Izraēlas valdība rīkoja plašu reklāmas kampaņu, lai mudinātu skatītājus balsot par valsts pārstāvi Eirovīzijas dziesmu konkursā (EDK), liecina publiskots audits.
Tas, ka Izraēla sestdienas EDK finālā ieņēma otro vietu un saņēma visvairāk televīzijas skatītāju balsu, ir radījis jautājumus.
Cita starpā Spānijas un Beļģijas nacionālās televīzijas kompānijas vēlas, lai EDK organizators EBU izmeklētu, kā atšķirība starp skatītāju un žūrijas balsojumu varēja būt tik liela.
Tagad EBU faktu pārbaudes tīkla “Eurovision News Spotlight ” izmeklēšana liecina, ka aiz plašas reklāmas kampaņas pirms konkursa stāvēja Izraēlas valdības reklāmas aģentūra. Tas ietver reklāmas videoklipus vietnē YouTube, kuriem ir miljoniem skatījumu, un vairākos no tiem bija sniegti norādījumi par to, kā skatītājiem līdz pat 20 reizēm balsot par Izraēlas dziesmu “New Day Will Rise”. Līdzīgi aicinājumi tika publicēti oficiālajos valdības kontos.
Valsts dalības reklamēšana ir atļauta saskaņā ar EBU konkursa noteikumiem. Pirms šī gada Eiropas Solidaritātes korpusa tika reklamēta ne tikai Izraēlas dalība, bet arī Malta, Grieķija, Albānija, Igaunija, Polija, Armēnija un Francija. Tomēr šādos gadījumos reklāmu nevarēja izsekot līdz valdībai, bet gan māksliniekam, ierakstu kompānijai vai televīzijas kompānijai.
Kritiķi sociālajos tīklos tagad apgalvo, ka Izraēlas reklāmas kampaņa joprojām pārkāpj konkursa noteikumus, raksta Eurovision News Spotlight. Tas galvenokārt attiecas uz noteikumu, kas nosaka, ka visas iesaistītās televīzijas kompānijas ir atbildīgas par to, lai EDK netiktu politizēta vai izmantota citiem mērķiem.
Izraēlas televīzijas kompānija KAN, kas piedalās reklāmā, netika pieminēta valsts valdības sponsorētajā reklāmā. Izraēlas gada māksliniece Juvala Rafaēla, kura 2023. gadā izdzīvoja Hamas teroristu uzbrukumā, tomēr parādījās vairākos video, kuros dažādās valodās mudināja skatītājus balsot par viņu.
Komentārā raidījumam “Eurovision News Spotlight” EDK direktors Martins Grīns raksta, ka viņi ir varējuši apstiprināt, ka šī gada balsojums ir derīgs. Viņš arī norāda, ka konkursa noteikumi neaizliedz “piedalošajām raidorganizācijām vai trešajām personām, piemēram, ierakstu kompānijām vai citām, reklamēt savus darbus tiešsaistē un citur, ja vien šāda reklamēšana neinstrumentalizē konkursu vai nepārkāpj tā redakcionālās vadlīnijas”.
Izraēlas dalība EDK ir bijusi apspriesta karadarbības dēļ Gazā. EBU iepriekš aizstāvēja lēmumu atļaut valstij piedalīties, sakot, ka EDK ir sacensība starp televīzijas uzņēmumiem, nevis valdībām.