Igaunijas sociālo lietu ministrija iecerējusi maksāt lielu pabalstu bijušajām medmāsām, kuras atgriezīsies darbā veselības sistēmā. Pirmajā posmā pabalstu paredzēts izmaksāt medmāsām, kuras atgriežas strādāt savā specialitātē Austrumviru apriņķī, kur viņu trūkums ir īpaši jūtams.
Sociālo lietu ministrija nosūtīja starpresoru saskaņošanai attiecīgos grozījumus likumdošanā.
Pēc Veselības attīstības institūta (TAI) datiem, organizācijas veselības informācijas sistēmā 2023.gada jūnija beigās bija reģistrētas vairāk nekā 15 000 māsu, no kurām tikai aptuveni 9000 2022.gadā strādāja specialitātē.
Pabalstu plānots izmaksāt māsām, kuras ir saņēmušas atbilstošu apmācību un ir reģistrētas kā medicīnas darbinieki, bet pēdējos piecus gadus nav strādājušas veselības aprūpes nozarē.
Uz pabalstu varēs pretendēt tikai tās medmāsas, kuras atgriezīsies savā specialitātē ārpus Tallinas un Tartu un šīm pilsētām piegulošajām pašvaldībām.
Vienlaikus pirmajā posmā plānots izmaksāt pabalstus medmāsām, kuras dosies strādāt uz Austrumviru apriņķi, kur viņu trūkums ir īpaši jūtams. “Nākotnē ceram šo atbalsta pasākumu attiecināt arī uz citiem reģioniem,” sacīja veselības ministre Rīna Sikkuta.
Pabalsta apmērs būs 30 000 eiro, tāpat kā medicīnas speciālistiem.
Sociālo lietu ministrija plāno arī mīkstināt farmaceita pabalsta saņemšanas kritērijus, atceļot nosacījumu, saskaņā ar kuru, lai saņemtu pabalstu, jābūt pirmajam farmaceitam reģionā. Turklāt turpmāk pabalstus varēs saņemt farmaceiti, kuri profesionālo kvalifikāciju ieguvuši pirms vairāk nekā pieciem gadiem. Pabalsts farmaceitiem, kuri apņemas strādāt vismaz 3 gadus, ir 15 000 eiro, bet 5 gadu gadījumā – 25 000 eiro. Ja farmaceits pārtrauks strādāt pirms šī termiņa beigām, viņam būs jāatdod pabalsts.
Pabalsts ir vienreizēja subsīdija, kas paredzēta, lai motivētu speciālistus pārcelties uz tiem Igaunijas reģioniem, kur ir grūti atrast personālu. Kopš 2012. gada to izmantojuši 94 ārsti, kuri pārcēlušies no lielajiem centriem.