Amerikāņu sociologi publicējuši kārtējo pētījumu par to, kā pēdējo desmitgažu laikā mainījušās heteroseksuālu pāru iepazīšanās metodes un, pamatojoties uz to, sastādījuši precīzu un ļoti negaidītu grafiku. Eksperti analizēja milzīgu datu apjomu, sākot no pagājušā gadsimta piecdesmitajiem gadiem līdz mūsdienām. Viņu secinājums bija skaidrs: lielākā daļa amerikāņu (un, visticamāk, arī daudzu citu valstu iedzīvotāji, kam ir pilna piekļuve internetam) šodien satiek cilvēkus internetā.
Gadu gaitā notikušās izmaiņas ir vienkārši dramatiskas. Tikai pirms kādiem trīsdesmit gadiem, 90. gados, cilvēki satikās skolās, universitātēs, darbā, kafejnīcās un bāros, pludmalēs. Un turklāt diezgan bieži caur radiem vai kopīgiem paziņām. Ir vērts atcerēties, kā tas bija padomijas laikos. Gandrīz visas iepazīšanās notika draudzīgās kompānijās vai, kas šodien šķiet diezgan neticami, pēc lūguma: “iepazīstini mani ar labu meiteni (puisi).”
Līdz ar interneta ienākšanu mūsu dzīvē, jauni un ne tik jauni cilvēki arvien aktīvāk iepazīst viens otru ārpus ierastā sociālā loka. Pirmkārt, tālajā 90. gadu sākumā parādījās neveiklas iepazīšanās vietnes, kas lielā mērā kopēja īstus laikrakstu vai ielu sludinājumus. Pēc ekspertu domām, īstais izrāviens šajā jomā notika, kad parādījās pirmās iepazīšanās lietotnes, tas ir, servisi, kas vieno cilvēkus, pamatojoties uz noteiktām interesēm. Tie ļāva saviem lietotājiem apskatīt viens otra profilus, fotoattēlus, sākt tērzēt, pēc tam piezvanīt viens otram un visbeidzot ieplānot īstu tikšanos.
Mūsdienās ikviens vīrietis vai sieviete, vai jebkura cita dzimuma pārstāvis savā viedtālrunī var viegli atrast dažādas iepazīšanās iespējas.
Speciālisti prognozē, pie kā novedīs šī tendence: “Šodien iepazīšanās tiešsaistē ir dominējošais veids, kā atrast partneri, nākotnē gandrīz vienīgais. Šeit ir redzami pierādījumi tam, kā tehnoloģija paplašina cilvēka spējas. Taču tas, protams, uzdod arī ārkārtīgi sarežģītus jautājumus. Sanāk, ka iepriekšējās paaudzes vienā vai otrā veidā paaudzēs turpināja vienošanās laulību tradīciju, vai tagad tas turpināsies brīvākā formā? Šis ir pirmais jautājums.
Un otrs: vai tiešsaistē nekļūs par visefektīvāko eigēnikas iemiesojumu (atlases doktrīna saistībā ar personas iedzimtajām īpašībām un veidiem, kā uzlabot tās) mūsu pasaulē. Ir zināms, ka cilvēki tiešsaistē visvairāk koncentrējas uz sava partnera fiziskajām īpašībām: augumu, acu krāsu un tamlīdzīgām lietām.
Un ļoti mānīgā sajūta, ka tev kabatā ir miljoniem partneru harēms, bīstami ietekmē cilvēka psihi. It īpaši, ja tiek atklāti striktie sociāldarvinistu attālinātās iepazīšanās noteikumi. Tomēr šī ir atsevišķa liela tēma.
Tikmēr iepazīšanās vietnes papildus savam tiešajam mērķim kalpo arī kā laba “barības sile” krāpniekiem. Kā zināms, krāpnieki ir izdomājuši daudzas maldināšanas shēmas, pamanoties nozagt naudu pat pirms pirmā tērzētavā paredzētā randiņa.
Piemēram, krāpnieks, ievietojot savā profilā pievilcīgas meitenes bildi, vietnē satiek potenciālo upuri un uzaicina viņu uz pirmo randiņu, piemēram, uz teātri vai koncertu. Pēc tam, lai viņa varētu samaksāt par biļetēm, viņš nosūta viņai saiti uz pikšķerēšanas vietni un nozog gan naudu, gan kartes datus. Un tas ir tikai viens no veidiem. Tādā pašā veidā jūs varat zaudēt naudu, pasūtot taksometru “jaunai paziņai”, kas piekrita ierasties savā pirmajā randiņā…