Krievijas diktators Vladimirs Putins turpina izmantot kodoldraudus kā līdzekli, lai virzītu Rietumus uz pašsavaldīšanos aizsardzības jautājumos, vienlaikus manipulatīvi spekulējot par raķešu sistēmu izvietošanu.
Par to Kara studiju institūta (ISW) analītiķi raksta jaunajā ziņojumā, analizējot Putina runu jūras kara parādē Sanktpēterburgā 28.jūlijā.
Putins sacīja, ka gadījumā, ja ASV 2026.gadā Vācijā izvietos tāla darbības rādiusa raķešu sistēmas, to lidojuma laiks uz Krievijas rūpniecības un aizsardzības objektiem būs aptuveni 10 minūtes. Krievijas diktators arī komentēja amerikāņu īstenoto vidēja darbības rādiusa raķešu sistēmu “Typhon” (MRC) izvietošanu Dānijā un Filipīnās kopīgām mācībām. Putins piedraudēja, ka gadījumā, ja ASV īstenos plānus izvietot šajās valstīs raķešu sistēmas, Krievija vairs neuzskatīs, ka tai ir saistošs Vidēja darbības rādiusa kodolspēku līgums (INF) un veiks “spoguļpasākumus” un izvietos nenorādītas Krievijas vidēja darbības rādiusa raķešu sistēmas, kuru izstrāde šobrīd ir pēdējā stadijā.
2024. gada jūnijā ASV un Vācija paziņoja, ka, sākot ar 2026. gadu, ASV sāks “sporādisku izvietošanu” liela darbības rādiusa sistēmām, tostarp SM-6 un Tomahawk raķetēm, lai stiprinātu NATO, atgādināja ISW. ASV Klusā okeāna armija 2024. gada aprīlī paziņoja, ka tā apmācību ietvaros Filipīnās izvietojusi raķešu sistēmu MRC, kas spēj palaist raķetes SM-6 un Tomahawk. 2024. gada maijā ASV flote paziņoja, ka ir veikusi mācību raķešu palaišanu ar Dānijas militārpersonām Bornholmas salā Dānijā. MRC sistēmu pašreizējā atrašanās vieta nav zināma, taču ASV nav paziņojušas, ka tās izvietos raķešu sistēmas Dānijā un Filipīnās citiem mērķiem, izņemot šīs jau veiktās mācības, norāda ISW analītiķi.
Institūta eksperti atklāj diktatora manipulācijas. Galu galā 2019. gada martā Putins oficiāli apturēja Krievijas dalību INF līgumā, kas attiecas uz ierobežojumiem no zemes palaižamām ballistiskajām un spārnotajām raķetēm ar darbības rādiusu no 500 līdz 5500 kilometriem. Tajā pašā laikā Krievija kopš 2018. gada Kaļiņingradas apgabalā jau ir pastāvīgi izvietojusi ballistisko raķešu Iskander-M vienības, kas spēj pārvadāt kodolieročus un kuru darbības rādiuss ir līdz 500 km. Tāpēc Putins tagad mēģina maldīgi pasniegt Krievijas raķešu izvietošanu, ko iepriekš aizliedza INF līgums, kā šķietamu pagrieziena punktu ASV darbībās. Šādi paziņojumi, visticamāk, ir daļa no viņa vairākkārtējiem mēģinājumiem izmantot kodolieroču zobenu grabēšanas taktiku, lai iespiestu Rietumus pašsavaldībā, rezumē ISW.