Sestdien, 15. decembrī, Ērgļu novada iedzīvotāji piedzīvoja kādu īpašu notikumu – labiekārtotās Ērgļu viduslaiku pils teritorijas atklāšanu. Šis ir vērā ņemams tūrisma un apskates objektu papildinājums Ērgļu novadā, kas priecēs pilsētas un novada viesus ar savādāku Ērgļu panorāmu, kas paveras no jaunizveidotās lapenes un divām metāla skulptūrām – Tīzenhauzena sargsuņiem.
Lai saudzīgi, bet efektīvi izmantotu kultūrvēsturisko un dabas mantojumu, 2018. gada nogalē biedrība “Ērgļu sirds”, piesaistot LEADER finansējumu un Ērgļu novada pašvaldības līdzfinansējumu, Ērgļu novada iedzīvotājiem un viesiem pasniedza dāvanu – projekta “Ērgļu pils parka teritorijas labiekārtošana” realizāciju. Projekta idejas pamatā ir leģenda par kādreizējo pils saimnieku – Tīzenhauzenu dzimtu – un tās dārgumiem, kuri vēl joprojām esot atrodami pils pazemē un tos sargājot divi lieli dzelzīs kalti suņi. Ērgļu iedzīvotāji uzskata – kamēr vien šie dārgumi tiks nosargāti, pastāvēs arī Ērgļi.
Projekta ietvaros Ērgļu viduslaiku pils teritorija ir piedzīvojusi vērā ņemamus uzlabojumus. Pirmkārt, jau pirms projekta realizēšanas tika sakopta viduslaiku pils teritorija – izzāģēti vecie un bīstamie koki, kā arī ar vietējo iedzīvotāju iniciatīvu izkopts pils kalna stāvkrasts, dēļ kura šobrīd izveidojusies brīnisķīga panorāma uz Ogres upes lokiem. Pašā kalna galā izveidota un novietota koka lapene, kas kļuvusi par pieturpunktu lieliskā skata baudīšanai. Tās griestos ir atspoguļoti vēsturiski zīmējumi, savukārt jumta kori rotā vēja rādītājs ērgļa veidolā, kas ir gluži tāds pats kā Ērgļu novada ģerbonī. Tas ik dienas no visām pusēm pārrauga Ērgļu novadu un tajā notiekošo. Taču ērglis nav vienīgais simbols, kas uzraudzīs Ērgļu iedzīvotājus.
Galvenie Ērgļu viduslaiku pils teritorijas objekti ir Tīzenhauzena sargsuņi. Tās ir dzelzī kaltas vācu dogu šķirnes suņu skulptūras, kas simbolizē Tīzenhauzenu ģimenes suņus, kuri sargā dzimtas bagātības. Šie suņi tiek uzskatīti par lielākajiem un spēcīgākajiem suņiem un pieder pie senākajām suņu dzimtām pasaulē, tāpēc apgalvojums, ka tieši šie suņi reiz varēja būt Tīzenhauzenu ģimenes suņi, ir uzskatāms par ticamu. Ērgļu sargsuņi sevī iemieso gan drošību un uzticību, gan pārliecību, draudzību un saimnieka mīlestību, tāpēc Ērgļu iedzīvotāji tic, ka šī suņa galvas noglāstīšana ir veids, kā iegūt suņu un to saimnieku Tīzenhauzenu labvēlību, kā arī bagātības.
“Tie, kas pabijuši Ērgļos, zina, cik tur ir skaisti un īpaši. Gados vecāki cilvēki dzīvo atmiņās par vilciena “Sniedziņš” laikiem, savukārt viņu bērni atceras “Pārsteigumkalna” un “Briežkalna” laikus. Es ceru, ka tie, kas uz Ērgļiem atbrauks tagad un apmeklēs Ērgļu viduslaiku pils teritoriju, sev līdzi aizvedīs jaunu stāstu – stāstu par Ērgļu sargsuņiem,” stāsta Lelde Gangnuse – Bērziņa, biedrības “Ērgļu sirds” valdes locekle un projekta vadītāja.
Ērgļu viduslaiku pils ir valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis (valsts aizsardzības Nr. 1678). Ērgļu viduslaiku pils piekļaujas Ērgļu pils muižas kompleksam, kas ir kultūrvēsturiski nozīmīga vieta Ērgļu apkārtnē. Šī pils vieta ir bijusi apdzīvota jau kopš 1. gadu tūkstoša sākuma – par to liecina teritorijā atrastās bezripu māla trauku lauskas. Pilsdrupu dienvidrietumu stūrī ir reljefa padziļinājums – kādreizējā pagraba vieta, kurā neatkarīgi no gadalaika vienmēr ir konstanta temperatūra. 2013. gada Ērgļu novada pagasta svētku laikā šis pagrabs pirmo reizi tika demonstrēts apmeklētājiem kā vēsturisks apliecinājums bijušajai Livonijas ordeņa pilij. Turpmākajos gados pasākumi pils teritorijā ir neatņemama Ērgļu novada svētku noslēguma sastāvdaļa.
“Ērgļu pils vietas vēsture ir sena un pamatīga. Šī vieta sevī glabā daudzu gadsimtu notikumus. Man ir patiess prieks, ka ar šo projektu varam dot iespēju šai teritorijai turpināt dzīvot – ne tikai atmiņās un fotogrāfijās, bet arī klātesot. Laipni aicināti uz Ērgļiem,” aicina Lelde Gagnuse – Bērziņa.
Ērgļu sargsuņu stāstam iespējams sekot līdzi Facebook lapā (@erglusargsuni).