Putins Krievijas aizsardzības ministra amatā nomainīja Sergeju Šoigu uz Andreju Belousovu , pārceļot ģenerāli uz Drošības padomes sekretāra amatu Nikolaja Patruševa vietā . Personāla izmaiņas pēc “prezidenta vēlēšanām” liecina, ka viņš veic nozīmīgus soļus, lai mobilizētu valsts ekonomiku un aizsardzības industriālo bāzi, lai atbalstītu ieilgušo karu pret Ukrainu.
Iespējams arī, ka Krievijas diktators gatavo Krieviju turpmākai konfrontācijai ar NATO, pieļāva Kara studiju institūts (ISW) . Analītiķi norādīja uz Kremļa līdera ilggadējo “taktiku” augstākās amatpersonas novirzīt malā, piešķirot tām nelielas lomas, nevis vienkārši atlaižot.
Krievijas Federācijas padome 12.maijā publicēja ministru sarakstu, saskaņā ar kuru Putins “ierosināja” (viņa priekšlikumi ir pavēles) politiķi un zinātnieku Belousovu jaunajam Aizsardzības ministrijas vadītājam.
Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs valsts medijiem sacīja, ka Šoigu, kurš Krievijas aizsardzības ministra amatu ieņēma kopš 2012.gada, tagad kļūs par Drošības padomes sekretāru un pildīs Putina vietnieka pienākumus Krievijas Militāri rūpnieciskajā komisijā. Viņš arī sacīja, ka Kremļa līderis Patruševu “atlaida no šī amata sakarā ar viņa pārcelšanu citā darbā”. Peskovs neprecizēja informāciju par pēdējo, taču apliecināja, ka Kremlis par viņa jauno lomu paziņos “tuvākajā laikā”. Turklāt Putina spīkers sacīja, ka ģenerālštāba priekšnieka amatā paliks armijas ģenerālis Valērijs Gerasimovs (viņš ir Krievijas okupācijas spēku virspavēlnieks Ukrainā), un izmaiņas šajā amatā šobrīd nav gaidāmas.
“Šoigu Patruševa aizstāšana Drošības padomes sekretāra amatā atbilst Putina vispārējam modelim klusi atstādināt augstākās drošības amatpersonas, piešķirot tām sekundāras lomas Krievijas drošībā, nevis vienkārši atlaižot,” sacīja ISW.
Pētnieki atzīmēja, ka šis departaments Krievijā ir padomdevēja institūcija, kurai ir nozīme arī drošības politikas īstenošanā un Krievijas stratēģiskās kultūras attīstībā. Tāpēc Šoigu iecelšana tur padara viņa faktisko pazemināšanu no prestižā aizsardzības ministra amata mazāk pazemojošu.
“Putins atcēla Šoigu no Aizsardzības ministrijas tiešās komandķēdes, bet deva viņam papildu ietekmi drošības jomā. Šoigu joprojām ir svarīgs un lojāls padotais un dažkārt arī grēkāzis, un Putinam, visticamāk, būtu izdevīgi saglabāt viņa vadību un pieredzi kādā oficiālā amatā,” secināja analītiķi.
ISW vērsa uzmanību uz pārliecinošo faktu, ka Šoigu atstādināšana notika pēc diviem skaļiem incidentiem: viņa sabiedrotā, aizsardzības ministra vietnieka Timura Ivanova atlaišanas saistībā ar apsūdzībām korupcijā un Putina tikšanās ar ģenerāļa politisko oponentu Tulas apgabala gubernatoru Alekseju Djuminu, lai apspriestu. militārās rūpniecības sektora atjauninājumus. Šie punkti, pēc ISW domām, bija galvenie Kremļa politikas rādītāji, gatavojoties Šoigu atcelšanai no viņa ilggadējā amata.