Vecāki vecumā līdz 28 gadiem, kas tiek uzskatīti par pirmās paaudzes pārstāvjiem, kas uzauguši sociālo mediju laikmetā, retāk lasa skaļi saviem bērniem. Par to, atsaucoties uz “HarperCollins” un “NielsenIQ BookData” pētījumu, kura laikā eksperti aptaujāja vairāk nekā divus tūkstošus vecāku, raksta The Times
Pētījumā arī atklāts, ka vecāki lasa meitenēm biežāk nekā zēniem. Tikai 29% zēnu, kas jaunāki par diviem gadiem, pieaugušie katru dienu lasa pasakas, savukārt meiteņu vidū šajā vecumā šis rādītājs ir 44%.
“Šis senais aizspriedums, ka zēni nav emocionāli inteliģenti, nelasa tik daudz kā meitenes, ir pietiekami biedējošs, taču doma, ka vecāki prioritāri nosaka, kurš no viņu bērniem lasa, pamatojoties uz viņu dzimumu, ir vienkārši biedējoša,” saka autors Fils Ērls.
Pētījumā atklājās, ka vecāki bieži lasa saviem bērniem 41% gadījumu, ja viņu bērni ir jaunāki par četriem gadiem, un 36% laika, ja viņu bērni ir vecumā no pieciem līdz septiņiem gadiem. Kad bērni sasniedz 11–13 gadu vecumu, 35 % vecāku viņiem lasa reti vai nelasa nemaz.
Kopš 2012. gada to bērnu vecumā no pieciem līdz septiņiem gadiem īpatsvars, kuri lasa kopā ar vecākiem vai paši, ir samazinājies attiecīgi par aptuveni 15 un 20 procentpunktiem. Vienlaikus bērni sākuši skatīties vairāk video vietnē YouTube un spēlēt mobilās un datorspēles. Ir arī pieaudzis to bērnu īpatsvars, kuri lasīšanu uzskata par “neforšu” un sūdzas par “pārāk daudz” mājasdarbu skolā.
“Kad bērniem lasa priekšā, viņiem lasīšana sagādā prieku. Tāpēc ir ļoti satraucoši, ka daudzi bērni aug bez lasīšanas kultūras mājās,” sacīja Alisone Deivida, patērētāju ieskatu direktore HarperCollins Children’s Books, kura vadīja pētījumu.