Jēlas universitātes zinātnieki iesaistījušies “sīvā strīdā” ar divu Šveices universitāšu pētniekiem par Rietumu kompāniju izstāšanos no Krievijas Ukrainas kara laikā. Amerikāņu pētnieki uzskata, ka viņu Šveices kolēģi seko Kremļa naratīviem un mazina “izceļošanu”. Reaģējot uz to, Šveices zinātnieki viņu atklājumus nodēvējuši par “aizvainojošiem”, raksta The Wall Street Journal.
Pēc Jēlas universitātes pētnieku domām, vairāk nekā tūkstotis ārvalstu uzņēmumu ir slēguši biznesu Krievijā, kas dod pamatu runāt par uzņēmumu “masveida izceļošanu”. Zinātnieki uzskaita statistiku par transnacionālo korporāciju darba pārtraukšanu Krievijā gandrīz kopš Ukrainas kara sākuma.
Zinātnieki no Sanktgallenas universitātes un Starptautiskā vadības attīstības institūta savā rakstā raksta, ka Rietumu uzņēmumu īpatsvars, kas pameta Krieviju, ir mazāks par 9%. Saskaņā ar viņu pētījumu, 1404 Rietumu uzņēmumiem piederēja Krievijas meitas uzņēmumi, un tikai 120 tika pārdoti. “Tas nav līdzvērtīgs Rietumu korporāciju “atkāpšanai” no Krievijas, nemaz nerunājot par “izceļošanu”,” bija teikts 2022. gada oktobrī publicētā raksta agrīnā versijā.
Jēlas zinātnieki, atbildot uz Šveices rakstu, apsūdzēja šveiciešus operācijā ar “safabricētu” statistiku un dezinformācijas izplatīšanu, kas spēlē Krievijas propagandas rokās. Šveices zinātnieku advokāts atklātā vēstulē nosauca savu kolēģu secinājumus Jēlā par “apmelojošiem un aizskarošiem”.
Pēc WSJ domām, abu zinātnieku grupu rezultātus ietekmēja pieejas atšķirības. Amerikāņu pētnieki statistikā iekļauj ne tikai uzņēmumus ar pamatkapitāla daļām Krievijā, bet arī uzņēmumus, kas Krievijā veikuši nozīmīgu tirdzniecības, licencēšanas, franšīzes vai citu komercdarbību.
Savukārt Šveices zinātnieki ņem vērā tikai Rietumu uzņēmumus ar akciju paketi Krievijā, jo vieglāk ir izjaukt cita veida biznesu. Aprēķinos bija iekļauti arī uzņēmumi, kuru ieņēmumi ir vismaz 1 miljons ASV dolāru, tāpēc statistikā tika iekļauti daudzi mazi, neskaidri uzņēmumi un privātpersonas.
Jēlas zinātnieki piebilda, ka viņus satrauca Krievijas propagandistu uzmanība Šveices zinātnieku rezultātiem. Jēlas universitātes dekāns Džefrijs Sonnenfelds atzīmēja, ka Šveices kolēģi savā sarakstā iekļāvuši juridiskas personas, kuras Rietumos reģistrējuši Krievijas uzņēmēji un uzņēmumi, piemēram, Yandex, Uralchem un Evraz.
“Lai gan tam ir pamatojums, noteikti šķiet dīvaini iekļaut tādus uzņēmumus kā Evraz, Rusal un Severstal starp “Rietumu uzņēmumiem,” Eiropas pētnieku pieeju komentēja DanielsTreismans, Krievijas politikas un ekonomikas eksperts no Kalifornijas universitātes Losandželosā.