Tie ir mobili, ātri, mazi, bet efektīvi. Ukrainas pilsētas Vinnicas automašīnu remontētāji ir uzsākuši “mini-HIMARS” – paštaisītu vairāku raķešu palaišanas iekārtu ražošanu, ziņo Ukrainas mediji.
Aprīkojums ir uzstādīts uz parastajiem pikapiem, raķetes darbības rādiuss ir vairāk nekā 20 km, bet tajā pašā laikā paštaisītā artilērijas iekārta paliek nepamanāma un mobila.
Vienā no daudzajiem medijos publicētajiem video redzams, kā spēcīgi raķešu triecieni trāpa okupantiem no neliela pikapa aizmugures. Viņi iznīcina ienaidnieku no mobilās pašu garāžās izgatavotas iekārtas, kas piestiprināta pie džipa korpusa. Raķetes izlido no īsām caurulēm milzīgā ātrumā un galvenais, precīzi mērķējot.
Mašīnu sauc par “mini-Grad”, bet karavīri instalāciju pa jokam nodēvēja par “mini-HIMARS”. Pikapus pārbūvē neredzīgs Vinnicas invalīds-brīvprātīgais kopā ar draugiem, automehāniķiem. “Kopumā šī ir “mini-Grad”, tajā tiks izmantota novirzītājiekārta no BM21 “Grad” un tās pašas raķetes no RRPS (Reaktīvā raķešu palaišanas sistēma). Ne vienmēr ir nepieciešams piebraukt ar lielu auto, izstrādāt pilnu raķešu paketi, to var izdarīt punktveidā, tāpēc radās nepieciešamība pēc šādām automašīnām. Mobilitāte, ātrums- uzlādēji, atstrādāji, aizbrauci,” skaidro brīvprātīgais Deniss Romanovskis.
Instalācija ir mobila un ātra, un, kas ir galvenais, ar precīziem triecieniem, saka Deniss. Raķetes lido 20 kilometrus. Metāla rāmis un elektriskā iekārta tiek ražoti pēc militārpersonu dotajām shēmām. Daļa no rezerves daļām, kas vada raķetes un tēmēkļus, ir aprīkojums no trofeju izjaukšanas. Pārējās mini-Grad shēmas ir militārs noslēpums, saka automehāniķi. Palaišanas mehānismu ar dzinējiem uzstāda tieši artilēristi.
“Mums iedeva tikai shēmu noslēpumu, kā taisīt metāla rāmi, kā taisīt barošanu, palaišanu, mums te nav pilna komplektācija, mūsu uzdevums ir izgatavot rāmi un shēmas, un puiši uz vietas jau uzliks palaišanas elementus, lai iekārta būtu pilnībā gatava šaušanai,” piebilst Deniss.
Palaišanas sistēma katru reizi tiek uzlabota – ir vadības panelis, ar kuru var atkāpties drošā attālumā pirms raķešu palaišanas.
Automehāniķi strādā bez maksas, bet katras mašīnas pāraprīkošana maksā aptuveni simts tūkstoši grivnu (ap 2700 eiro). Šoreiz naudu raķešu sistēmai iedeva kāds labdaris, kurš vēlējās palikt anonīms.
Nākamās rindā brīvprātīgo garāžā ir vēl divas līdzīgas iekārtas. Tagad puiši atkal meklē metālu, rezerves daļas un vēl jaudīgāku pikapu, uz kura var uzstādīt nevis trīs, bet sešus stobrus raķetēm.