Elpošanas kontrole palīdz ražot hormonu melatonīnu, kas ir atbildīgs par diennakts ritma regulēšanu un dabiskā miega cikla pārvaldību.
Stress ar savu straujo tempu jau ir kļuvis par pastāvīgu mūsdienu dzīves pavadoni, un tas atspoguļojas daudzās cilvēku dzīves jomās. Daudziem miega problēma jau ir kļuvusi “ikdienišķa”. Tomēr ir vienkāršs veids, kas var palīdzēt atjaunot mieru, pat ja atrodaties pašā ikdienas problēmu un raižu lokā.
Hipnoterapeite Klēra Longstafe ir izstrādājusi vienkāršu “pirkstu elpošanas” paņēmienu, kas var palīdzēt uzlabot miegu.
Miega trūkuma sekas
Kvalitatīvs miegs ir ilgstošas un veselīgas dzīves atslēga. Tādējādi ar ilgstošu miega trūkumu cilvēks riskē radīt nopietnas veselības problēmas. Piemēram, miega trūkums negatīvi ietekmē sirds un asinsvadu, endokrīno, imūno un nervu sistēmu. Pat dažas sliktas naktis var ietekmēt cukura līmeni asinīs un veicināt pārēšanos. Turklāt izmaiņas var novērot DNS līmenī.
Iespējamas daudz nopietnākas sekas. Kā norāda eksperti, septiņu dienu laikā bez miega jebkurš organisms nomirst. Saskaņā ar vairākiem pētījumiem, ja cilvēks guļ tikai 5 stundas dienā vai pat mazāk, tad viņš burtiski tuvina nāvi: risks palielinās par 15%.
Klēra Longstafe no labdarības organizācijas Cavendish Cancer Care izstrādāja pirkstu elpošanas tehniku, lai palīdzētu pacientiem un viņu tuviniekiem tikt galā ar vēža sekām. Viņa paskaidroja, kā pašhipnoze var palīdzēt cilvēkiem saglabāt mieru un atgūt miegu.
Tehnika ietver pieskārienu un kontrolētas elpošanas kombināciju, cikliski veicot noteiktas tehnikas un roku kustības, vienlaikus koncentrējoties uz dziļu ieelpu un izelpu. Šis paņēmiens ir paredzēts, lai jūs atgrieztu mierīgākā stāvoklī trauksmes vai raižu laikā.
Fakts ir tāds, ka elpošanas kontrole palīdz ražot hormonu melatonīnu, kas ir atbildīgs par diennakts ritma regulēšanu un dabiskā miega cikla pārvaldību.
Kāds ir Klēras Longstafes ieteiktais pirkstu elpošanas vingrinājums?
– Vispirms apgulieties vai ieņemiet citu ērtu pozu un aizveriet acis.
– Mēģiniet atslābināt elpošanu, ieelpojot dziļāk nekā parasti.
– Salieciet vienas rokas pirkstus, tos nesasprindzinot, un novietojiet tos uz otras rokas plaukstas. Izmantojot otras rokas pirkstus, viegli salieciet savienotos pirkstus.
– Saskaitiet piecas mierīgas ieelpas, turot rokas šajā pozīcijā.
– Samainiet rokas un vēlreiz saskaitiet piecas ieelpas.
– Pēc tam satveriet vienas rokas īkšķi un piespiediet pārējos četrus pirkstus pie rokas, tos nesasprindzinot. – Veiciet piecas lēnas ieelpas. Pēc tam mainiet rokas un vēlreiz piecas reizes dziļi ieelpojiet.
– Atkārtojiet šo procesu ar atlikušajiem pirkstiem. Speciāliste iesaka sākt ar abu roku zeltnešiem, tad pāriet uz rādītājpirkstiem, vidējiem un visbeidzot mazajiem pirkstiem. Katru reizi ieturiet piecas mierīgas elpas.
Pēc ekspertes domām, pēc šāda vingrinājuma miegam vajadzētu nākt “viegli un dabiski”.