Tokijas Galvaspilsētas universitātes zinātnieki ir atklājuši tehnoloģiju, kas var pārvērst oglekļa bikarbonāta šķīdumu formiāta šķīdumā, kas ir videi draudzīga degviela. Ziņojums par pētījumu publicēts EurekAlert.
Tiek ziņots, ka pētnieku komanda profesora Fumiaki Amano vadībā ir izveidojusi jaunu šūnu ar izcilu selektivitāti bikarbonāta jonu pārvēršanai formiāta jonos. Jaunajā šūnā no katalītiskā materiāla izgatavotus elektrodus no polimēra elektrolīta membrānas atdala poraina celulozes ētera membrāna.
Ūdeņraža joni, kas rodas uz viena elektroda, iziet cauri elektrolīta membrānai un nonāk porainajā slānī, kur tas reaģē ar bikarbonāta joniem, efektīvi veidojot porās oglekļa dioksīdu. Pēc tam gāze tiek pārveidota par formiāta joniem pie cita elektroda, arī saskaroties ar poraino membrānu.
Ziņojumā teikts, ka, kad zinātnieki nodeva savu šūnu ekspluatācijā, viņi atklāja, ka viņu šūnas Faradeja efektivitāte, elektronu proporcija, kas pārveidota par formiātu citu savienojumu vietā, bija 85% pat pie ļoti lielām strāvām.
“Tas ir ne tikai pārāks par esošajām konstrukcijām, bet tika konstatēts, ka šūna darbojas bez pārtraukuma vairāk nekā 30 stundas un sasniedz gandrīz pilnīgu bikarbonāta pārvēršanu formiātā. Kad ūdens tiek noņemts, paliek tikai cietā kristāliskā formiāta degviela,” uzsvēra autori.
Jaunā elektroķīmiskā šūna ar porainu membrānas slāni starp elektrodiem pārvar galvenās problēmas, ar kurām saskaras reaktīvā oglekļa uztveršana (RCC), un sasniedz veiktspēju, kas konkurē ar energoietilpīgām gāzes padeves metodēm, saka zinātnieki.