Provizoriskā vienošanās par “humāno pauzi” tika panākta starp Izraēlas varas iestādēm un teroristu grupējuma “Hamas” līderiem, pateicoties intensīvām sarunām ar ASV, Kataras un Ēģiptes starpniecību. Jaunākajā atspoles diplomātijas kārtā, kas sākās 28.decembrī, starpniekiem izdevās izlīdzināt domstarpības par sākotnējā pamiera ilgumu un saīsināt vairākus mēnešus ilgo pauzi, uz ko tiecās Hamas, līdz 30 dienām.
Līdz šim puses ir panākušas provizorisku vienošanos, ka 30 dienu miera laikā Gazas frontē Hamas kaujinieku ķīlniekos sagrābtos izraēliešus varēs apmainīt pret palestīniešu ieslodzītajiem. Taču ietvarplāna īstenošanu abas puses aizkavējušas nesaskaņu dēļ, kā beidzot izbeigt karadarbību. avoti, kas ir pazīstami ar sarunām, pastāstīja Reuters.
Katara, Ēģipte un ASV cenšas panākt pakāpenisku pieeju dažādu kategoriju Izraēlas ķīlnieku atbrīvošanai, sākot no civiliedzīvotājiem līdz militārpersonām. Apmaiņā Izraēlai ir jāpārtrauc karadarbība, jāatbrīvo sagūstītie palestīnieši un jāsniedz humānā palīdzība Gazai. Izraēla ievēro tādu pašu pieeju.
Hamas cenšas noslēgt “pakešu līgumu”, kura galvenā prasība joprojām ir pastāvīgs pamiers līdz ķīlnieku galīgai atbrīvošanai. Kaujinieki baidās, ka pēc civiliedzīvotāju atbrīvošanas IDF atsāks karadarbību reģionā, neskatoties uz atlikušajiem sagūstītajiem Izraēlas karavīriem.
Nedēļu ilgā pamiera laikā novembra beigās no Hamas gūsta tika atbrīvoti 105 civiliedzīvotāji. Tiek uzskatīts, ka Gazā ir palikuši 132 ķīlnieki, lai gan ne visi no viņiem varētu būt dzīvi.
Pēc tam, kad 1.decembrī Izraēlas armija pārkāpa pamieru, Hamas noraidīja Izraēlas piedāvājumu par nedēļu ilgu pamieru Gazas joslā apmaiņā pret aptuveni 40 grupējuma turēto ķīlnieku atbrīvošanu. 22.janvārī kļuva zināms, ka teroristu grupējums arī negrasās izpildīt Krievijas prasību atbrīvot visus šobrīd Gazā gūstā turētos Krievijas pilsoņus.