Jau ievadā jāuzsver, ka šim rakstam izvēlētā virsraksta mērķis bija pievērst paša Helmaņa kunga uzmanību brīvprātīgai rīcībai, lai tieši viņš pats palīdzētu sev zināmo informāciju darīt zināmu Ukrainas attiecīgajām iestādēm. Par visu to lasiet zemāk.
Ukrainas Nacionālā korupcijas novēršanas aģentūra (NAPC) veido mākslas priekšmetu datubāzi. Tajā tiek apkopoti priekšmet, kas saistīti ar īpašniekiem no Krievijas. Kā atzīmēja laikraksts The Guardian, NAPC tīmekļa vietnes sadaļā “Karš un sankcijas” jau ir ievadīti vairāk nekā 300 mākslas priekšmeti. Ukrainas varas iestādes plāno bloķēt to pārdošanu vai pārvietošanos izstādēm visā pasaulē.
“No Leonardo da Vinči “Pasaules glābējs” līdz Endija Vorhola “Četras Merilinas”, šie ir tikai daži no 300 mākslas darbiem, kas varētu rotāt jebkuru pasaules galeriju. Taču tā vietā, lai kļūtu par grandiozās izstādes izcilību lielā galerijā, šie darbi, ko nesen iegādājušies Krievijas pilsoņi saskaņā ar Rietumu sankcijām, ir ievadīti meklēšanas datubāzē. To izveidoja Ukrainas aģentūra, kas cer apgrūtināt šādu aktīvu pārdošanu Krievijas oligarhiem,” skaidro The Guardian.
Portālā NAPC ir uzskaitītas gleznas un skulptūras, kuras, domājams, pēdējos gados ir pirkuši un pārdevuši Krievijas superbagāti uzņēmēji, kuriem piemēro sankcijas. Datu bāzes mērķis ir “atvieglot labticīgajiem mākslas tirgus dalībniekiem veikt sankciju pārbaudes un apgrūtināt Krievijas oligarhiem šādu aktīvu pārdošanu”.
“Gleznas, skulptūras, mākslinieciskas dekorācijas bieži tiek izmantotas kā nepilnības, lai apietu sankcijas,” teikts Ukrainas aģentūras paziņojumā. “Mūsu nodaļa sniegs ieguldījumu darbā, lai novērstu sankciju apiešanu, identificētu to krievu mākslinieciskos īpašumus, kuri ir pakļauti sankcijām, lai tos tālāk iesaldētu, konfiscētu un pēc tam nodotu Ukrainai.”
Starp portālā norādītajiem kolekcionāriem ir bijušais futbola kluba Chelsea īpašnieks Romāns Abramovičs, kurš “saka, ka gadu gaitā iegādājies vairākus slavenus darbus, tostarp Frensisa Bēkona triptihu, 1976, Alberto Venēcijas sievieti I” Džakometi. un astoņi albumi no konceptuālā mākslinieka Iļjas Kabakova sērijas 10 Characters. Pēc NAPC datiem, Abramoviča iegādāto darbu paredzamās izmaksas ir 163,9 miljoni dolāru.
Turklāt Ukrainas aģentūra apgalvo, ka miljardieris Dmitrijs Ribolovļevs iegādājās Leonardo da Vinči “Pasaules glābēju” (“Salvator Mundi”), kas datēts ar aptuveni 1500. gadu. Kopš tā laika glezna ir pārdota, norāda NAPC.
“Mihails Frīdmans, tuvs Putina sabiedrotais un Krievijas starptautiskā konsorcija Alfa Group līdzdibinātājs, 2013. gadā iegādājās Vorhola Merilinai Monro veltīto popmākslas diptihu (pēc tam pārdeva to Turcijas uzņēmējam),” saka The Guardian ar atsauci uz Ukrainas aģentūru.
“Stop sarakstā” ir arī miljardieris Vjačeslavs Kantors, modele Daria Žukova, reperis Timurs Junusovs (Timati) un citi krievi. Ukraiņu sarakstā iekļauti tādu meistaru kā Kloda Monē un Ogista Rodēna darbi.
“Identificēto darbu aptuvenā vērtība ir 1,3 miljardi ASV dolāru. Atsevišķos gadījumos mākslas darbi pārdoti personām, kuras nav iekļautas sankciju sarakstā, taču tiek ņemta vērā arī viņu atrašanās Krievijas īpašumā pagātnē,” ziņo NAPC.
Cita starpā Ukrainas amatpersonas lūdz sankciju skartajiem krieviem brīvprātīgi “sniegt informāciju par citu vērtīgu mākslas darbu iespējamām īpašumtiesībām, izmantojot tiešsaistes veidlapu”.