Kopš iebrukuma sākuma Ukrainā, Krievijas militārpersonas, kas atrodas frontē, pārsvarā tiek sodītas ne pēc reglamenta. Un, protams, arī to pavada īpaša leksika, kuru ir grūti precīzi iztulkot, tāpēc aicinām nesaprotamajā īpaši neiedziļināties, jo arī bez tā notiekošais šajā rakstā kopumā būs labi izprotams.
Sarunās ar medijiem Krievijas bruņoto spēku karavīri saka, ka “neviena prokuratūra nebrauks uz frontes līniju”, lai pārbaudītu sūdzības par sodiem, tāpēc pavēlniecība pati organizē tiesu – vainīgo var “iemest bedrē”. vai piesiet pie koka.
Bedre
Bedre, kā stāsta viens no Krievijas armijas aktīvajiem virsniekiem, draud pirmām kārtām dzērājiem, bet tikai tiem, kuri uzvedas mierīgi. Dažas bedres militāristi īpaši izrakuši “dzērājiem”, taču visbiežāk tām sākotnēji ir cits mērķis – tur kaut ko uzglabā vai paslēpj ģeneratoru.
Virs padziļinājuma, kurā atrodas sodītais karavīrs, citi karavīri parasti liek baļķus un apkaisa tos ar zemi – šādi tiek maskēta bedre, turklāt šādi griesti pasargā no šķembām. Militāristi, kuri pārkāpuši iekšējos noteikumus vai, kā uzskata komandieri, ir pie kaut kā vainīgi, tiek saukti par “kosītājiem” (nelabojami pārkāpēji): dažos gadījumos viņi paši var tikt piespiesti izrakt sev bedri.
Noziedzies militārists, pēc virsnieka domām, bedrē var pavadīt pat dienu. Viņu vai nu ieslēdz, vai novietoto blakus sargu. Ieslodzītajam tiek dots ūdens un cigaretes. Mediju sarunu biedrs stāsta, kā reiz komandieri aizmirsuši par bedrē atstāto kolēģi – rezultātā viņš tajā sēdējis pusotru dienu.
“Agrāk ar roku dzelžiem pieslēdza pie koka, bet, kad sāka uz mums šaut, viņi vairumā gadījumu nolēma no tā atteikties. Bedrē ir daudz drošāk nekā pie koka,” stāsta karavīrs. Viņaprāt, bedrē parasti nonāk vieni un tie paši “kosītāji” – pārkāpumus šādi izskaust nav iespējams.
Rokudzelži
Vainīgie krievu karavīri pie kokiem tiek pieķēdēti retāk nekā iepriekš, taču tas joprojām notiek. Iemesls parasti ir viens un tas pats – dzērums frontes līnijās. Soda veids ir atkarīgs tikai no komandieru noskaņojuma: tos var iemest bedrē vai pieķēdēt pie koka,“ saka Krievijas Bruņoto spēku virsnieks. Pēc viņa teiktā, militāristi parasti tiek piesprādzēti pie kokiem, kad nevēlas stāstīt augstākajai vadībai par reglamenta pārkāpumu.
“Paņem roku dzelžus un alkoholiķi. Jūs aizvelkat viņu līdz kokam, vinš apskauj stumbru, roku dzelži nofiksējas. Blakus nolieciet pudeli ūdens, nolieciet cigarešu paciņu. Viņš pats tos nevar paņemt, tāpēc dieninieki periodiski dod viņam dzērienu un uzsmēķēt, ”dalās sarunu biedrs.
Viņš atzīmē, ka atsevišķos gadījumos karavīru var arī piesiet pie koka ar kājām, lai pilnībā neitralizētu. Šādas eksekūcijas laikā vainīgie karavīri parasti tiek nofotografēti, bet pēc tam ar šo fotogrāfiju palīdzību šantažēti – viņiem, piemēram, saka, ka pēc nākamās iedzeršanas nosūtīs fotogrāfijas sievai. Vairāk nekā trīs stundas militārpersonas parasti nav piestiprinātas pie kokiem – apšaudes laikā šāds karavīrs paliek pilnīgi neaizsargāts.
“Divos naktī atnāca divi, galīgā lopā, nesa visādu hu..ņu, neļāva gulēt. Rezultātā staršina viņus atstrādāja (piekāva), abi tika pieķēdēti pie koka lietū ar sadauzītām mordām. Neh.j ķerties pie stobra un raustīt aizvaru, kad esi nozilinājies”, virsnieks atceras neseno incidentu.
Pēc viņa teiktā, dažkārt pie šādām spīdzināšanas metodēm ķeras pat militārā policija, kurai ir visas tiesvedības pilnvaras. Pretlikumīgi sodi frontē ir izplatīti, jo oficiālai procedūrai ir nepieciešama medicīniskā pārbaude – bieži vien to šādos apstākļos vienkārši nav iespējams veikt.
“Dažreiz ģīmi sasit. Var iedot divas granātas un nosūtīt uzbrukumā. Izdzīvoja – malacis, nē – nu, tā gadās, ”viņš rezumē.
Pirmā līnija
Bargākais sods ir tas, ka karavīrs tiek nosūtīts uz pirmo sadursmes līniju ar ienaidnieku. Turklāt šim nolūkam pat nav nepieciešams pārkāpt reglamentu – “uz priekšu” nosūtīšanas iemesls var būt konflikts ar komandieri. Kāds krievu karavīrs, kurš dienē citā vienībā, pastāstīja, ka uz nedēļu nosūtīts uz pirmo līniju pēc tam, kad viņam bija kautiņš ar bataljona komandieri. Pēc viņa teiktā, virsnieks vienkārši “bija sliktā garastāvoklī” un nolēma šādā veidā atriebties.
Dažreiz kaujinieki tiek nosūtīti uz pirmo līniju nevis komandiera kaprīzes dēļ, bet vienkārši tāpēc, ka tur ir nepieciešams papildinājums. Lai to izdarītu, karavīri tiek savervēti no rotas, kas atrodas attāli no sadursmju līnijas.
“Zvana kādas rotas komandierim, kas neatrodas frontes līnijā, un saka:” Mums jākompensē zaudējumi. Viņš (rotas komandieris) sastāda sarakstu ar tiem, kas kož, kurš vienkārši ir stulbenis, kas viņam personīgi nepatīk utt. No mūsu rotas ir daudz šādu alkoholiķu, un tie, kuri komandierim nepatika, šādā veidā tika aizvākti, ”sarunā skaidro militārists .
Citi sodi
Par lielāko daļu pārkāpumu frontē joprojām soda pa vecam – vainīgo piekauj turpat uz vietas. Sist var gan virsnieks, gan seržants, kā atzīst abi sarunu biedri. Tajā pašā laikā vainīgajam karavīram “jāstāv un jāpacieš”, jo viņš tiek sists “par lietu”.
Tiek izmantoti arī oficiālie sodi, taču reti. Tā par reglamenta pārkāpšanu komandieris karavīram var atņemt prēmiju – tā ir līdz 25% no kopējās algas. Tomēr likumīgi sodi tiek izmantoti reti. “Šeit ir karš, nevienam nav līdz tam,” saka karavīrs. Pēc viņa teiktā, komandierim ir vienkāršāk nevis noformēt dokumentus par pārkāpumu, bet vienkārši nosūtīt vainīgo uz šturmētāju rotu.
“Uz bedri” aizmugurē
Tālāk no frontes komandieri izmanto arī ārpusreglamenta vainīgo sodīšanas metodes. 2023. gada jūlijā mobilizētie un brīvprātīgie no 380. motorizēto strēlnieku pulka, kas dienēja netālu no Ukrainas robežas Kurskas apgabalā, pastāstīja, ka viņi nedēļām ilgi turēti “bedrē” dažādu pārkāpumu dēļ. Viņi tika sodīti par alkohola lietošanu vai “par daudz runāšanu”. Tajā pašā laikā bedre nebija nosegta ar dēļiem, kā tas tiek darīts frontes līnijā, bet cīnītāji tika atstāti atklātā laukā. Pulka karavīri sūdzējās arī par pastāvīgu militārās policijas piekaušanu un piespiedu fizisko darbu.
Kā pastāstīja viena Kurskas apgabalā “bedrē” laiku pavadījušā dienesta sieva, pēc sodīšanas viņa Kurskas slimnīcā atradusi piekautu savu vīru kopā ar kolēģi ar lauztu žokli. “Bedrē” Kurskas apgabalā uz vairākiem kvadrātmetriem varētu vienlaikus turēt 15 cilvēkus. 380. motorizēto strēlnieku pulka kaujinieki par šādu soda paņēmienu pirmo reizi sūdzējās pagājušajā ziemā: viens no karavīriem ierakstīja video ziņojumu, taču tas palika bez Aizsardzības ministrijas reakcijas.