Šajā interesanto dārza ideju galerijas ievadā noslēgums tēmai par monardām . Monardas piemērotas vasaras ziedu dobēm, taču tās labi iederēsies arī citu augu stādījumos. Monardas ir piemērotas arī griezto ziedu iegūšanai. Atkarībā no šķirnes augi sasniedz 70 – 180 cm augstumu. Zied jūlijā un augustā. Bagātīgi ziedošā monarda iepriecinās ar krāsu daudzveidību. Monardu ziedi ir baltā, violetā, lillā, rozā, sarkanā un purpurvioletā krāsā. Ziedgalvu veido apaļā pogveida kūlī izvietotas kausveida vainaglapas, no kurām virzienā uz augšu stiepjas lūpziežu dzimtai raksturīgas ziedlapas. Arī kauslapas ziedam piešķir dekoratīvu akcentu.
Lai monardas ziedētu bagātīgi, ik pa pāris gadiem ieteicams tās izrakt un pārstādīt. Pārstādot, augu atbrīvo no vecās serdes (vidusdaļā augošajiem, vecajiem stublājiem). No jauna iestāda auga jaunos (sānu) stublājus. Auga izrakšana un pārstādīšana grūtības nesagādās, jo auga sakņu sistēma nav dziļa un atrodas tuvu augsnes virskārtai. Monarda ir ziemcietīgs augs. Labi augs kā saulainā, tā daļēji noēnotā vietā. Pārstādīt var visas sezonas garumā līdz septembrim. Monardas stādi trūdvielām bagātā un irdenā dārza augsnē. Smagā un neapstrādātā māla augsnē monardas augs nelabprāt. Monardas ir izturīgas un viegli kopjamas. Svarīgi ir uzmanīt, lai tās neizkalst un augsne nav pārāk sausa.
Spēlējies ar krāsām un vienā dobē stādi dažādu krāsu monardas. Izvēlies, piemēram, Bakker piedāvāto monaržu maisījumu ‘Fantasy’. Maisījumā ietilpst monardas baltā, rozā, purpurvioletā un tumši sarkanā krāsā. Monardas vari kombinēt arī ar citiem augiem un puķēm. Saskanīgu kompozīciju monardas veidos ar pelašķiem (Achillea), agastahēm (Agastache), lavaterām (Lavatera), lobēlijām, kaķu mētru, majorānu, oregano, salvijām, prēriju malvām (Sidalcea), rūtām (Ruta), saulkrēsliņiem (Thatictrum) un veronikām (Veronica).
darzi223