Analītiķis atzīmē, ka Krievija ir sākusi aktīvi izmantot jaunas FAB, kuras pēc tam, pateicoties iebūvētajam raķešu dzinējam, pārvērš par vadāmām bumbām (CAB) ar nosaukumu Grom-E1 ar darbības rādiusu līdz 120 km. Viņš par to raksta slejā The Telegraph.
Analītiķis Deivids Akss atzīmē, ka šīs FAB tiek nomestas no lidmašīnām Su-30 un Su-34, lai veiktu triecienus, un nav sasniedzami lielākajai daļai Ukrainas pretgaisa aizsardzības sistēmu.
“Līdz šim mērķi ir civiliedzīvotāji. Februārī un martā Grom-E1 skāra attiecīgi skolu un dzīvojamo ēku Harkivā. Nesen, 29. oktobrī, notika sprādzieni un vismaz viens Grom-E1 uzspridzināja medicīnas iestādi un citas ēkas Harkivā, tostarp vēsturisku ēku, kas ir UNESCO aizsardzībā,” raksta analītiķis.
Viņš stāsta, ka tagad jaunās Krievijas FAB, kas pārveidotas par jauna tipa vadāmām bumbām, tiek ražotas masveidā, bet civiliedzīvotāji tiek pastāvīgi apdraudēti. Taču Aizsardzības spēkiem ir ko atbildēt krievu okupantiem, uzsver analītiķis.
“Ukraiņi var cīnīties ar savām vadītajām bumbām, piemēram, Francijā ražoto Hammer un jaunu paštaisītu munīciju, kas varētu būt īsts Hammer klons. Šī jaunā bumba pirmo reizi tika pamanīta zem Ukrainas Su-24 spārna.” bumbvedēja izmēģinājuma lidojuma laikā septembrī, un gan Francijas munīcija, gan vietējais klons, iespējams, sasniedz aptuveni 65 km attālumu. Ukraina saņēmusi arī bijušās ASV jūras kara flotes slīdošās bumbas (JSOW).
Speciālists ir pārliecināts, ka šobrīd vienīgā problēma ir nelielais palaišanas attālums, jo tā dēļ Ukrainas lidmašīnas riskē nonākt Krievijas okupantu pretgaisa aizsardzības zonā.
“Kopumā vadāmo un raķešu vadāmo bumbu karš, kā arī spārnoto un ballistisko raķešu izmantošana Krievijas pusei dod priekšrocības, tomēr tas attiecas uz daudziem kara aspektiem un tamlīdzīga nelīdzsvarotība nekad nav atturējusi ukraiņus cīnīties,” sacīja Deivids Akss.