CNN žurnāliste Kristiāna Amanpūra intervēja Zelensku pa e-pastu. Viņas atbildes ir tulkotas no ukraiņu valodas un visa intervija ar Video atrodama Šeit, bez zemāk esam publicējuši tās tulkojumu latviešu valodā.
Kad Krievijas karaspēks iebruka viņu dzimtenē, Ukrainas prezidents Volodimirs Zeļenskis un pirmā lēdija Oļena Zeļenska atteicās bēgt vai piekāpties, tā vietā izvēloties — tāpat kā daudzi viņu tautieši un sievietes — par spītību agresijas priekšā.
Kamēr prezidents koncentrējusies uz militāro cīņu pret Krievijas spēkiem, prezidenta kundze koncentrējusies uz humanitārajiem un bērnu atbalsta jautājumiem, strādājot pie tā, lai globālā mērogā veicinātu izpratni par parasto ukraiņu ciešanām kara rezultātā.
Pirmās lēdijas kundze, ņemot vērā visu notiekošo, kā jums un jūsu ģimenei klājas?
Tas ir kā staigāt pa virvi: ja sākat domāt, kā jūs to darāt, jūs zaudējat laiku un līdzsvaru. Tātad, lai noturētos, jums vienkārši jāiet uz priekšu un jādara tas, ko darāt. Tādā pašā veidā, cik zinu, visi ukraiņi turas.
Daudzi no kaujas laukiem vienatnē izbēgušie, nāvi redzējuši saka, ka galvenais līdzeklis pēc pārdzīvojuma ir rīkoties, kaut ko darīt, kādam palīdzēt. Mani personīgi atbalsta tas, ka cenšos aizsargāt un atbalstīt citus. Atbildības disciplīna.
Kad jūs kļuvāt par pirmo lēdiju, jūs apņēmāties bērnus padarīt par galveno savā darbā. Cik postoši ir bijis redzēt ukraiņu bērnus, tostarp jūsējos, ciešam kara zonā?
Un tā arī bija: bērni un viņu vajadzības bija viena no galvenajām mana darba jomām, līdztekus… vienādu tiesību ieviešanu visiem ukraiņiem. Pirms kara uzsākām skolas uztura reformu, gatavojoties tai vairākus gadus, lai tas būtu garšīgs un veselīgs vienlaikus, lai bērni mazāk slimotu.
Kā es tagad jūtos, jūs jautāsiet? Man šķiet, ka mēs esam aizmesti gadiem un gadu desmitiem atpakaļ.
Tagad mēs nerunājam par veselīgu pārtiku, bet par pārtiku kopumā. Tas ir par mūsu bērnu izdzīvošanu! Mēs vairs neapspriežam, kā iepriekš, par to, kas ir labākais aprīkojums skolām – [tā vietā] ir jautājums par izglītību miljoniem bērnu.
Mēs nevaram runāt par veselīgu dzīvesveidu bērniem — mērķis numur viens ir viņus vispār glābt.
Puse mūsu bērnu bija spiesti doties uz ārzemēm; tūkstošiem tika fiziski un psiholoģiski ievainoti. 23. februārī [dienu pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā] viņi bija vienkārši Eiropas skolēni ar grafiku un brīvdienu plāniem.
Iedomājieties, ka esat uzcēlis un renovējis māju un vienkārši nolicis ziedus uz palodzes; un tagad tas ir iznīcināts, un uz drupām jums jāiededz uguns, lai saglabātu siltumu. Tā tas ir noticis ar mūsu bērnu politiku un ar katru ģimeni kopumā.
Pastāstiet mums par darbu, ko esat darījusi, lai atbalstītu ukraiņu sievietes un bērnus bēgļus? Ko vēl pasaule var darīt, lai palīdzētu šajā jomā?
Šobrīd strādāju vairākos virzienos. Vasarā mums izdevās izveidot pasaules pirmo dāmu un kungu samitu, un tagad mani kolēģi tajā ir īsti sabiedrotie.
Pirmkārt, mēs evakuējam savus visneaizsargātākos bērnus — bērnus ar vēzi, invalīdus un bāreņus — uz valstīm, kuras piekrīt pieņemt viņus ārstēšanai un rehabilitācijai. Galvenais maršruts ved caur Poliju un no turienes uz citām Eiropas valstīm.
Otrkārt, mēs Ukrainā importējam inkubatorus, lai atbalstītu jaundzimušos pilsētās, kuras bombardē krievi. Daudzās slimnīcās ir strāvas padeves pārtraukumi, un bērnu dzīvības ir apdraudētas. Tāpēc mums ir vajadzīgas ierīces, kas bez pārtraukuma glābj dzīvības. Divas šādas ierīces jau ir piegādātas un plānots piegādāt vēl astoņus inkubatorus.
Treškārt, mēs paātrinām bēgļu – bērnu un viņu māšu – adaptāciju jaunajā vietā, jo ar humāno palīdzību vien nepietiek: bērniem ir nepieciešama paātrināta socializācija un skola jaunā vietā. Jo īpaši tas attiecas uz tūkstošiem bērnu ar autismu, kuri ir nonākuši ārzemēs. Tagad mēs strādājam, lai viņiem būtu vieglāk piekļūt nodarbībām, pretējā gadījumā viņu attīstība vienkārši apstāsies.
Kopā ar vēstniecībām koordinējam pasākumus Ukrainas atbalstam – jau vairākos starptautiskos koncertos ir savākta nauda humānajai palīdzībai ukraiņiem.
Vai kopš konflikta sākuma jums ir bijusi iespēja satikties ar savu vīru?
Volodimirs un viņa komanda faktiski dzīvo prezidenta birojā. Briesmu dēļ mums ar bērniem bija aizliegts tur uzturēties. Tātad vairāk nekā mēnesi sazināmies tikai pa telefonu.
Visa pasaule ir iedvesmojusies no jūsu vīra kara laika Ukrainas vadības. Jūs apprecējāties ar viņu 2003. gadā un pazīstat viņu kopš abiem universitātē. Vai jūs vienmēr zinājāt, ka viņā tas ir?
Es vienmēr zināju, ka viņš ir un būs man uzticams atbalsts. Tad viņš kļuva par brīnišķīgu tēvu un atbalstu mūsu ģimenei. Un tagad viņš ir parādījis tās pašas iezīmes. Viņš nav mainījies. Vienkārši vairāk cilvēku to redzēja ar manām acīm.
Jums ir 17 gadus veca meita Saša un 9 gadus vecais dēls Kirilo. Kā jūs viņiem izskaidrojāt karu? Vai viņi paliek pie jums?
Par laimi bērni ir ar mani. Un, kā jau teicu, kad ir kāds, par ko parūpēties, tas ir ļoti disciplinējoši. Starp citu, tas attiecas arī uz pašiem bērniem — viņi šajā laikā ir dramatiski izauguši un arī jūtas atbildīgi viens pret otru un apkārtējiem.
Nekas īpaši nebija jāpaskaidro. Mēs tikai runājam par visu, kas notiek. Skatoties Bučas bērnu intervijas vai dzirdot draugu stāstus par viņu bērniem, saprotu, ka bērni visu saprot ne labāk kā pieaugušie. Viņi skatās uz būtību. Kā viens mazs bērns teica: “Kāpēc krievi ir tik ļauni pret mums? Acīmredzot viņus mājās sita?”
Tiek ziņots, ka jūs esat otrs augstākais Krievijas spēku mērķis pēc sava vīra. Kā jūs saglabājat savu apņēmību, saskaroties ar šādām briesmām? Kas lika jums izvēlēties palikt Ukrainā?
Nez kāpēc man pastāvīgi uzdod šo jautājumu. Bet, ja paskatās uzmanīgi, kļūst skaidrs, ka katrs ukrainis ir krievu mērķis: katra sieviete, katrs bērns.
Tie, kas pagājušajās dienās gāja bojā no Krievijas raķetes [mēģinot evakuēties] no Kramatorskas, nebija prezidenta ģimenes locekļi, viņi bija tikai ukraiņi. Tātad ienaidnieka mērķis numur viens esam mēs visi.
Jūsu vīrs ir runājis tieši krieviski ar krievu tautu, taču viņus acīmredzot ir grūti sasniegt. Ņemot vērā zvērības, kas nodarītas jūsu tautai, vai jums ir kāds vēstījums, īpaši krievu mātēm un sievām, kas, jūsuprāt, viņiem būtu jāsadzird tieši tagad?
Krievijas propagandas līmenis bieži tiek salīdzināts ar Gebelsa propagandu Otrā pasaules kara laikā. Bet, manuprāt, tas pārsniedz to, jo Otrajā pasaules karā nebija interneta un pieejas informācijai, kā tagad.
Tagad visi var redzēt kara noziegumus – piemēram, krievu pastrādātos Bučā, kur civiliedzīvotāju līķi ar sasietām rokām vienkārši gulēja ielās.
Bet problēma ir tā, ka krievi negrib redzēt to, ko redz visa pasaule, lai justos ērtāk. Galu galā ir vieglāk pateikt: “Tas viss ir viltots” un iet izdzert kafiju, nekā lasīt stāstu par kādu konkrētu cilvēku, kurš gājis bojā, paskatīties uz viņas bēdā esošajiem radiniekiem un draugiem.
Piemēram, izlasiet stāstu par vienu no Bučas upuriem, sievieti vārdā Tatjana, kuru nošāva krievu lode, un viņas vīru, kurš lūdza iebrucējiem atdot ķermeni, taču tika piekauts un sasiets.
Kā likt krieviem to redzēt? Arvien vairāk sliecos domāt, ka diemžēl nemaz, viņi ir akli ticībā. Viņi nevēlas dzirdēt un redzēt. Es viņus vairs neuzrunāšu.
Ukrainai šodien galvenais ir tas, ka visa cita pasaule mūs dzird un redz, un ir svarīgi, lai mūsu karš nekļūtu par “ierastu”, lai mūsu upuri nekļūtu par statistiku. Tāpēc es sazinos ar cilvēkiem caur ārzemju medijiem. Nepierodiet pie mūsu bēdām!
Jūs esat izmantojusi savus sociālo mediju kontus kā platformu, lai godinātu Ukrainas karavīrus un Ukrainas pretestību. Cik lepna jūs esat par savu valsti, jo īpaši par to, ko esat nosaukusi par Ukrainas pretošanās “sievišķo seju”?
Pirmajā kara dienā kļuva skaidrs, ka panikas nav. Jā, ukraiņi neticēja karam — mēs ticējām civilizētam dialogam. Bet, kad notika uzbrukums, mēs nekļuvām par “izbiedētu pūli”, kā ienaidnieks bija cerējis. Nē. Mēs kļuvām par organizētu kopienu.
Uzreiz pazuda politiskās un citas pretrunas, kas pastāv katrā sabiedrībā. Visi sanāca kopā, lai aizsargātu savu māju.
Es katru dienu redzu piemērus, un man nekad nav apnicis par to rakstīt. Jā, ukraiņi ir neticami.
Un tiešām, es daudz rakstu par mūsu sievietēm, jo viņu līdzdalība ir visur – viņas ir bruņotajos spēkos un aizsardzības spēkos, lielākā daļa ir mediķes. Un viņi ir tie, kas nogādā bērnus un ģimenes drošībā. Piemēram, tikai viņas var doties uz ārzemēm. Tātad dažos veidos viņu loma ir pat daudzveidīgāka nekā vīriešu; tas ir vairāk nekā vienlīdzība!