Ukrainas valdība rīkosies atšķirīgi attiecībā uz bēgļiem, kuri likumīgi šķērsoja Ukrainas robežu, un pret tiem, kuri to izdarīja nelikumīgi. Runa ir par, piemēram, par militārā vecuma vīriešiem, kuri izvairījās no mobilizācijas, un par bēguļojošiem noziedzniekiem. Par to, kādus lēmumus amatpersonas gatavo un kādas iestrādes jau pastāv, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis runāja preses konferencē 27.augustā.
Zelenskis runāja par ukraiņu atgriešanos, atbildot uz jautājumu par Vienotības ministrijas izveidi un par robežu nelegāli šķērsojušiem bēgļiem. Pašlaik ārpus Ukrainas ir 7,5 miljoni bēgļu, savukārt valsts iekšienē ir 10,5 miljoni pensionāru. Tāpēc pilsoņu atgriešanās ir “nopietns izaicinājums”. Galvenais uzdevums ir bēgļiem brīvprātīgi atgriezties. Lai to panāktu, ar Vāciju un Poliju tiek veidota “institucionālā politika”, atzīmēja prezidents.
“Mums bez piespiešanas jāatgriež pieaugušie iedzīvotāji, mūsu bērni, studenti utt. – jārada visi apstākļi, lai viņi to vēlētos,” rīcību attiecībā uz dažiem pilsoņiem skaidroja politiķis.
Tajā pašā laikā pret aizbēgušajiem vai noziedzniekiem izturēsies atšķirīgi. Pēc Zelenska domām, nav problēmu ar “nodevēju, kolaborantu u.c.” atgriešanos. — attiecīgās valdības aģentūras strādā un sūta izdošanas pieprasījumus. Attiecībā uz personām, kas nelikumīgi šķērsojušas robežu, piemēram, militārā vecuma vīriešiem, jābūt līgumiem ar citu valstu valdībām. Ar Poliju šajā virzienā ir “ļoti spēcīgas attiecības”, sacīja prezidents. Nav nekādu līgumu ar Moldovu, Rumāniju vai Ungāriju.
“Ir līgumi par tiem, kas nelegāli šķērsoja robežu ar Polijas pusi: ja viņi šķērsoja nelegāli, tad viņi sūtīja mums atpakaļ šos cilvēkus. Ir jāpieaudzē šāda veida sadarbība starp Iekšlietu ministriju un migrācijas dienestiem – nav citā veida. Manuprāt, ja mēs būtu ES, šis jautājums vispār nepastāvētu,” sacīja Zelenskis