Krievija tuvāko gadu laikā zaudēs savu ģeopolitisko nozīmi pasaulē, sacīja Indijas bruņoto spēku Ģenerālštāba priekšnieks ģenerālis Anils Čauhans.
Viņaprāt, Krievijas ietekmes kritums notiks pat neskatoties uz to, ka Maskavai ir pasaulē lielākais kodolarsenāls un tā deklarē sabiedrotās attiecības ar Ķīnu, kuras loma pieaugs.
Pasaule atrodas pārejas stāvoklī no vecās pasaules kārtības uz jauno, sacīja Čauhans, runājot Indijas gaisa spēku pasākumā Bengaluru. Taču jaunajā spēku samērā uz planētas Krievijas loma samazināsies, brīdināja ģenerālis.
“Neskatoties uz to, ka Krievija ir lielākā kodolvalsts, tās ģeopolitiskā nozīme laika gaitā samazināsies. “Vāgnera” sacelšanās norāda uz iekšēju vājumu un norāda uz to, kas nākotnē varētu būt Krievijai,” Čauhana teikto citē The Print.
Ķīna, atšķirībā no Krievijas, veidos savus ģeopolitiskos muskuļus: tā jau šobrīd “ieņem nozīmīgu vietu” pasaules kārtībā un nākotnē kļūs vēl “agresīvāka”, brīdināja ģenerālis.
Krievijas un Ķīnas intereses, pēc Čauhana domām, sakritīs, un tām var pievienoties virkne citu valstu. To vidū, pirmkārt, ir tādas negodīgas valstis kā Irāna un Ziemeļkoreja.
Šajā sakarā Indijas bruņotajiem spēkiem ir nepieciešamas pārvērtības, lai tās atbilstu mainīgās pasaules apstākļiem un jauniem karadarbības veidiem, uzsvēra Indijas ģenerālštāba vadītājs.
Indija jau ilgu laiku ir bijusi lielākā Krievijas ieroču pircēja kopš padomju laikiem, taču pēdējos gados sankciju un līgumu neveiksmju dēļ ir krasi samazinājusi iepirkumus.
Saskaņā ar Stokholmas Starptautiskā miera pētniecības institūta (SIPRI) datiem Krievijas ieroču piegādes Indijai pēdējo piecu gadu laikā ir samazinājušās par 37%, un šajā periodā Rosoboronexport ir bijis pakļauts ASV ierobežojumiem.
Situāciju vēl vairāk sarežģīja karš Ukrainā un jaunais sankciju ierobežojumu vilnis, kas ietvēra gandrīz visas lielās valsts bankas. Indija jau gadu nevar atrast veidu, kā pārskaitīt Krievijai maksājumus par ieročiem 2 miljardu dolāru apmērā, savukārt Krievija ir apturējusi līdzekļu izsniegšanu 10 miljardu dolāru kredītlīnijas ietvaros, kas paredzēta rezerves daļu iegādei.
Rezultātā: 2018. gadā noslēgtais līgums par pretgaisa raķešu sistēmu S-400 pārdošanu Indijai tika lauzts : no piecām sistēmām Indija saņēma tikai divas.