Jauns koronavīrusa apakšvariants XBB.1.5 ir identificēts 29 valstīs visā pasaulē. Par to PVO dalībvalstu brīfingā Ženēvā paziņoja organizācijas ģenerāldirektors Tedross Gebreiesuss, ziņo ANO preses dienests. Viņš solīja, ka PVO uzraudzīs situāciju, un pauda cerību, ka 2023. gadā izdosies izbeigt COVID-19 pandēmiju.
Tedross Gebreiesuss sacīja, ka lielākā daļa pagājušā gada COVID-19 samazinājās, vakcinācijas rādītāji pieauga, tika atrasti jauni pretvīrusu medikamenti, kas palīdzēja samazināt mirstības līmeni.
Taču, neskatoties uz acīmredzamo progresu, COVID-19 draudi joprojām pastāv. Kā sacīja PVO vadītājs, šodien joprojām pastāv nevienlīdzība attiecībā uz koronavīrusa infekcijas profilakses pasākumu, testu, vakcinācijas un ārstēšanas pieejamību.
“Slimību un hospitalizācijas gadījumu skaits pieaug. Katru nedēļu no COVID-19 mirst aptuveni 10 000 cilvēku. Patiesie skaitļi, visticamāk, ir daudz lielāki,” PVO dalībvalstu pārstāvjiem sacīja Tedross Gebreiesuss.
Viņš norādīja, ka pašreizējā COVID-19 epidemioloģiskā aina ir satraucoša. Tiek novērota strauja vīrusa pārnešana, īpaši ziemeļu puslodes reģionos. Šodien, pēc ANO vadītāja teiktā, strauji izplatās jauns koronavīrusa apakšvariants XBB.1.5, kas ir “omikrona BA.2 celmu rekombinants”.
PVO vadītājs atzīmēja, ka omikrons XBB.1.5 pirmo reizi tika identificēts 2022. gada oktobrī. Pašlaik tas cirkulē 29 valstīs visā pasaulē, un tā izplatība dažos reģionos strauji pieaug.
PVO pārstāve Marija Van Kerhova sacīja, ka dažās valstīs Eiropā un ASV ziemeļaustrumos XBB.1.5 jau ir aizstājis citas apgrozībā esošās apakšiespējas.
“PVO rūpīgi uzrauga šo iespēju, novērtē riskus un ziņos par to. Covid-19, visticamāk, paliks galvenā diskusiju tēma, taču es ticu un ceru, ka, pieliekot pienācīgas pūles, šis būs gads, kad oficiāli beigsies ārkārtas situācija sabiedrības veselības jomā,” sacīja PVO vadītājs.
Viņš sacīja, ka Ķīna tagad piedzīvo gadījumu un hospitalizāciju skaita pieaugumu. Šajā sakarā PVO vadītājs vēlreiz atgādināja vakcinācijas nozīmi.
Kas ir HVV.1.5?
Šī ir vēl viena tagad visā pasaulē dominējošā Omicron koronavīrusa varianta versija, kas, savukārt, parādījās 2021. gada beigās, izspiežot agrākās vīrusu mutācijas – Alfa, Beta un Delta.
Omicron ir radījis daudzus apakšvariantus, kas ir vēl lipīgāki nekā oriģināls.
Tiek uzskatīts, ka XBB.1.5 simptomi ir līdzīgi iepriekšējām Omicron versijām, taču ir pāragri spriest par to droši. Lielākajai daļai cilvēku simptomi ir līdzīgi saaukstēšanās simptomiem.