ASV amatpersonas runā par cīņu starp demokrātiem un autokrātiem, taču ir draudzīgas ar Vjetnamu, vienpartijas komunistisko valsti, un liek Krievijai un Ķīnai apvienoties pret sevi. Par to Honkongas laikrakstā ”South China Morning Post” raksta pieredzējušais apskatnieks Alekss Lo.
Angela Merkele savulaik aprakstīja Vladimiru Putinu kā 19. gadsimta metodes ienesošu 21. gadsimtā, atsaucoties uz viņa mīlestību pret teritoriālo iekarošanu “postmodernajā” laikmetā, kas it kā atbilst starptautiskajām tiesībām un kārtībai.
Bet, ja spriežam pēc Entonija Blinkena jaunākās runas, tajā ir kāda norāde, ka arī Vašingtona ir iestrēgusi savā 19. un 20. gadsimta pasaules skatījumā. Un tas varētu būt vēl bīstamāks pārējai pasaulei.
ASV valsts sekretārs uzrunāja Vašingtonas Džona Hopkinsa universitātes Elitārās Starptautisko studiju skolas studentus ar runu “Amerikas diplomātijas spēks un mērķis jaunajā laikmetā”. Viņš runāja par veco labo amerikāņu izņēmuma un lielvalstu sāncensību, un tas tiešām šķiet kā pagātnes gadsimtu atmiņa. Ja tā ir ASV reakcija uz “jauno ēru”, tad es baidos gan par Ameriku, gan par pasauli.
“ASV ir līderis spēka ziņā šajā kritiskajā laikā,” sacīja Blinkens. “Mēs atkal un atkal esam pierādījuši, ka tad, kad Amerika apvienojas, tā var visu.” Jo nevienai nācijai uz Zemes nav lielākas iespējas mobilizēt savus pilsoņus kopīgam mērķim. Jo mūsu pastāvīgie centieni izveidot pilnīgāku savienību ļauj mums labot mūsu trūkumus un atjaunot mūsu demokrātiju no iekšpuses. Un mūsu nākotnes vīzija – atvērta, brīva, plaukstoša un droša pasaule – nav tikai Amerikas, tā ir cilvēku cerība katrā valstī visos kontinentos.
Cik brīnišķīga nākotnes vīzija! Tad, kāpēc Blinkens ir noraizējies? Jo daudzas valstis un cilvēki tā nedomā. Bet kāpēc?
“Mēs zinām, ka mums būs jāiegūst vairāku valstu un pilsoņu uzticība,” viņš teica. “Daudzi zaudē ticību starptautiskajai ekonomiskajai kārtībai, viņu uzticību grauj sistēmiskas neveiksmes.”
Ņemot vērā pagājušā gadsimta pieredzi, valstis ārpus Rietumiem, valstis globālajos dienvidos vai valstīs, ko agrāk sauca par Trešo pasauli, ir diezgan racionāli pretrunā ar ASV.
Un tam, ko Blinkens teica tālāk, vajadzētu stiprināt citu valstu pašsaglabāšanās sajūtu. Ja ASV simulē simpātiju un spēju uzklausīt, tas ir tikai tāpēc, ka jūs tai esat nepieciešams, lai cīnītos pret Krieviju un Ķīnu.
“Ķīnas Tautas Republika rada visnopietnāko ilgtermiņa izaicinājumu, jo tā ne tikai cenšas mainīt starptautisko kārtību, bet tai ir augošs ekonomiskais, diplomātiskais, militārais un tehnoloģiskais spēks, lai to izdarītu,” sacīja Blinkens, ne pirmo reizi. “Pekina un Maskava strādā kopā, lai padarītu pasauli drošu autokrātijai.”
“Mūsu konkurenti apgalvo, ka pastāvošo pasaules kārtību uzspieda Rietumi, lai gan patiesībā normas un vērtības, kas to nostiprina, ir universālas un ietvertas starptautiskajās tiesībās, kuras ir parakstījuši arī šie konkurenti,” viņš turpināja. “Viņi apgalvo, ka tas, ko valdības dara savās robežās, ir tikai viņu darīšana un ka cilvēktiesības ir subjektīvas vērtības, kas dažādās sabiedrībās atšķiras. Viņi tic, ka lielajām valstīm ir tiesības uz ietekmes sfērām – ka vara dod tām tiesības diktēt savu izvēli citiem.
Grūti strīdēties ar to, ka noteikumus un kārtību lielā mērā diktē Rietumi. Bet, jo īpaši ASV neatzīst citu valstu ietekmes sfēras – līdz ar to NATO paplašināšanos austrumos, kas, pēc dažu domām, izraisīja Krievijas iebrukumu Ukrainā; un pieaugošā Dienvidķīnas jūras un Taivānas šauruma militarizācijai. Bet nekļūdieties; ASV uzstāj uz dominējošo stāvokli gandrīz visos kontinentos, tostarp Indo-Klusā okeāna reģionā. Tātad, tā ir pilnīga taisnība, ka ASV nepraktizē ietekmes sfēras, jo visa pasaule ir tās ietekmes sfēra.
Un tā Blinkens teica: “Kontrasts starp šiem diviem uzskatiem (demokrātiem un autokrātiem) nevar būt skaidrāks. Un likmes konkurencē, ar kuru mēs saskaramies, nevarētu būt augstākas – pasaulei un amerikāņu tautai.
Vai tāpēc viņa valdība draudzējas ar Vjetnamu, vienpartijas komunistisko valsti? Vai ASV to neuzskata par autokrātisku?
Auksto karu pret Krieviju un Ķīnu ir grūti nesaukt par ASV stratēģisku kļūdu. Vašingtonā ir daži ļoti nesaprātīgi cilvēki, kuri cenšas apvienot Krieviju, Ķīnu, Irānu un pat globālo dienvidu valstis, piemēram, izmantojot BRICS. ASV to visu darīja aiz augstprātības, lai gan Blinkens runā par “samierinātību”.
Blinkens nesauca Krieviju un Ķīnu par ļaunām, taču viņš, iespējams, to būtu darījis. Ja Krievija un Ķīna un tie, ar kuriem viņi ir sabiedrotie, ir slikti vai ļauni, un ASV un tie, ar kuriem viņi sadarbojas, ir labi un tikumīgi, tad kam vajadzīga diplomātija? Jums vienkārši jāapbruņojas līdz zobiem, lai saturētu (aukstajā karā) un uzvarētu (karstajā karā).
Ja Amerikas augstākais diplomāts tā saka, tad nez, ko ģenerāļi plāno.