Labas ziņas ikvienam, kurš pagājušajā nedēļas nogalē izbaudīja apburošo ziemeļblāzmu šovu – vai arī to palaida garām: gandrīz noteikti to būs vēl vairāk.
Milzīgais saules plankumu kopums, kas izsvieda enerģiju un gāzi uz Zemi, aptuveni divu nedēļu laikā atgriezīsies atpakaļ pret mums.
Zinātnieki saka, ka tas, iespējams, joprojām būs pietiekami liels un sarežģīts, lai radītu vairāk sprādzienu uz Saules, kas varētu skart Zemes magnētisko lauku, radot vairāk ziemeļblāzmas.
Kopš pagājušās sestdienas Saule ir turpinājusi izplatīt pastiprinātu starojumu – milzīgs saules uzliesmojums otrdien pārtrauca augstfrekvences radiosakarus visā pasaulē.
Un šis hiperaktīvais saules plankums nebūs pēdējais. Saule tuvojas tam, ko sauc par “saules maksimumu” – punktam 11 gadu cikla laikā, kad tās aktivitāte ir visspēcīgākā.
Tas notiek, kad Saules magnētiskie stabi apgriežas – process, kas rada saules plankumus, kas izšauj materiālu, radot laikapstākļus kosmosā.
Šis Saules cikls ir 25. gads, kopš cilvēki 1755. gadā sāka sistemātiski novērot saules plankumus. Bija paredzēts, ka tas būs kluss, taču zinātnieki saka, ka tas izskatās spēcīgāks, nekā gaidīts.
Cikla intensitāte tiek lēsta pēc šo saules plankumu skaita, skaidro Krista Hamonda, Met Office kosmosa sinoptiķe.
Bet tas patiesībā mums nenorāda, cik spēcīgas būs vētras, kad tās sasniegs Zemi, viņa saka.
Ģeomagnētiskā vētra pagājušajā nedēļas nogalē bija viens no 30 gadiem un lielākais kopš 2003. gada, saka Šons Elvidžs, Birmingemas Universitātes kosmosa vides profesors.
To izraisīja vismaz piecas koronālās masas izsviedes (CME) – magnētisko lauku izvirdumi un saules vētras.
Tiem vajadzēja aptuveni 18 stundas, lai sasniegtu Zemi, kur CME mijiedarbojās ar mūsu magnētisko lauku.
Šī magnetosfēra ir tas, kas mūs pasargā no visa šī ārkārtīgi spēcīgā starojuma – bez tā uz Zemes nebūtu dzīvības.
Vētra izrādījās tik spēcīga, ka tai bija G5 trauksmes reitings – augstākais, ko piešķīruši meteoroloģiskās pārvaldes un ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras pārvaldes sinoptiķi.
Ir izskanējuši arī stāsti par tā ietekmi uz globālajiem sakariem, elektrotīkliem un GPS.
Šīs vētras nav saistītas tikai ar skaistām gaismām – tām ir arī negatīvie aspekti, skaidro Mančestras universitātes kosmosa sistēmu pētnieks Ians Muirheds:
“Pašlaik mēs esam tehnoloģiski atkarīgāki nekā pat pēdējā lielajā vētrā 2003. gadā. Daudzi mūsu pakalpojumi nāk no kosmosa — mēs pat nenojaušam — tā ir līme, kas satur kopā lielu daļu no mūsu ekonomikas.”
SpaceX īpašnieks Īlons Masks vietnē X sacīja, ka vētra pakļāvusi viņa Starlink satelītus, kas nodrošina internetu, “zem lielu spiedienu”. Eiropas Kosmosa aģentūras (ESA) pārstāvis sacīja, ka Starlink ir sprieguma lēcieni.
Satelītos, uz kuriem mēs paļaujamies GPS un navigācijas jomā, bija arī signāla traucējumi, jo papildu starojums pulsēja Zemes virzienā, sacīja ESA.
Lidojums no Sanfrancisko uz Parīzi tika mainīts, lai izvairītos no lidojuma virs Arktikas, kur radiācija bija spēcīgāka, skaidro Dr Elvidge.
Lauksaimnieki, kas izmanto traktorus ar augstas precizitātes GPS, ziņoja, ka ir ietekmēti, un ražotājs John Deere brīdināja lietotājus par pārtraukumiem.
Apvienotās Karalistes kompānijas Sen pārvaldītais satelīts, kas filmē Zemi augstā izšķirtspējā, tika novietots uz četrām dienām “dīkstāves” stāvoklī, kas nozīmē, ka tam trūka tādu notikumu kā meža ugunsgrēku uzņemšana Kanādā, paziņoja uzņēmums.
Stress bija arī elektrotīkliem, jo papildu strāva pieauga caur elektroenerģijas sistēmām.
Jaunzēlandē, kurai ir līdzīgs elektroenerģijas tīkls kā Apvienotajai Karalistei, valsts tīkls atslēdza dažas ķēdes visā valstī, lai novērstu aprīkojuma bojājumus.
Apvienotās Karalistes Nacionālais tīkls paziņoja, ka tas neietekmēja elektroenerģijas pārvadi. Enerģētikas tīklu asociācija, kas pārstāv Apvienotās Karalistes elektroenerģijas tīklu operatorus, paziņoja, ka tā veic piesardzības pasākumus, piemēram, nodrošina “papildu rezerves ražošanu, lai novērstu iespējamās sprieguma svārstības”.
Kosmosa laikapstākļi nav tikai drauds, kas atrodas tālu no mums. Valdības uzskata, ka ekstrēmu kosmosa laikapstākļu radītie riski ir lielāki nekā zemestrīces vai meža ugunsgrēki.
Apvienotās Karalistes Valsts riska reģistrā, kas aptver arī tādas veselības pandēmijas kā Covid-19, ekstrēmi kosmosa laikapstākļi iespējamības un ietekmes ziņā ir novērtēti ar “četri”. “Viens” ir notikumiem ar viszemāko risku, un “pieci” ir visaugstākais.
Saskaņā ar reģistru ārkārtēja kosmosa vētra, kas ir spēcīgāka nekā pagājušajā nedēļas nogalē, var izraisīt nāves gadījumus un ievainojumus strāvas padeves pārtraukumu dēļ.
“Atsevišķos rajonos ilgstoši būtu nepieciešama mobilā rezerves elektroenerģijas ražošana, savukārt bojātie elektrības transformatori tiek nomainīti, kas var ilgt vairākus mēnešus,” viņi brīdina.
Tajā teikts, ka jauda pilsētās varētu atgriezties dažu stundu laikā, taču cilvēkiem, kas dzīvo attālos apgabalos pie jūras, var paiet mēneši, līdz tiks nomainīti elektrības transformatori.
Sliktākais scenārijs ir tas, ko cilvēki kosmosa laika apstākļu sabiedrībā sauc par “Kāringtona līmeņa notikumu”.
Runa ir par milzīgo saules vētru kādu nakti 1859. gadā, kad polārblāzma visā pasaulē bija tik spoža, ka cilvēki sāka gatavot brokastis, jo domāja, ka ir diena.
Tika ģenerēts tik daudz strāvas, ka telegrāfa operatori Kanādā turpināja pārraidīt pat tad, kad drošības nolūkos viņi manuāli atvienoja iekārtas. No bojātām iekārtām izcēlās ugunsgrēki
Tas pats notikums šodien varētu būt katastrofāls.
“Vispārēja vienprātība ir tāda, ka saules supervētra ir neizbēgama, nevis jautājums “vai”, bet “kad?”,” teikts Karaliskās inženierzinātņu akadēmijas ziņojumā.
Taču tagad mums ir jāpalīdz divas lietas – prognozēšana un sagatavošanās, skaidro Dr Elvidge.
Sinoptiķi, piemēram, Krista Hamonda, 24 stundas diennaktī uzrauga satelītus, lai noskaidrotu saules aktivitāti.
Viņi izdeva brīdinājumus valdībām un kritiskās infrastruktūras nodrošinātājiem par pagājušās nedēļas nogales vētru, kas devās uz Zemi stundas iepriekš.
“Mūsu Baltā nama situāciju telpa ir par to informēta. Ziņojumi pa mūsu ārkārtas kanāliem nonāk vietējām pašvaldībām,” saka Šons Dāls, NOAA kosmosa laika sinoptiķis.
Šī prognozēšana un sagatavošanās var izskaidrot, kāpēc, neskatoties uz pastardienas brīdinājumiem, ka ekstrēmi laikapstākļi var pārtraukt elektroenerģiju uz dienām, šķiet, ka pagājušajā nedēļas nogalē mēs esam redzējuši dažas acīmredzamas vētras sekas.
“Mēs esam salīdzinoši labi sagatavoti tam,” skaidro Muirheds.
Vietējās padomes un neatliekamās palīdzības dienesti pārbauda scenārijus, tostarp plānus, lai pārliecinātos, ka ātrā palīdzība joprojām var pārvietoties, ja tiek zaudēts GPS savienojums.
Taču viņš saka, ka jautājums par elektroapgādi ir jutīgs, ar komerciālām sekām, un uzņēmumi, iespējams, nevēlas atklāt, cik liels stress tika radīts tīklam.
Kosmosa laikapstākļu prognozēšana ir jauna, salīdzinot ar atmosfēras laikapstākļiem, taču, uzzinot vairāk par Sauli un nosūtot kosmosā vairāk aprīkojuma, nākamās supervētras prognozēšana kļūs arvien tuvāka un precīzāka.