Šķietami Putinam bija laba nedēļas nogale: vienīgais opozīcijas līderis, kurš iedvesmoja un apvienoja miljoniem krievu, Aleksejs Navaļnijs, tika pasludināts par mirušu. Tikmēr frontes līnijā Ukrainas karaspēks atkāpās no izpostītās Avdijivkas bez pietiekami daudz munīcijas, lai aizturētu Krievijas virzību. Par to bijušais (2010.-2014.gadā) Lielbritānijas ārlietu ministrs Viljams Heigs raksta The Times
Ir pienācis laiks sodīt Putinu, un labākais veids ir konfiscēt un pārsūtīt Ukrainai vairākus simtus miljardu dolāru Krievijas aktīvu.
“Darba kārtībā ir jautājums, ko darīt ar Krievijas aktīviem, kas bija iesaldēti kopš kara sākuma, kopumā aptuveni 260 miljardu eiro apmērā,” atzīmē politiķis.
Kas būtu jādara G7 vadītājiem?
Pirmkārt, viņiem, kaut arī negribot, ir jānosaka, ka principā Krievijas īpašumus var konfiscēt.
“Man šķiet, ka šis ir galvenais arguments. Mēs jau esam izturējuši posmu, kad šos aktīvus var atdot. Tos labāk izmantotu, lai atbalstītu Ukrainu un ieviestu arvien stingrākas sankcijas pret Putinu,” raksta Heigs.
Ir juridisks precedents Irākas aktīvu konfiskācijai 1990. gadā, lai kompensētu Kuveitai pēc tās iebrukuma nodarīto. Un centieni dedollarizēt vai attīstīt konkurējošu finanšu infrastruktūru ārpus Rietumiem tiek veikti jebkurā gadījumā.
“Ja G7 vēlas panākt kompromisu, tā varētu vienoties par konfiskāciju pakāpeniski. Nav iespējams noteikt cenu bezceremoniskai miera iznīcināšanai Eiropā, taču 30 miljardi USD par katru notiekošā konflikta mēnesi ir pietiekami liels skaitlis, lai tas būtu nozīmīgs Krievijai un nozīmīgs Ukrainai. Navaļnija un to cilvēku nāvei, kuri aizstāvēja Avdijivku, vajadzētu mūs visus apkaunot,” sacīja Heigs.