Šodien Kijiva paziņoja par pirmo veiksmīgo amerikāņu raķešu sistēmu Harpoon kaujas izmantošanu, kuru piegāde bija paredzēta, lai palīdzētu atcelt ostu blokādi. Melnās jūras ūdeņos cietis Krievijas velkonis “Vasīlijs Behs”, savā Telegram kanālā pavēstīja Odesas apgabala militārās pārvaldes priekšsēdētājs Maksims Marčenko.
Trieciens kuģim, kas uzbūvēts Astrahaņas kuģu būvētavā un pieņemts Melnās jūras flotē 2017.gadā, tika veikts brīdī, kad tas nogādāja munīciju un personālu Čūsku salā. Kā ziņo Operatīvais komandpunkts “Dienvidi”, iepriekš izdevies iznīcināt 70% ekipāžas. Pārējo liktenis nav zināms. Šobrīd Melnās jūras flotes kuģi mēģina veikt meklēšanas un glābšanas operāciju.
Maija beigās Dānija piekrita piegādāt Ukrainai Boeing ražotās raķešu sistēmas Harpoon. Papildus pašām raķetēm, kas spēj trāpīt mērķiem līdz 250-300 km attālumā, Ukraina saņems to palaišanas iekārtas. Baltais nams arī apsver iespēju piegādāt Naval Strike Raķešu sistēmas no Raytheon Technologies, aģentūrai Reuters sacīja avoti Džo Baidena administrācijā.
Iepriekš Vašingtona atturējusies no modernu raķešu sistēmu pārvietošanas: pirmkārt, tām nepieciešama militāra apmācība, otrkārt, pastāvēja bažas, ka kompleksus varētu ieņemt Krievijas armija vai izraisīt konflikta eskalāciju. Taču Baltā nama nostāja ir mainījusies: Krievija turpina ostās bloķēt Ukrainas graudus, bez kuriem Āfrikas un Tuvo Austrumu valstīm draud bads. Apmaiņā pret blokādes atcelšanu Maskava pieprasa vismaz daļēju sankciju atcelšanu.
Krievija Melnajā jūrā dislocējusi apmēram 20 kuģus un zemūdenes. Lai atceltu Ukrainas ostu blokādi, pietiek ar 12 līdz 24 Harpūnai līdzīgām pretkuģu raķetēm, norāda Hadsona institūta jūras spēku eksperts Braiens Klārks.
“Ja Putins turpinās ietiepties, Ukraina var likvidēt lielākos Krievijas kuģus, jo Melnajā jūrā tiem vienkārši nav kur paslēpties,” viņš skaidro.