Neraugoties uz prezidenta Vladimira Putina un Krievijas valsts kontrolēto mediju mēģinājumiem vainot piektdien notikušajā Maskavas teātra uzbrukumā Ukrainu, parādās sīkāka informācija par džihādistu grupējumu IS-K, kas norāda, kas tas ir un, kas ir aiz tā. Par to raksta BBC
Kas vai kurš ir IS-K?
IS-K ir saīsinājums no Islāma valsts-Khorasan. Tā ir globāli aizliegtā teroristiskā grupējuma Islāma valsts reģionālā filiāle, kas koncentrējas uz Afganistānu, Irānu un Pakistānu.
Grupa ir paņēmusi sev nosaukumu Khorasan, jo tas bija daļa no vēsturiskā islāma kalifāta, kas aptver šīs valstis, kā arī ziemeļu virzienā uz Vidusāziju.
IS-K pastāv jau deviņus gadus, taču pēdējos mēnešos tā ir kļuvusi par visbīstamāko grupējuma Islāma valsts atzaru, kas ir plaši izplatīta un kam ir ārkārtējas brutalitātes un nežēlības reputācija.
Kopā ar to, kas ir palicis pāri no grupējuma plašākās vadības Sīrijā un Irākā, IS-K tiecas uz vispārnacionālu islāma kalifātu, kurā valda īpaši stingra šariata, islāma likumu, interpretācija.
Afganistānā tā izvērš sporādisku, bet joprojām nāvējošu sacelšanos pret valstī valdošo Taliban, kam tā iebilst ideoloģisku iemeslu dēļ.
Vai IS-K jau iepriekš ir veikusi uzbrukumus?
Tas bija vērsts uz haotisko evakuāciju no Kabulas lidostas 2021. gadā ar pašnāvnieka bumbu, nogalinot 170 afgāņus un 13 ASV karavīrus.
Nākamajā gadā tas vērsās pret Krievijas vēstniecību Kabulā, nogalinot vismaz sešus cilvēkus un ievainojot citus.
Grupējums ir veicis nekritiskus uzbrukumus dzemdību nodaļai, autoostām un policistiem.
Šā gada janvārī IS-K veica dubultu uzspridzināšanu svētnīcā Kermanā, Irānā, nogalinot gandrīz 100 irāņu.
Krievijā tā ir veikusi neskaitāmus neliela mēroga uzbrukumus, no kuriem pēdējie bija 2020.gadā, un jau šogad Krievijas iekšējās drošības dienests FSB paziņo, ka ir apturējis vairākus terora plānus.
Kas bija uzbrucēji?
Kā vēsta Krievijas valsts mediji, visi četri sagūstītie un apsūdzētie vīrieši ir tadžiki no Tadžikistānas Vidusāzijas republikas, kas agrāk bija Padomju Savienības sastāvdaļa.
Pēc viņu satriektā un sasitītā izskata tiesā redzams, ka viņi tikuši īpaši skarbi pratināti līdz spīdzināšanai.
Problēma ar to ir saskaņā ar starptautiskajām normām, viņu atzīšanās būs bezvērtīga – cilvēki teiks jebko, lai sāpes apstātos, ieskaitot atzīšanos stāstījumā, kas ir vienkārši nepatiess.
Ir parādījušās ziņas, ka viens no vīriešiem marta sākumā tika manīts veicam pasākuma norises vietas novērošanu, ap to laiku, kad ASV brīdināja Krieviju, ka publiskajā telpā pastāv nenovēršami teroristu uzbrukuma draudi – brīdinājumu Kremlis tolaik noraidīja.kā “propagandu”.
Citā ziņojumā teikts, ka vismaz divi no uzbrucējiem ieradās Krievijā nesen, liekot domāt, ka šī bija IS-K sūtīta “triecienu komanda”, nevis ”snaudošie” rezidenti.
Kāpēc viņi mērķēja uz Krieviju?
Ir vairāki iemesli.
IS-K lielāko daļu pasaules uzskata par saviem ienaidniekiem. Krievija ir viņu saraksta topā kopā ar ASV, Eiropu, Izraēlu, ebrejiem, kristiešiem, šiītu musulmaņiem, talibu un visiem musulmaņu vairākuma valstu valdniekiem, kurus viņi uzskata par “atkritējiem” šī jēziena reliģiskajā nozīmē.
Islāma valsts naidīgums pret Krieviju aizsākās Čečenijas karos deviņdesmitajos un 2000. gadu sākumā, kad Maskavas spēki izpostīja Čečenijas galvaspilsētu Grozniju.
Pavisam nesen Krievija iesaistījās Sīrijas pilsoņu karā sava sabiedrotā prezidenta Bašara al Asada pusē, un Krievijas gaisa spēki ir veikuši neskaitāmus nemiernieku un civiliedzīvotāju pozīciju uzlidojumus, nogalinot lielu skaitu ar grupējumiem Islāma valsts un Al-Qaeda saistītiem cīnītājiem.
Afganistānā IS-K Krieviju uzskata par Taliban sabiedroto, tāpēc viņi 2022. gadā uzbruka Krievijas vēstniecībai Kabulā.
Viņi arī tur ļaunu prātu par 10 gadus ilgušo brutālo padomju okupāciju šajā valstī no 1979. līdz 1989. gadam.
Tad ir situācija pašā Krievijā.
IS-K Krieviju uzskata par ļoti kristīgu valsti, un viņu video, kas ievietots pēc Maskavas uzbrukuma, runā par kristiešu nogalināšanu.
Tadžikistānas un citi Vidusāzijas viesstrādnieki dažkārt ir pakļauti zināmai vajāšanai un aizdomām no FSB puses, cenšoties novērst teroristu uzbrukumus.
Visbeidzot, Krievija – nācija, kuras uzmanību pašlaik novērš pilna mēroga karš ar kaimiņvalsti Ukrainu -, iespējams, vienkārši bija ērts IS-K iespēju mērķis – vieta, kur bija pieejami ieroči un ienaidnieka apsardze.
Ko mēs joprojām nezinām?
Par visu šo epizodi paliek vairāki neatbildēti jautājumi.
Piemēram, kāpēc uzbrucēji varēja pēc vēlēšanās gandrīz stundu klīst pa Crocus zāli bez acīmredzamas steidzamības sajūtas?
Valstī, kur policija un īpašie dienesti, īpaši FSB, ir visuresoši, šie bruņotie vīri uzvedās tā, it kā zinātu, ka viņus netraucēs policijas OMON komanda.
Tad ir ieroči – ne tikai rokas pistoles, bet arī jaudīgas, modernas automātiskās triecienšautenes. Kā viņi varēja tos iegūt un neatklāti ienest pasākuma norises vietā?
Pārsteidz arī viņu ātrā notveršana.
Atšķirībā no daudziem džihādistu kaujiniekiem, kas piedalījās šādā reidā, šie vīrieši nebija valkājuši pašnāvnieku vestes vai jostas, tāpat kā tie, kas dod priekšroku nāvei, nevis sagūstīšanai.
Un tomēr nepagāja ilgs laiks, kad Krievijas varas iestādes – tās pašas Krievijas varas iestādes, kurām neizdevās apturēt ļaunāko terora sazvērestību pēdējo 20 gadu laikā, kas risinājās viņu deguna galā – notvēra aizdomās turamos un lika viņus tiesāt.
Tas viss liek dažiem analītiķiem spekulēt par kaut kādu tā saukto Kremļa “iekšējo darbu” vai “viltus karoga operāciju”, lai iegūtu tautas atbalstu karam pret Ukrainu.
Tomēr nav stingru pierādījumu tam, kas apstiprinātu, ka teorija un ASV izlūkdienestu apstiprinājumi, ka, viņuprāt, aiz šī briesmīgā uzbrukuma bija Islāma valsts.