Automašīnu ar dīzeļdzinēju īpašniekiem jau sen ir zināma makrodaļiņu (kvēpu/sodrēju) filtra problēma, kas ātri kļūst netīrs, ja auto tiek izmantots īsiem braucieniem, pēc kuriem ir nepieciešams vai nu nobraukt palielinātu attālumu lielā ātrumā vai sazināties ar autoservisu. Tagad ar šo problēmu saskārušies arī jaunu automašīnu ar benzīna dzinējiem īpašnieki, kuros arī vides prasību spiediena ietekmē arī sāk uzstādīt makrodaļiņu filtrus. Par to raksta igauņu medijs ERR
Igaunijas Patērētāju tiesību aizsardzības un tehniskās regulēšanas lietu departamenta (TTJA) Patērētāju strīdu komisija pērn izskatīja strīdu starp automašīnas KIA Sportage pircēju un pārdevēju, kurā pastāvīgi iedegās GPF jeb makrodaļiņu filtra bojājuma indikators.
Automašīnas īpašnieks vairākkārt vērsās pie dīleriem, lai veiktu diagnostiku, un viņam ieteica braukt ilgāk lielā ātrumā. Pēc 600 šādas braukšanas kilometriem gaisma beidzot nodzisa, taču tad problēma atkārtojās, un filtrs regulāri bija jāregulē elektroniski pie dīlera.
Automašīnas īpašnieks komisijai pastāstīja, ka par šo problēmu sazinājies ar dažādiem auto tirgotājiem, kā arī saņēmis atbildi no Škoda dīlera, ka makrodaļiņu filtra aizsērēšana pēc 1500 km ir pilnīgi normāli: filtra tīrīšanas ciklam dzinējam. jādarbojas virs 3000 apgr./min, ja transportlīdzekļa ātrums ir vismaz 80 km/h.
Automašīnas īpašnieks pieprasīja, lai dīleris to vai nu atpērk, vai apmaina pret citu auto, kuram nebūtu problēmas ar dzinēju. Viņš norādīja, ka divas reizes dienā nobrauc 20 km uz un no darba, lieto degvielu bez biopiedevām, izvairās no īsiem braucieniem pa pilsētu, taču, neskatoties uz visiem šiem piesardzības pasākumiem, GPF filtra tīrīšanas cikls nefunkcionē.
Automašīnas lietošanas instrukcijā teikts, ka nevajadzētu ignorēt iedegto indikatoru – pastāvīga braukšana šajā režīmā var sabojāt daļiņu filtrēšanas sistēmu un palielināt degvielas patēriņu. Bet, ja automašīnas īpašniekam ik pēc 1500 km ir jānobrauc līdz 400 km, lai tikai iztīrītu filtru, tad tas ievērojami palielina automašīnas nobraukumu un šāda transportlīdzekļa darbība nekādā veidā neatbilst Eiropas direktīvas par aizsardzību mērķiem. par dabu un vidi.
Patērētāju strīdu komisija sūdzību apmierināja daļēji: uzskatīja, ka, ja indikators nenodziest, kad tiek ievērota ekspluatācijas instrukcija, tad automašīna neatbilst pirkuma-pārdošanas līguma nosacījumiem, un pārdevējam šī neatbilstība jānovērš uz viņa paša rēķina.
Aprakstītā problēma nav atsevišķs gadījums. Uzņēmuma ”Autohalle” valdes loceklis Veiko Karu ERR pastāstīja, ka daži ražotāji, reaģējot uz stingrākiem vides standartiem, sākuši uzstādīt makrodaļiņu filtrus arī benzīna automašīnām, kas rada tādas pašas problēmas kā dīzeļa automobiļiem. Pēc viņa teiktā, tas nav atkarīgs no automašīnas markas.
“Drīzāk tas ir atkarīgs no mašīnas darbības un mūsu klimatiskajos apstākļos arī no gaisa temperatūras. Tas galvenokārt notiek, braucot nelielos attālumos,” skaidroja Karu. “Viss kļūst labāk, kad cilvēks saprot, kā uzvedas viņa automašīna. Dažkārt tomēr gadās veikt garus braucienus, un, ja sāc nedaudz plānot un pārdomāt, tad viss izdodas. Vēl neesam saskārušies ar situāciju, ka auto nebūtu iespējams ekspluatēt.”
Karu piebilda, ka, ja auto tiek izmantots tikai īsiem braucieniem, tad Igaunijas klimatā bez aizsērējuša makrodaļiņu filtra rodas arī citas problēmas.
“Nordauto” vadītājs Prīts Ermpalu sacīja, ka, tā kā viņa uzņēmums pārdod lietotas automašīnas, kuras pirms pārdošanas tiek pārbaudītas un apkoptas, viņi paši nav saskārušies ar līdzīgām problēmām benzīna dzinējos, taču viņš ir dzirdējis par šādiem gadījumiem.
“Tas var būt saistīts ar klimatu un to, ka Igaunija ir tik maza. Cilvēki brauc maz, attālumi ir mazi, un sodrējiem nav laika sadegt,” sacīja Ermpalu, piebilstot, ka pa Eiropas lielceļiem automašīnas nobrauc vairāk un dzinēji tur ir tīrāki, bet Igaunijā ir mitrs un auksts.”Šie filtri savāc sodrējus, un mitrums tos satur.”
Pēc Ermpalu teiktā, citās Eiropas valstīs notiek filtru nomaiņa, arī Igaunijā mēģināts tos mazgāt. Jebkurā gadījumā tā ir dārga problēma.
Tā vai citādi abi auto pārdevēji ieteica ik pa laikam doties garos pārbraucienos, jo, pastāvīgi braucot pilsētas ciklā ar aukstu dzinēju, mašīnai agri vai vēlu sāks rasties problēmas.
Iedegtas gaismiņas ignorēšana motoram beidzas slikti
Kad ir ieslēdzies makrodaļiņu filtra indikators, automašīna pāriet avārijas režīmā.
Ermpalu skaidroja, ka šajā gadījumā programmatūra sāks samazināt apgriezienus vai ātrumu, traucējot normālu braukšanu. Ja automašīna atkārtoti pāries avārijas režīmā, pēc tam nesakārtojot to, tas var novest pie katastrofāla iznākuma – pilnībā nedarbosies dzinējs, bet sabojāsies dažādi vārsti un sūkņi, un remonta izmaksas var uzlēkt līdz vairākiem tūkstošiem eiro.
Pēc Ermpalu teiktā, makrodaļiņu filtru noņemšana vecākiem dīzeļa automobiļu modeļiem ir plaši izplatīta, un, lai gan šādi auto oficiāli nespēs iziet tehnisko apskati, ir vietas, kur to var izdarīt.
“Tā ir atsevišķa pasaule, kurā šīs automašīnas tiek pārdotas, pirktas un remontētas,” viņš teica.
Karu piebilda, ka makrodaļiņu filtra noņemšana noteikti anulēs garantiju. Turklāt mūsdienu automobiļi ir tik sarežģīti, ka jebkura modifikācija kaut ko ietekmē, un ir grūti paredzēt, kas ar šādu auto varētu notikt.
“Mums tādu klientu nav, un mēs nevienam neiesakām šādu pakalpojumu,” uzsvēra ”Autohalle” pārstāvis. Pēc viņa teiktā, ja uz paneļa iedegas indikators, vislabāk vispirms pajautāt auto tirgotājam, kā rīkoties šajā gadījumā.