“Pirmkārt, Homo Sapiens kā suga joprojām ir visbriesmīgākā militārā mašīna,” sarkastiski atzīmēja Hadsona institūta vecākais līdzstrādnieks Kans Kasapoglu, “tas, ko mēs redzējām Ukrainā un Gazā, ir kaut kas starp Zvaigžņu kariem un Trako Maksu.
Krievijas un Ukrainas karā mums ir droni, mums ir vismodernākais satelītinternets – kas ir kā Zvaigžņu kari. Tomēr “turpinās” arī konvencionālais karš: gan T-72 tanks, gan RPG joprojām ir bīstami, un kaujas laukā joprojām dominē to modernie varianti un atvasinājumi. Izraēlas dienvidos redzam paraplānus, bezpilota lidaparātus, desantgrupas un vienlaikus organizētus raķešu uzbrukumus un ložņājošu munīciju. Tajā pašā laikā “vecmodīgā” militārā izlūkošana joprojām ir ārkārtīgi svarīga draudu novēršanā.
Militāri stratēģisko jautājumu eksperts Kans Kasapoglu uzskaitīja galvenās pēdējā laika bruņoto konfliktu atziņas, norādot, ka galvenā no tām ir tāda, ka “nedrīkst par zemu novērtēt ienaidnieka plānošanas un rīcības spējas, pat ja viņš spēku samērā šķiet vājāks”.
Turklāt, pēc analītiķa domām, “pārmērīga paļaušanās uz tehnoloģijām ir tikpat bīstama kā tehnoloģiskā pārākuma trūkums”.
“Lieta ar Izraēlu parādīja pirmo lietu – pārmērīga koncentrēšanās uz izlūkošanas tehnoloģisko aspektu neizdevās, lieta par Kremļa nepareiziem aprēķiniem Ukrainā – pretējo. Pat tieša izlūkošana nav nekas, ja tas nav labi sagremots un izmantots politisko lēmumu pieņēmējiem. Un tas, kas notiek Tuvajos Austrumos un Ukrainā, liecina, ka vecās skolas militārā izlūkošana, ko mēs mācām militārajās koledžās, vēl nav nomainīta,” uzstāj Kasapoglu.
“Sauszemes spēki, kas tur teritoriju, joprojām ir spiesti saskaņot frontes garumu un dziļumu”, tā ir vēl viena mācība, ko analītiķis guva, vērojot divus aizejošā gada karus.
Braiens Klārks, Hadsona institūta Aizsardzības koncepciju un tehnoloģiju centra vecākais līdzstrādnieks un direktors, norādīja uz citu mūsdienu karadarbības fundamentālu problēmu, kas ir parādījusies Izraēlā – “teroristu grupu veidošanās civiliedzīvotāju vidū”.
“Turklāt gan Ukrainā, gan Gazā tehnoloģija, to izplatība un pieejamība ir ļāvusi mazāk bruņotiem dalībniekiem konkurēt līdzvērtīgi ar galvenajiem spēlētājiem,” sacīja Klārks.
Kādi ir galvenie secinājumi, kas jāizdara ASV un Rietumu militārajiem vadītājiem?
Braiens Klārks atgādina, ka gan Pentagona vadība, gan NATO gatavojās ierobežot Ķīnu.
“Īpaši neviens neticēja, ka draudi patiešām parādīsies no Krievijas un Irānas. Un tas ir labi, ka Ziemeļkoreja nav kļuvusi ASV par vēl vienu tādu problēmu kā šīs,” viņš sacīja.
Kasapoglu piekrita, piebilstot, ka “lielākā daļa NATO galvaspilsētu kļūdaini mēdz stratēģiskos jautājumus izskatīt atsevišķi, katru gadījumu izskatot atsevišķi.”
“No Ziemeļkorejas ir draudi. Atsevišķi ir Irānas draudi. Atsevišķi – Ķīna. Šī pieeja izrādījās nepareiza, jo no šiem spēlētājiem izveidojās kopēja “ļaunuma ass”,” viņš teica.
Kā piemēru Kasapoglu minēja “Ziemeļkorejas palīdzību” Krievijai miljona artilērijas šāviņu veidā ar “galveno padomju kalibru 152 mm”.
“Krievijas artilērijas šāviņu ražošana ir 2,5 miljoni vienību gadā. Tādējādi tikai vienā pagājušā gada ceturksnī ziemeļkorejieši piegādāja gandrīz pusi no Krievijas ikgadējās artilērijas šāviņu ražošanas apjoma,” paskaidroja Kasapoglu, “un vēl viena lieta: viņi nodeva vairāk artilērijas šāviņu Krievijas militārpersonām nekā visa Eiropas Savienība Ukrainai.”
Kasapoglu nosauca “Irānas dronu piegādi Krievijas armijai” par otro ļaunuma ass glābšanas līniju Krievijai.
“Irānas ražošanas līnija ir patiešām milzīga. Krievija un Irāna arī sāk kopīgu dronu ražošanu. Krievijas tehnoloģijas un apakšsistēmas, ko var izmantot Irānas bezpilota lidaparātos, noteikti padarīs Irānas dronus modernākus, sacīja analītiķis, un Irāna plāno izmantot šos “kopīgos dronus” savā reģionā, tas ir, Tuvajos Austrumos. Irāņi var mācīties no notiekošā kara. Viņi pārbaudīja savus dronus pret visām iespējamām pretgaisa aizsardzības sistēmām, sākot no Patriot līdz padomju un Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmām. Viņi pārbaudīja savus bezpilota lidaparātus pret visu, sākot no militāriem līdz kritiskai infrastruktūrai, un pārbaudīja savus bezpilota lidaparātus ekstremālos laikapstākļos, sākot no sala laika līdz vasaras karstumam un lietainiem apstākļiem virs Ukrainas. Viņi mācās.”
Bruņumašīnu ražošana Krievijā, pēc Braiena Klārka domām, nedrīkst radīt bažas ASV.
“Tas vairs nav amerikāņu kara veids. Mēs izmantosim aviāciju, izmantosim elektromagnētisko karu, izmantosim kosmosu, veiksim ofensīvas kosmosa operācijas. Mēs daudzas lietas darītu savādāk. Mēs lielā mērā paļausimies uz aizskarošām kiberoperācijām. Tas, kā ASV sāktu karu, patiešām ir pretrunā tam, kā jūs redzat šos konfliktus. Un kopumā Gazas un Ukrainas karu pieredzei lielākoties būtu jāattiecas uz ASV un NATO sabiedrotajiem un “vadošajiem” partneriem, sacīja Klārks,- ja mums būtu jācīnās ar Krievijas armiju vai Hamas, mēs būtu ar viņiem cīnījušies pavisam savādāk.
Tomēr analītiķis ir pārliecināts, ka ASV “ir jāturpina palīdzēt Ukrainai un Izraēlai, jo Krievijas un Irānas vājināšana ir veids, kā atturēt Ķīnu no iebrukuma Taivānā”.
“Es domāju, ka mums ir jāizdara spiediens uz viņiem visās frontēs, un šī, iespējams, ir visefektīvākā cīņa, kāda mums šobrīd ir – Ķīnas partneru vājināšana,” uzsvēra eksperts.
Kans Kasapoglu piebilda, ka “bez visa pārējā Irānas mēģinājumi izveidot kodolbumbu joprojām ir briesmīgs drauds, kurā var palīdzēt arī Krievija”.
Runājot par hipotētiskiem padomiem, ko eksperts varētu sniegt ASV prezidentam, pamatojoties uz provizoriskiem abu karu rezultātiem, militārais eksperts sacīja, ka “galvenais uzdevums joprojām ir nepieciešamība uzvarēt karā Ukrainā”.
“Ja jūs neuzvarēsiet karā Ukrainā, Krievijas drošības elite turpinās stiprināt savu ģeopolitisko pasaules uzskatu. Un tas mūs agri vai vēlu novedīs pie situācijas Austrumeiropā, kas ietilpst NATO piektajā pantā. Ukrainā cīņa notiek nevis ar Krievijas armiju, bet ar VDK ģeopolitisko pasaules uzskatu, un mums ir jāuzvar. Un vēl viena lieta – sankciju režīmi nedarbojas. Tehnoloģijas joprojām nonāk Krievijā un caur to arī Irānā. Mums ir nepieciešama pilnīgi jauna izpratne un veidi, kā risināt problēmas tehnoloģiskajā sfērā, un jauna tehnoloģiskā filozofija ASV un NATO armiju pārbruņošanai,” sacīja Kasapoglu.
Braiens Klārks piebilda, ka jārisina arī “dronu kara” nākotne.
“Iespējams, tieši tā attīstīsies cīņa par Taivānu,” secināja eksperts.