Krievijas opozicionāri aicinājuši savus līdzpilsoņus ierasties savā vēlēšanu iecirknī prezidenta vēlēšanu pēdējā balsošanas dienā – 17.martā plkst.12. “Nav svarīgi, ko jūs darāt vēlēšanu iecirknī: balsojiet par jebkuru kandidātu, izņemot Putinu, sabojājiet biļetenu vai paņemiet to līdzi. Ir svarīgi, lai visi pulcētos vienlaicīgi,” teikts akcijas lapā. Viens no šīs idejas autoriem ir bijušais Sanktpēterburgas likumdošanas sapulces deputāts Maksims Rezņiks, to atbalstījuši arī politiķi Mihails Hodorkovskis un Aleksejs Navaļnijs.
“Tā varētu būt spēcīga valsts noskaņojuma demonstrācija,” komentēja Navaļnijs . “Reāli cilvēki stāv rindā, lai balsotu pret Putinu.” Viņš norādīja, ka šajā kampaņā “kampaņa ir svarīgāka par balsošanu”. “Bez jūsu personīgās kampaņas pret Putinu jūsu personiskajam balsojumam pret viņu nav jēgas,” secināja politiķis.
Akciju atbalstīja arī Navaļnija dibinātā Korupcijas novēršanas fonda komanda (FBK). Iepriekš FBK direktors Ivans Ždanovs rakstīja, ka sākotnēji Navaļnija komanda “šķita vāja”. “Bet tad mēs apsēdāmies un skaitījām. Maskavā ir 2058 vēlēšanu iecirkņi, pat ja vienā reizē ierodas pusmiljons cilvēku, tas ir 250 domubiedru katrā iecirknī, tas jau ir daudz cilvēku katrā iecirknī,” viņš teica.
Politologu viedokļi par akciju dalījās. “Man šķiet, ka tas ir kārtējais mēģinājums vienos naktī, kad cilvēki tāpat jau guļ, uztaisīt kādu akciju “Izslēdziet gaismu par godu Dabas dienai” garā,” saka ”Centra reģionālās politikas attīstībai” prezidents Iļja Graščenkovs.. – Mēģinājums medijiem fiksēt lielu cilvēku skaitu vēlēšanu iecirkņos. Bet cilvēki jau šobrīd aktīvi balso, un nevar atšķirt, kurš ir par un kurš pret. “Es nedomāju, ka šis “radošums” ietekmēs vēlēšanu rezultātus.
Šāda rīcība tikai kaitēs pretkara noskaņotajam prezidenta amata kandidātam Borisam Nadeždinam , uzskata politiskais stratēģis Konstantīns Kalačovs. “Man šķiet, ka kandidātam Nadeždinam tas ir kontrolšāviens galvā,” tas ir tikai vēl viens arguments pret viņa reģistrāciju, izredzes uz to jau bija tuvu nullei. Ideja, atklāti sakot, ir provokatīva,” viņš saka. Pēc viņa domām, organizatoriem vajadzēja sagaidīt Nadeždina reģistrāciju, pirms paziņot par saviem plāniem: bez šīs reģistrācijas, viņaprāt, akcijai “Par ko balsot plkst. 12.00” nebūtu jēgas?
“Jautājums ir masveida līdzdalība – ja organizatoriem izdosies pārvarēt skeptiskas balsis un cilvēki uzskatīs, ka tam ir jēga, tad uz akciju nāks daudzi, un visi redzēs, ka pret Putinu noskaņotie noskaņojumi Krievijā ir daudz spēcīgāki nekā varas iestādes mēģina mums parādīt ,” savam kolēģim nepiekrīt politologs Abass Galjamovs. “Šī darbība ir vērsta uz attēlu, un, ja attēlu var izveidot, tas būs spēcīgāks par tūkstoš skeptiskiem vārdiem.”
Gaļamovs uzskata, ka ir jēga darīt visu iespējamo un drošo, nevis izvēlēties tikai uzticamākās un efektīvākās protesta formas. Viņš atzīmē, ka dalība mītiņā “Pusdienlaiks pret Putinu” ir droša un likumīga, tajā nav riska, kas nozīmē, ka tajā var piedalīties “ne tikai cietsirdīgi opozicionāri, bet arī bailīgi parastie cilvēki”. Turklāt šī akcija ir viegli savienojama ar jebkuru citu protesta veidu: jūs varat paņemt biļetenu vai balsot par kādu no kandidātiem pret Putinu, vienkārši izdariet to pulksten 12.
“Jā, šī ir performace, bet, ja šajā performacē piedalīsies daudzi cilvēki, tad Krievijas drošības spēki un birokrāti, Rietumi un Ukraina redzēs, ka Putins nav tik leģitīms, kā visi domāja,” apgalvo Gaļamovs. – Tagad ievērojama daļa cilvēku uzskata, ka Putins ieņem savu vietu ar tiesībām: pat ja mēs viņam nepiekrītam, mēs uzskatām, ka vairākums viņu atbalsta. Ja mēs redzēsim, ka tas tā nav, Putins beidzot zaudēs tiesības runāt valsts vārdā.”