Protams, katram cilvēkam mājās ir lietas, kuras it kā nelietojam, taču žēl tās izmest, vai arī tam vienkārši neatliek gribas. Dažas lietas var būt vērtīgas kā atmiņa. Tomēr, kā brīdina eksperti, dažus priekšmetus nekad nevajadzētu uzglabāt.
Jums ir jāatbrīvojas no tiem bez nožēlas, burtiski pēc dažu mēnešu lietošanas. Bet dažus labāk neizmantot vispār. Iemesls ir tāds, ka, jo ilgāks to kalpošanas laiks, jo lielāks risks kaitēt jūsu veselībai.
Gaisa atsvaidzinātāji
Kā būtu, ja mēs lietas sauktu to īstajā vārdā? Piemēram, nevis gaisa atsvaidzinātājs, bet ķīmiskas smaržas, lai maskētu nepatīkamas smakas. Vai jūtat atšķirību? Lielākā daļa gaisa atsvaidzinātāju satur bīstamas ķīmiskas vielas, ko sauc par ftalātiem, kas var nopietni kaitēt cilvēku veselībai. Nokļūstot organismā, ftalāti izplatās visos orgānos un audos un mēdz uzkrāties. Jo augstāks ir toksisko elementu līmenis organismā, jo smagākas ir sekas. Piemēram, ftalāti var izraisīt endokrīnās un reproduktīvās sistēmas darbības traucējumus, izraisīt neauglību, provocēt ļaundabīga audzēja attīstību…
Taisnības labad jāsaka, ka ftalātus satur ne tikai gaisa atsvaidzinātāji. Tie mūs ieskauj burtiski visur: tos īpaši plaši izmanto plastmasas izstrādājumu ražošanā, lai piešķirtu mīkstumu, elastību un izturību. Bet ftalāti nav retums arī medicīnas iekārtās, kosmētikā, bērnu rotaļlietās u.c. Gaisa atsvaidzinātājos ftalātus izmanto aromāta “fiksēšanai”, lai ar ķīmiskām smaržvielām maskētu nepatīkamo smaku. Tajā pašā laikā daudz drošāk un efektīvāk ir atrisināt jautājumu par optimālu ventilācijas sistēmu, nekā regulāri “toksicēt” savu ķermeni ar ķīmiskām smaržām.
Antibakteriālas ziepes
Nē, mēs nekļūdījāmies. Jebkuras ziepes tiek galā ar baktērijām ne sliktāk kā antibakteriālās ziepes. Bet antibakteriāls noteiktos apstākļos un individuālu jutību var būt pat kaitīgas. Iemesls ir triklozāns, šādu ziepju “slepenā sastāvdaļa”, kam ir baktericīda iedarbība. Pētījumi ar dzīvniekiem ir parādījuši, ka triklozāns var ietekmēt noteiktu hormonu sintēzi. Mēs arī nevaram izslēgt iespēju, ka aktīvā viela ar baktericīdu iedarbību var veicināt antibiotiku rezistences veidošanos. Starp citu, triklozāna izmantošana ziepju ražošanā Amerikas Savienotajās Valstīs ir aizliegta.
Virtuves sūklis
Amerikāņu zinātnieki, kas pētīja visbiežāk sastopamos sadzīves priekšmetus tīrībai, nonāca pie secinājuma, ka netīrākais no tiem ir virtuves sūklis. Porainā sūkļu struktūra, mitrums un siltums ir ideāla vide dažādiem kaitīgiem un bīstamiem mikroorganismiem, kas virtuves sūklī burtiski vairojas lēcienveidīgi.
Pieredzējušās mājsaimnieces iesaka katru dienu dezinficēt virtuves sūkļus, kādu laiku tos karsējot ar augstāko jaudu mikroviļņu krāsnī. Citi iesaka mainīt sūkļus vismaz reizi nedēļā. Bet amerikāņu pētnieki ir absolūti kategoriski: nevar būt nekādu kompromisu, un no virtuves sūkļiem vajadzētu pilnībā atteikties. Veselīgāk un drošāk ir sūkļu vietā izmantot tīras kokvilnas lupatas vai viskozes salvetes. Nav žēl tos pēc vienas dienas lietošanas izmest un aizstāt ar jauniem.
Plastmasas virtuves dēļi
Plastmasas virtuves dēļi ir atzīti par vienu no bīstamākajiem traukiem un sadzīves priekšmetiem. Tiem ir tikai viena priekšrocība: tie var būt dažādās formās un krāsās (to īpaši novērtēs perfekcionisti – interjera dizaineri). Pārējais ir pilns ar trūkumiem. Pirmkārt, runa ir par veselības drošību. Jau pēc vienas lietošanas reizes uz plastmasas griešanas dēļu virsmas parādās mikroskrāpējumi – mājīga vieta baktērijām vairoties. Vairāk skrāpējumu nozīmē vairāk mikrobu, no kuriem ir grūti un dažreiz neiespējami atbrīvoties. Lai neapdraudētu savu veselību, labāk izmantot koka griešanas dēļus. Koksne satur dabīgus pretmikrobu sveķus, kas kalpo kā sava veida antiseptisks līdzeklis. Tiesa, šī darbība nav bezgalīga, un pašiem koka dēļiem nepieciešama rūpīga kopšana. Tāpēc vēl labāk griešanai ir izmantot priekšmetus, kas izgatavoti no dabīgā akmens, kas ir vismazāk uzņēmīgi pret skrāpējumiem un ir viegli tīrāmi.
Veca kosmētika
Kosmētiku, it īpaši skropstu tušu un spīdumus, lūpu balzāmus un šķidrās lūpu krāsas, var pamatoti klasificēt kā bīstamas un kaitīgas preces, kas no pirmā acu uzmetiena tā nav.
Jau pēc pirmās lietošanas reizes uz skropstu tušas vai lūpu balzama birstītes nonāk mikrobi, kas apdzīvo katru mūsu ādas, skropstu un lūpu milimetru. Pēc tam tie tiek pakļauti mitrai, siltai flakona videi, kas veicina baktēriju augšanu. Tas ir pašsaprotami: savairojušies mikrobi kopā ar skropstu tušu nokļūst uz skropstām (kam kopumā vajadzētu aizsargāt acis no putekļiem un baktērijām) vai mikroplaisās uz lūpām un var izraisīt iekaisuma procesu, piemēram, konjunktivītu vai stomatītu.
Tāpēc skropstu tušu vēlams mainīt reizi divos mēnešos, bet šķidro lūpu kosmētiku – reizi pusgadā.
Kontaktlēcu futrālis
Pēc oftalmologu domām, netīra mīksta kontaktlēcu maciņa lietošana var būt galvenais riska faktors acu infekciju attīstībai. Lēcas futrālis ir regulāri jātīra, rūpīgi jāizžāvē ar gaisu un katru dienu jālieto svaigs lēcas šķīdums. Bet pat neskatoties uz rūpīgu aprūpi, uz korpusa virsmas laika gaitā veidojas netīra mikroplēve, kas piesaista acij neredzamus netīrumus un baktērijas. Tāpēc drošības apsvērumu dēļ veco lēcu maciņu ieteicams nomainīt pret jaunu ik pēc trim mēnešiem.
Izstaipīti krūšturi
Ekskluzīvi sievišķīgs punkts, taču to ir absolūti neiespējami ignorēt. Kad pēdējo reizi iegādājāties jaunu krūšturi? Tikmēr vecā apakšveļa ir jāmaina pret jaunu vismaz reizi sešos, maksimāli astoņos mēnešos. Šis ieteikums ir balstīts uz sieviešu veselības apsvērumiem, nevis tikai uz ārējo pievilcību. Elastīgās lentes un krūštura siksnas laika gaitā izstiepjas (veļas mašīna šo procesu ievērojami paātrina), un apakšveļa daļēji vai pilnībā pārstāj pildīt savu funkciju. Bet kvalitatīva jaunā apakšveļa nodrošina ne tikai komfortu un optimālu krūšu atbalstu, bet arī novērš muguras sāpju rašanos (kas bieži skar tās dāmas, kam ir lielas krūtis), palēnina dabisko novecošanās procesu, krūšu muskuļu vājināšanos, utt.
Nolietoti skriešanas apavi
Lielākā daļa skriešanas apavu ir izstrādāti tā, lai tie kalpotu no 500 līdz 1200 kilometriem, pirms tie tiek aizstāti ar jauniem. Piemēram, tiem, kuri kopumā noskrien 30 kilometrus nedēļā, sporta apavi būs jāmaina aptuveni reizi trijos mēnešos. Luksuss? Jā, nav lēts. Taču daudz dārgāk izmaksās to veselības zaudējumu kompensēšana, kas iespējami, lietojot nolietotus sporta apavus. Skriešanas apavi ir aprīkoti ar speciālu amortizatoru, kas palīdz pareizi sadalīt slodzi uz muskuļu un skeleta sistēmu, samazina trieciena slodzi skrienot, kā arī novērš iespējamās pēdas traumas. Jo aktīvāk tiek lietoti sporta apavi, jo ātrāk tie nolietojas un mazāk spēj aizsargāt muskuļus, kaulus un cīpslas. Attiecīgi palielinās traumu risks. Tāpēc, pat ja tu tikko sāc skriet, nekādā gadījumā nevajag taupīt uz sporta apaviem.
Teflona virtuves piederumi
Atgādinām, ka vēl viens bīstams priekšmets tavā virtuvē var būt ar teflonu pārklāti trauki. Pārkarsējot, teflona pārklājums sāk izdalīt toksiskus izgarojumus, kas var izraisīt saindēšanos. Zinātnieki iesaka vienmēr likt uz plīts pannas, kurās ir kaut kas iekšā (pārtika, augu eļļa vai sviests), kā arī neizmantot teflona pannas krāsnīs, kas uzkarsētas līdz temperatūrai virs 260 °C. Ja pannas pārklājums ir nolietojies, labāk to nomainīt.