Jeruzalemes Ebreju universitātes zinātnieki ir atklājuši, ka pērtiķi (marmozetes, mazo pērtiķu suga) var saukt viens otru vārdā un saprast, kad tie tiek uzrunāti. Par to ziņo CNN.
Pērtiķi viens otra saukšanai izmanto īpašas skaņas, kas atgādina cilvēku vārdus, kas, pēc zinātnieku domām, ir “ļoti kognitīva” uzvedība, kas iepriekš tika novērota tikai cilvēkiem, delfīniem un ziloņiem.
“Šī ir pirmā reize, kad mēs to novērojam primātiem, kas nav cilvēkveidīgie primāti,” sacīja viens no pētījuma līdzautoriem Dāvids Omers.
Zinātnieks atzīmēja, ka eksperimenta laikā, kurā kopumā piedalījās 10 dzīvnieki, vienā telpā tika ievietoti divi pērtiķi. Pēc tam starp viņiem tika novietota vizuāla barjera, lai viņi viens otru neredzētu, un viņu kliedzieni tika ierakstīti.
Analizējot ierakstus, pētnieki atklāja, ka pērtiķi, sazinoties ar dažādiem indivīdiem, izmantoja dažādas skaņas. Zinātnieki piebilda, ka vienas ģimenes grupas pērtiķi mēdz izmantot līdzīgas skaņas, uzrunājot konkrētu pērtiķi.
“Mēs uzskatām, ka šī uzvedība ir svarīga pērtiķu sociālajai kohēzijai un tāpēc ir būtiska to izdzīvošanai,” saka Omers. Viņš piebilda, ka citi primāti, kas nav cilvēkveidīgie primāti, var attīstīt līdzīgas prasmes.
Komanda arī veica eksperimentus, kuros trim pērtiķiem tika doti citu indivīdu kliedzienu ieraksti. Pētnieki atklāja, ka pērtiķi biežāk reaģēja uz viņiem adresētajiem kliedzieniem, kā arī atklāja, ka tie, kam kliedziens bija adresēts, varēja precīzi noteikt, kas ar viņiem runā.
Tajā pašā laikā Omers atzīmēja, ka cilvēki spēj izdomāt bezgalīgi daudz vārdu, taču pērtiķi izmantoja standarta signālu un mainīja tā akustisko struktūru, lai katram indivīdam piešķirtu unikālu iezīmi.