervijā Radio Brīvība komentēja ekonomists Sergejs Aleksašenko.
Vladimira Putina ģimene savu stāvokli izmantoja ne tikai biznesā un politikā. Kā liecina kopīgā izdevuma ”Svarīgi stāsti” un vācu izdevuma Der Spiegel izmeklēšana, Krievijas prezidenta jaunākā meita Katerina Tihonova izmantoja valsts līdzekļus gan personīgi, gan privātajā dzīvē – vai tie bija randiņi ar Zelenski, ceļojumi uz SPA viesnīcu vai braucieni uz Alpu kūrortiem.
SPA operācija
Informācija par Vladimira Putina meitas un viņa drošības darbinieku ceļojumiem mums ir zināma, pateicoties unikālam dokumentu arhīvam no Katerinas Tihonovas norīkotā SBP darbinieka Alekseja Skripčaka e-pasta.
Šo arhīvu mums nodeva tas pats anonīmais avots, kurš gandrīz pirms diviem gadiem nosūtīja Putina bijušā znota Kirila Šamalova vēstules ”Svarīgi stāsti” redaktoriem. Mēs nezinām avota vārdu vai motīvus. Bet šiem dokumentiem ir liela sabiedriska nozīme. Pateicoties tiem, mēs varam ne tikai uzzināt, kā Putina ģimene dzīvoja ārzemēs, bet arī kāda izlūkdienesta virsnieku armija viņus visur pavadīja.
Piemēram, 2016. gada maija beigās Aleksejs Skripčaks Tihonovai rezervēja numuru uz divām naktīm viesnīcā Hotel Continental Relax & Spa Zviedrijas ostas pilsētā Halmstadē. Dienu pirms Putina jaunākās meitas ierašanās Zviedrijā septiņi SBP virsnieki piestāja tuvējā viesnīcā. Nākamajā dienā kopā ar Tihonovu ieradās vēl trīs prezidenta apsardzes locekļi. Viņi apmetās tajā pašā viesnīcā Continental Relax & Spa.
Starp tiem, kas ieradās, piemēram, bija Dmitrijs Dankovs un Dmitrijs Posuņenko. Mums izdevās atrast viņu fotogrāfijas sociālajos tīklos, un pēc tam, izmantojot attēlu meklēšanu, atradām fotogrāfijas un video no oficiālajiem pasākumiem, kur Dankovs un Posuņenko apsargāja Vladimiru Putinu.
Tādējādi Putina meitas eskorta grupa uz SPA viesnīcu veidoja desmit cilvēkus.
Vai arī šeit ir ceļojums 2017. gada martā uz divām dienām Londonā. Aleksejs Skripčaks rezervēja trīs istabas sešiem apsargiem (viņiem nācās saspiesties šaurajās Londonas viesnīcās pa pāriem) un trīs Tihonovai un tiem, kas ceļoja kopā ar viņu.
Bet, protams, Vācija, kur strādāja Igors Zelenskis, kļuva par Putina meitas un viņas miesassargu galveno ceļojumu galamērķi. Vairākus gadus Tihonova un SBP darbinieki uz turieni lidoja gandrīz katru mēnesi, dažreiz ar tikai dažu dienu intervālu starp braucieniem. Minhene ir kļuvusi par Vladimira Putina ģimenes otrajām mājām.
Šādam apsargu skaitam acīmredzot bija jāgarantē prezidenta meitas drošība. Taču sanāca otrādi. Tik daudzu jaunu, veselu krievu ar diplomātiskajām pasēm biežie braucieni uz Vāciju agrāk vai vēlāk noteikti piesaistīja Vācijas slepeno dienestu uzmanību. Avoti sarunā ar Der Spiegel stāstīja, ka vienā no braucieniem aizdomas raisījuši SBP darbinieku dokumenti un viņi, kā arī Putina meita, sākti uzraudzīt.
Tikai piecu gadu laikā – no 2016. gada janvāra līdz 2021. gada janvārim – Skripčaks gandrīz 100 reizes rezervēja viesnīcu Tihonovu apkalpojošajiem apsardzes darbiniekiem. Tikai trešdaļa rezervāciju bija Krievijā, vairāk nekā 40 bija Vācijā, un citos populāros ceļojumu galamērķos Austrijā un Itālijā.
Attīstītajā pasaulē nav iedomājama valsts vadītāju tuvinieku ceļošana uz SPA, iepirkšanos vai randiņu tik lielas apsardzes pavadībā. Pat ASV, kur prezidenta ģimenes locekļus aizsargā likums, plašsaziņas līdzekļi un sabiedrība viņus nepārtraukti kritizē par nevajadzīgiem ceļojumiem pa pasauli, kas atsitas nodokļu maksātāju kabatā.
Krievijā prezidenta ģimenes locekļiem ir tiesības uz valsts aizsardzību tikai tad, ja viņi dzīvo kopā ar viņu vai pavada viņu ceļojumos. Acīmredzot Katerinas Tihonovas privātie ceļojumi neatbilst šīm likuma prasībām.
Buržuju dzīve
Līdz 2020. gada sākumam Katerina Tihonova, acīmredzot, nogura dzīvot divās mājās un pastāvīgi lidot pie Igora Zelenska, tāpēc nolēma pārcelties pie sava dzīvesbiedra. 2019. gada oktobrī Aleksejs Skripčaks saņēma vēstuli ar tēmu “Pārcelšanās uz Vāciju”. Tajā kāda loģistikas uzņēmuma vadītāja Tihonovas personīgajam apsargam paskaidroja, kā pareizi aizpildīt pārvadājamo īpašumu inventarizāciju.
Papildus Minhenei Putina meita un znots labprāt pavadīja laiku pie Tegernsee ezera. Sestdiena ir ģimenes diena. Vispirms gulēsim, un tad dosimies uz Tegernsee pusi. Bavārijas Alpu pakājes ir vienkārši skaistas,” savu tipisko nedēļas nogali aprakstīja Zelenskis vācu izdevuma Sueddeutsche Zeitung slejā.
Prezidenta ģimenes locekļi devās uz skaisto Alpu kalnu pakāji tādu pašu Krievijas specdienestu darbinieku pūļa pavadībā. Piemēram, divu nedēļu atvaļinājuma laikā 2019. gada novembrī viņus pavadīja kopumā deviņi SBP virsnieki. Viņi apmetās četrās viesnīcās gar ezeru.
Šāds apsargu skaits acīmredzot bija vajadzīgs, lai pasargātu Tihonovu un Zeļenski no Rietumu vērtību postošās ietekmes, ar kuru Kremļa ierēdņi un propagandisti jau daudzus gadus biedē Krievijas pilsoņus.
“Rietumos apzināti tika sajaukti tādi pamatjēdzieni kā ģimene, māte un tēvs, vīrietis un sieviete… Sociālajā sfērā neoliberālisms ieaudzina individuālismu, savtīgumu, baudas kultu, neierobežotu patēriņu, absolutizē jebkura es brīvību. -izteiksme,” šādi 2020. gadā Rietumu dzīvesveidu grāva viens no ietekmīgākajiem drošības darbiniekiem Krievijā, Drošības padomes sekretārs Nikolajs Patruševs. Pēc kara sākuma Ukrainā Vladimirs Putins pat nosauca krievus, kuriem ir kopīgas Rietumu vērtības, par nacionālajiem nodevējiem: “Daudzi no šiem cilvēkiem pēc savas būtības garīgi ir tur (Rietumos), nevis šeit, ne pie mūsu tautas, nevis ar Krieviju”.
Kad Putins teica šo nu jau slaveno runu, viņa znots un mazmeitas tēvs vēl bija Bavārijas baleta direktors. Zelenskis amatu atstāja tikai šā gada aprīlī, skaidrojot aiziešanu ar “ģimenes apstākļiem”.
Biznesa lidmašīnas
Tihonovas pastāvīgie ceļojumi tik daudzu apsargu pavadībā bija dārgi. Piemēram, viesnīcu rezervēšana 2018. gada aprīlī pašam braucienam uz Minheni, ar kuru sākām šo stāstu, izmaksāja gandrīz divus miljonus rubļu. Un tas ir tikai viens brauciens, un tādu ik gadu bija desmitiem. Skripčaka arhīvā informācijas par to, kas apmaksājis šos braucienus, nav, taču, acīmredzot, SBP darbinieku komandējumi apmaksāti no budžeta līdzekļiem.
Putinu ģimenes locekļi saviem privātajiem braucieniem izmantoja arī citus valsts resursus. Piemēram, kad 2018. gada aprīlī luksusa biznesa lidmašīna Gulfstream G650 ar šasijas numuru LX-SIX atveda Tihonovu un viņas meitu uz Minheni pie Zelenska.
Šai lidmašīnai ir interesanta vēsture. Sākotnēji tā piederēja Vladimira Putina ilggadējam draugam un vienam no galvenajiem Krievijas naftas eksportētājiem Genādijam Timčenko. Kā rakstīja Vedomosti, Timčenko iegādājās šo lidmašīnu “īpaši, lai iepriecinātu Krievijas prezidentu”: reaktīvās lidmašīnas ātrums ir tuvu skaņas ātrumam. Šī un citas lidmašīnas pārvadāja ne tikai Putina ģimeni, bet arī pašu prezidentu un pat viņa mājdzīvniekus: “Atsevišķos gadījumos, kad Putins garā komandējumā skuma pēc sava labradora Koni, viņš tika nogādāts prezidentam ar lidmašīnu,” rakstīja Vedomosti.
2018. gadā par biznesa lidmašīnas galveno īpašnieku kļuva Krievijas Tiešo investīciju fonds (RDIF). RDIF ir valsts uzņēmums, kuru vada Kirils Dmitrijevs. Viņam ir ilgstošas attiecības ar Putina ģimenes locekļiem. Dmitrijevs bija līgavas viesis Tihonovas un viņas iepriekšējā vīra Kirila Šamalova kāzās. RDIF vadītājs ar prezidenta ģimeni iepazinās ar savas sievas Natālijas Popovas starpniecību. Viņa ir sena Tihonovas draudzene un viņas vietniece fondā Innopraktika.
Dmitrijeva attiecības ar Putinu ģimeni neaprobežojās tikai ar draudzību. Piemēram, RDIF vadītājs ar Šamalovu dalījās ar konfidenciāliem dokumentiem par fonda turpmākajiem lielākajiem darījumiem, tostarp par iekļūšanu biržas sarakstā iekļauto uzņēmumu kapitālā. Šāda veida iekšējā informācija var atnest tās īpašniekam bagātību, un tas, kurš to atklāj, var tikt ieslodzīts.
RDIF lidmašīna nebija vienīgā biznesa lidmašīna, ar kuru lidoja Putina ģimenes locekļi. Viņi arī lidoja ar Bombardier lidmašīnu ar šasijas numuru M-FINE. Šī biznesa lidmašīna pieder pazīstamā Krievijas uzņēmēja Alekseja Repika, farmācijas holdinga R-Pharm dibinātāja, ārzonas kompānijai.
Repika ir viens no lielākajiem valsts līgumu saņēmējiem par zāļu piegādi Krievijā. Federālajam pretmonopola dienestam (FAS) pat bija aizdomas, ka uzņēmums ir vienojies ar Veselības ministriju, kā arī dalību kartelī ar vairākām firmām, kas uzturēja augstas medikamentu cenas Krievijas reģionos. Bet visas šīs aizdomas neradīja nopietnas sekas ne Aleksejam Repikam, ne viņa uzņēmumam.
To pašu biznesa reaktīvo lidmašīnu, ar kurām lidoja Putina ģimene, nomas stundas izmaksas ir aptuveni septiņi līdz desmit tūkstoši eiro. Tādējādi tikai viens lidojums uz Minheni un atpakaļ varētu izmaksāt aptuveni 40 tūkstošus eiro. Skripčaka arhīvā nav datu, kas maksāja – un vai maksāja par šiem braucieniem. Pati Tihonova, tāpat kā pārējie rakstā minētie cilvēki, vēl nav atbildējusi uz ”Svarīgu stāstu” jautājumiem.
“Tēriņi miesassargiem, kuri pavada ierēdņa meitu uz SPA, ir absolūti neētisks budžeta līdzekļu izlietojums. Varu teikt, ka, piemēram, Amerikas Savienotajās Valstīs šāda rīcība par 99% tiks uzskatīta par pārkāpumu, un amatpersonai būs jāatstāj savs amats, ”saka Transparency International jurists Kušs Amins. Pēc eksperta domām, Tihonovas gvardes un valsts uzņēmuma biznesa lidmašīnas izmantošana personiskām vajadzībām ir “koruptīvas uzvedības piemērs”.