Pēc ASV Aizsardzības departamenta politikas amatpersonas domām, Vašingtona varētu tērēt līdzekļus F-16, taču šie iznīcinātāji ierastos tikai pēc pusotra gada, kas būtu nesavlaicīgi Ukrainas bruņoto spēku pavasara-vasaras ofensīvai. Tuvākajos mēnešos abas puses centīsies iegūt priekšrocības kaujas laukā.
ASV aizsardzības sekretāra vietnieks politikas jautājumos Kolins Kāls sacīja, ka ASV ir sniegušas “ārkārtēju militāro palīdzību” Kijivai, taču tā nav neierobežota, jo katrā pilna mēroga kara posmā bija nepieciešams izvēlēties, kādi ieroči ukraiņiem visvairāk nepieciešami. Preses konference tika pārraidīta medija Foreign Policy mājaslapā.
Pēc Pentagona pārstāvja teiktā, nebūtu praktiski sūtīt Patriot sistēmas pirmajā kara dienā, jo apkalpju apmācībai un iekārtu piegādei būtu nepieciešami vairāki mēneši. Bet tika piegādāti Javelin ATGM un Stinger MANPADS. Tāpat tagad ir ar iznīcinātājiem F-16, kuru piegādes – ņemot vērā pilotu apmācību – prasīs vēl pusotru gadu.
Vašingtonai vienmēr ir jāizlemj par prioritātēm. Kolins Kāls atgādināja, ka nedaudz vairāk kā gada laikā ASV prezidenta Džo Baidena administrācija piešķīrusi Kijivai militāro palīdzību vairāk nekā 35 miljardu dolāru apmērā.
“Tas ir ārkārtīgi liels militārās palīdzības apjoms. Un tas būtu brīnums, ja mēs to visu spētu nodot no loģistikas un birokrātiskā viedokļa,” viņš skaidroja.
Viņš sacīja arī, ka lielā kara pirmajās dienās tādas naudas nebija, bet tikai daži miljardi.
“Realitāte ir tāda, ka dienā, kad Krievija iebruka Ukrainā, mums nebija 35 miljardu dolāru. Kara pirmajās 6 nedēļās mums bija vairāki miljardi. Tāpēc mums bija jānosaka prioritāte. Mums nav neierobežota naudas summas, tā ir nodokļu maksātāju nauda, un mums tā ir labi jākontrolē,” sacīja Kāls.
Pēc viņa teiktā, ikreiz, kad ASV Kongress apstiprināja palīdzību Ukrainai, bija jāizvēlas, kas Kijivai konkrētajā brīdī ir visvairāk vajadzīgs.
“Skaidrs, ka kara sākumā prioritāte bija prettanku sistēmas, piemēram, Javelin, un portatīvās pretgaisa aizsardzības sistēmas, munīcija padomju tehnikai. Un arī padomju pretgaisa aizsardzības uzturēšana labā stāvoklī,” sacīja ASV Aizsardzības ministra vietnieks.
Viņš sacīja arī, ka tad, kad sadursmju epicentrs pārcēlās uz austrumiem, Ukrainas artilēriju sāka pārcelt uz NATO standartiem. Sākās tik lielu uzmanību saņēmušo 155 mm haubiču un HIMARS piegādes.
Tas viss ļāva noturēt frontes līniju austrumos, kā arī veikt izrāvienus ziemeļaustrumos, Harkivas apgabalā un dienvidos, Hersonā.
Pēc kauju palēninājuma ASV pārgāja uz pretgaisa aizsardzības sistēmu, piemēram, Patriot un pēc tami bruņumašīnu piegādi, kas būtu nepieciešamas pavasara pretuzbrukumam.
ASV Aizsardzības ministrijas pārstāvis atgādināja, ka ASV apmāca Ukrainas karavīrus uz kājnieku kaujas mašīnām “Bradley” un tankiem “Leopard” un “Challenger”.
Krievija sāka ofensīvu janvārī
Kolins Kāls atzīmēja arī, ka Krievijas ofensīva sākās janvārī.
“Manuprāt, krievi savu ofensīvu sāka janvārī. Kartē viņu progresu var izmērīt ļoti mazos gabaliņos, dažreiz blokos, tādās vietās kā Bahmuta,” smaidot paskaidroja ASV Aizsardzības departamenta amatpersona. “Un viņi cieta briesmīgis zaudējumus par šādu ieguvumu. Mēs gatavojam ukraiņus, lai viņi būtu labā pozīcijā līdz pretuzbrukuma sākumam, lai mainītu dinamiku kaujas laukā.
“Acīmredzot mēs esam saņēmuši ārkārtīgi lielu finansējumu no Kongresa militārajam atbalstam Ukrainai, taču tas nav bezgalīgs. Tāpēc katru reizi mums ir jāizlemj un jāuzdod jautājumi. Piemēram, vai svarīgāk būtu vispirms nosūtīt Patriot sistēmas kara pirmajā dienā, zinot, ka piegāde prasīs vairākus mēnešus apkalpes apmācības un piegādes laika dēļ, vai arī izmanto to pašu naudu Stinger MANPADS. Atbilde ir acīmredzama: bija vajadzīgas Stinger raķetes,” sacīja Kāls.
F-16 iznīcinātāju piegādes
ASV prezidenta Džo Baidena īpašajās PDA pilnvarās (vai ātrās piegādes, kas var ilgt no dienām līdz stundām) tagad ir palikuši aptuveni 3 miljardi USD.
“Mēs varētu tērēt visu šo naudu par F-16, taču šīs lidmašīnas būtu ieradušās pēc pusotra gada. Protams, Ukraina būtu tās sagaidījusi, taču tas būtu pilnīgi nelaikā pavasara-vasaras ofensīvai,” sacīja Kāls, piebilstot, ka šie 3 miljardi bija jāpiešķir pretgaisa aizsardzībai, artilērijas un mehanizētajiem spēkiem, kas nepieciešami panākumiem pavasarī un vasarā.
Intensīvas cīņas turpmākajos mēnešos
ASV nostāja ir tāda, ka Ukraina miera sarunām pieiet no spēka pozīcijām. Nākamajos mēnešos gaidāmas spraigas cīņas.
“Es nedomāju, ka sarunas ir neizbēgamas. Es domāju, ka mēs redzēsim cīņas vēl dažus mēnešus. Iespējams, ka tuvākajos mēnešos būs diezgan spraigas cīņas, jo abas puses cenšas iegūt priekšrocības kaujas laukā. Bet, ja gaidāmais Ukrainas uzbrukums ir veiksmīgs, viņi būs labvēlīgākā pozīcijā,” sacīja ASV Aizsardzības ministrijas pārstāvis.