Ņemot vērā kritisko situāciju veselības aprūpē, cilvēku plašu pulcēšanos tirdzniecības centros un vietās, un lai mazinātu inficēšanās risku tirdzniecības vietās gan iedzīvotājiem, gan darbiniekiem, Ministru kabinets šā gada 7. janvāra sēdē lēma pagarināt tirdzniecības ierobežojumus līdz šā gada 25. janvārim, vienlaikus no 12. janvāra paplašinot klātienē nopērkamo saimniecības preču klāstu.
Vienlaikus atgādinām, ka šajā periodā joprojām netiks ierobežota distances tirdzniecība un e-komercija – iedzīvotāji varēs iegādāties preces distances tirdzniecībā (internetā, pasūtot pa tālruni un e-pastu), tās varēs tikt piegādātas uz mājām un pakomātiem, tās varēs arī izsniegt un saņemt veikalos uz vietas. Tāpat netiek pārtraukta jebkādu preču vairumtirdzniecība vairumtirdzniecības bāzēs, kas nepieciešamas gan mazumtirdzniecības veikaliem, gan uzņēmumu darbībai, ražošanai, utt. Tāpat pakalpojumu sniegšanas ietvaros atļauts nodrošināt tā sniegšanai nepieciešamās preces (piemēram, autoservisā automobiļu detaļu nodrošināšana).
Tāpat atgādinām, ka šīs nedēļas nogalē mājsēdes laikā – no 8. – 9. janvārim – līdz pl.21.00 saīsināts tirdzniecības vietu darba laiks, lai veikalu apmeklētāji un darbinieki varētu savlaicīgi atgriezties mājās, ņemot vērā, ka mājsēdes laikā līdz plkst. 22:00 iedzīvotājiem ir jāatgriežas savās dzīvesvietās. Tas nozīmē, ka arī jebkādu pakalpojumu sniegšana iedzīvotājiem, t.sk. preču piegāde klātienē, šajos datumos ir jāveic līdz plkst.21.00. Darba laika ierobežojums neattiecas uz diennakts aptiekām un degvielas uzpildes stacijām. Tāpat tirgotāji var turpināt veikt saimniecisko darbību, lai nodrošinātu sava darba procesa nepārtrauktību, t.sk. darbu maiņās, preču piegādes veikaliem, utml.
Līdz 2021. gada 25. janvārim tirdzniecības pakalpojumus klātienē sniegs tikai:
aptiekas, tajā skaitā veterinārās aptiekas,
optikas veikali,
degvielas uzpildes stacijas,
tirdzniecības vietas, kurās drīkst tirgot šādas preču grupas:
– pārtikas preces;
– higiēnas preces;
– pirmās nepieciešamības saimniecības preces;
– mobilo telefonu priekšapmaksas kartes;
– tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus;
– dzīvnieku barību un preces;
– preses izdevumus;
– sabiedriskā transporta biļetes;
– mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus;
– pašu ražoto lauksaimniecības produkciju,
– ziedus.
Ekonomikas ministrijas tīmekļa vietnē (ŠEIT)publicēti detalizēti higiēnas preču un saimniecības preču saraksti, kuru tirdzniecība ir atļauta. Vienlaikus Ministru kabinets lēma no š.g. 12. janvāra paplašināt klātienē nopērkamās saimniecības preces ar:
zeķbiksēm, zeķēm, elastīgām zeķēm;
šallēm, lakatiem, kaklautiem, cepurēm;
cimdiem;
precēm virsmu uzkopšanai (virsmu tīrāmās lupatiņas u.tml.);
lāpstām un liekšķerēm (t.sk. sniega lāpstām);
elektroierīcēm telpu apsildīšanai.
Preču tirdzniecības ierobežojumi šajā laika periodā attiecas arī uz ielu tirdzniecību, kā arī tirdzniecību slēgtā un atklātā tirgus teritorijā. Savukārt pilnībā aizliegta ir gadatirgu organizēšana (jeb ielu tirdzniecības organizēšana).
Vienlaikus atgādinām, ka maksimāli pieļaujamais cilvēku skaits tirdzniecības telpās noteikts ne mazāks kā 15 m2 no publiski pieejamās telpu platības uz vienu apmeklētāju. Ja saimnieciskā pakalpojuma sniegšanas vietas platība ir mazāka par 15 m2, tad tajā vienlaikus var atrasties viens apmeklētājs.
Tirdzniecības pakalpojumu sniedzējiem pie ieejas veikalā labi redzamā vietā ir jānorāda informācija, tai skaitā svešvalodās, par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu, kas vienlaikus var atrasties konkrētajā tirdzniecības vietā, kā arī par to, ka plūsmas kontrolei ieeja atļauta tikai ar groziņu vai ratiņiem vai tirdzniecības pakalpojuma sniedzēja iepirkuma somu (to skaits kopā nedrīkst pārsniegt maksimāli atļauto apmeklētāju skaitu tirdzniecības vietā); bez groziņa, ratiņiem vai somas apmeklētāju atrašanās tirdzniecības vietā ir aizliegta. Tāpat tirdzniecības pakalpojuma sniedzējam jānodrošina, ka apmeklētāji tiek ielaisti tikai pa vienam (viens mājsaimniecības pārstāvis), izņemot ar bērniem līdz 12 gadu vecumam, ar kuriem var būt kopā viena pilngadīga persona.
Nolūkā stiprināt augstāk minēto ierobežojumu ievērošanu un kontroli, vienlaikus MK rīkojums papildināts ar pienākumiem tirdzniecības centru (ēkās ar kopējo tirdzniecībai atvēlēto platību vismaz 10 000 m2 un kurās atsevišķās tirdzniecības vietās darbojas vismaz 10 tirdzniecības dalībnieki vai pakalpojuma sniedzēji) īpašniekiem vai tiesiskajiem valdītājiem, kuriem jānodrošina, ka:
tirdzniecības centrā vienlaicīgi atrodas ne vairāk kā maksimāli pieļaujamais apmeklētāju skaits, kas tiek noteikts, summējot tirdzniecības vietās pieļaujamo apmeklētāju skaitu,
pie ieejas labi redzamā vietā izvieto informāciju, tai skaitā svešvalodās, par maksimāli pieļaujamo apmeklētāju skaitu tirdzniecības centrā kopā,
tiek kontrolēta apmeklētāju plūsmu pie tirdzniecības centra ieejām un izejām, gaiteņos, pie tualetēm un citur (ārpus pakalpojuma un tirdzniecības sniegšanas vietas), kur notiek pastiprināta apmeklētāju pulcēšanās.
Vienlaikus atgādinām, ka joprojām spēkā ir arī iepriekš noteiktie drošības pasākumi tirdzniecības vietās, t.sk. ielu tirdzniecībā un tirdzniecībā atklātā tirgus teritorijā:
mutes un deguna aizsegu lietošana gan veikalu, gan tirgu apmeklētājiem un darbiniekiem,
2 metru distances ievērošana,
apmeklētāju informēšana par piesardzības prasībām,
pastiprinātas higiēnas ievērošana,
darbinieku veselības stāvokļa uzraudzība.
Valdības noteiktie pienākumi tirgotājiem, kā arī papildu ieteicamie drošības pasākumi vienuviet publicēti Ekonomikas ministrijas tīmekļa vietnē (ŠEIT). Tāpat tirgotājus aicinām izmantot sagatavotos informatīvos materiālus (ŠEIT), lai informētu veikalu apmeklētājus par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu telpās, masku lietošanu, distances ievērošanu un citus.