Pozitīvas noskaņas saglabāšana ziemas mēnešos var būt sarežģīta, īpaši cilvēkiem ar sezonāliem afektīviem traucējumiem (SAT). Eksperti pastāstīs, kā izvilkt līdz pavasarim un neiekrist depresijas bezdibenī “pelēkajā” februārī.
Misūri Universitātes psihiatrs Arpits Aggarvals ne tikai izskaidro, kas ir sezonāls afektīvs traucējums (SAT), bet arī sniedz padomus, kā tikt galā ar tā simptomiem.
Pēc viņa teiktā, tas ir īpašs garastāvokļa traucējumu veids. Šī veida raksturīgā iezīme ir tāda, ka SAT sākas un beidzas salīdzinoši vienā un tajā pašā gada laikā. Piemēram, visbiežāk depresijas simptomi sākas rudenī, pamazām pasliktinās ziemā un pēc tam izzūd pavasarī.
Galvenā atšķirība starp šādiem traucējumiem no parastajām skumjām un ziemas melanholijas ir cilvēka radīto traucējumu vai ciešanu līmenis .
SAT simptomi
Simptomi ir ļoti līdzīgi jebkura cita veida depresijai. SAT sākas ar skumjām, aizkaitināmību, garlaicību, enerģijas trūkumu, miega režīma izmaiņām, apetītes un koncentrēšanās spēju izmaiņām.
Vēl viens svarīgs simptoms ir anhedonija. Vienkārši izsakoties, tas ir stāvoklis, kad cilvēks vairs nerod prieku no darbībām, kas viņam kādreiz sagādāja prieku. Un anhedonija ir biežs SAT pavadonis.
Viens no iemesliem, kādēļ ārsti uzskata, ka izraisa sezonālus afektīvus traucējumus, ir saules gaismas trūkums.
Kas tiek ietekmēts?
Cilvēkiem ar depresiju (vai bipolāriem traucējumiem) vai spēcīgu ģimenes anamnēzi ir vislielākais sezonālo afektīvo traucējumu risks. Pastāv arī teorija, ka cilvēki, kuri dzīvo tālāk no ekvatora un kuriem katru ziemu ir mazāk saules stundu, ir jutīgāki pret šo slimību.
Pacients, atnākot uz izmeklējumu, nereti stāsta, ka viņam mainās garastāvoklis, samazinās darba spējas, viņš nejūtas pats sevī. Pacientiem, protams, vispirms ir ieteicams iziet medicīnisko pārbaudi. Tas ir nepieciešams, lai pārliecinātos, ka nav citu pamata apstākļu, kas varētu veicināt, piemēram, svara pieaugumu, pārāk daudz miega vai domāšanas problēmas.
Pārvarēt melanholiju
Rūpes pašam par sevi ir galvenais sirgstot ar SAT. Lūk, ko ārsti iesaka darīt, lai novērstu simptomus:
Izveidojiet ieradumu doties ikdienas pastaigās.
Pievienojiet savai diētai D vitamīnu un mainiet diētu.
Plānojiet jautras aktivitātes un pieturieties pie šīm “saistībām pret sevi”. Kad SAT sāksies, jūs, visticamāk, vēlēsities atkāpties un atcelt plānus.
Sazinieties ar draugiem un ģimeni. Tas palīdz stimulēt jūsu prātu un garastāvokli.
Atbrīvojiet savu ķermeni ar fiziskām aktivitātēm. Tam nav jābūt saspringtam vingrinājumam, taču kustība sniegs fizisku stimulāciju.
Nebaidieties lūgt atbalstu. Ļaujiet savai ģimenei un draugiem zināt, kā mainīgie gadalaiki jūs ietekmē, lai viņi varētu jūs atbalstīt.
Ko ēst ar SAT?
Lai gan ziemas melanholija var nopietni ietekmēt cilvēka garastāvokli, ir veidi, kā cīnīties ar tās sekām. Viens no risinājumiem ir tas, ko mēs ēdam.
Dženifera Bīna, Lauksaimniecības, pārtikas un dabas resursu koledžas uztura docente, saka, ka viens no veidiem ir izvēlēties ēdienu veidus un iekļaut savā uzturā vairāk D vitamīna.
Ziemā, kad cilvēkiem trūkst saules, D vitamīna daudzums, ko viņi saņem, ir ierobežots. Un šis vitamīns ir tieši saistīts ar psiholoģiskā stāvokļa uzturēšanu.
Lai ziemā saglabātu veselību, Bīna iesaka piecus produktus:
Popkorns. Pilngraudu popkorns ir lieliska uzkoda.
Sezonas dārzeņi. Ziemā sakņu dārzeņi ir viegli pieejami pārtikas preču veikalos. Izmēģiniet sātīgu sautējumu, kas pagatavots no krāsainiem dārzeņiem, tostarp burkāniem, sīpoliem un kartupeļiem.
Augļi. Lielākajai daļai augļu ziemā nav sezonas, taču bieži aizmirstais fakts ir tāds, ka saldētu un svaigu augļu uzturvērtība neatšķiras.
Piens. Dzeramais piens, kas bagātināts ar D vitamīnu, ir vēl viens veids, kā palielināt D vitamīna uzņemšanu. Papildus govs pienam var izmantot mandeļu pienu un sojas pienu, kas var būt labs olbaltumvielu avots.
Šokolāde. Labi ēst nozīmē arī sevis palutināšanu. Tumšā šokolāde satur augstu kakao līmeni un var palīdzēt aizsargāt pret slimībām.