Vēl 2000. gadā iemīlēšanās tika oficiāli atzīta par slimību. Ārsti šo romantisko sajūtu attiecināja uz psihiskām novirzēm. Bet ir arī plusi. Iemīlēšanās palīdz cilvēkiem tikt galā pat ar vissmagāko slimību.
14. februārī – Valentīna dienā piedāvājam ārstu viedokļus par to, kā tas iedarbojas, un vai tiešām iemīlējies cilvēks vieglāk tiek galā ar slimībām.
Mīl, nemīl: kā iemīlēšanās ietekmē pacienta labsajūtu?
Iemīlēšanās ir hormonāls stāvoklis. Asinīs izdalās endorfīni, oksitocīns, serotonīns, adrenalīns un vazopresīns, kā rezultātā cilvēka organismā veidojas sava veida “mīlestības kokteilis”. Tieši šī kokteiļa iedarbība ietekmē gan cilvēka emocionālo stāvokli, gan fizisko stāvokli.
“Sākas asinsvadu relaksācija, uzlabojas asinsrite, iespējama pretsāpju iedarbība. Tāpēc slimību simptomi var būt apslāpēti vai slimība var izzust. Hormonālais kokteilis papildus stimulē imūnsistēmu, organisms var pat ātri tikt galā ar ārēju vīrusu,” uzskata medicīnas speciālisti.
Psihoterapeiti atzīmē, ka mīlestības stāvoklī cilvēks ne vienmēr adekvāti novērtē realitāti un savas iespējas. Samazinās jutība pret ārējiem un iekšējiem stimuliem, ieskaitot sāpes.
“Šis stāvoklis ir līdzīgs narkotiku intoksikācijai. Cilvēks, kas slimo ar hroniskām slimībām, var justies vesels, savukārt vecāka gadagājuma cilvēks var justies jauns. Tomēr, neskatoties uz to, ka šajā periodā cilvēki, kā likums, jūtas laimīgi un iedvesmoti, tomēr iemīlēšanās pret ķermeni kopumā ir spēcīgs stress, pēc kura ķermenis ir jāatjauno. It īpaši, ja šī mīlestība ir bez atbildes,” brīdina psihoterapeiti.
Spriediet paši: iemīlējušās cilvēka apziņa ir apmākusies, viņš aizver acis uz mīļotā trūkumiem, nesaskata pretrunas savā uzvedībā un idealizē savas vēlmes objektu. Kādā emocionālā stāvoklī šis cilvēks atradīsies, ja viņa jūtas nebūs apmierinātas? Ko darīt, ja šīs bēdas tiek apvienotas ar pavadošu slimību?
Psihoterapeiti uzskata, ka mierīga mīlestības sajūta harmoniskās attiecībās, kas dzimst kaisles vietā, gluži pretēji, vairo izturību pret stresu un slimībām.
Cits viedoklim ir ģimenes ārstiem. Viņuprāt, ja slims cilvēks mīl, ja viņam apkārt ir aprūpe, tad atveseļošanās notiek daudz ātrāk.
“Iemīlēšanās sajūta ir viena no empātijas sajūtas sastāvdaļām, kas noteikti pozitīvi ietekmē cilvēka slimības stāvokli, palīdz uzturēt “morālo spēku” un mobilizē iekšējos resursus.
Jebkura slimība ir ne tikai medicīnisks, bet arī sociāls aspekts. Mēs bieži redzam, ka pacienti, kurus ieskauj mīloši un gādīgi ģimenes locekļi, jūtas labāk un ir izturīgāki pret slimību,” saka ārsti.