Hāgas Apgabala tiesa aizmuguriski piesprieda pašpasludinātās Doņeckas Tautas Republikas bijušajam “aizsardzības ministram” Igoram Girkinam mūža ieslodzījumu lietā par pasažiera Boeing notriekšanu 2014. Līdzīgus sodus aizmuguriski saņēma vēl divas lietā iesaistītās personas: Sergejs Dubinskis (Krievijas pilsonis – atvaļināts Krievijas armijas GRU vecākais virsnieks no 2014. gada jūlija) un Leonīds Harčenko (Ukrainas pilsonis – no 2014. gada jūlija GRU komandieris DPR izlūkošanas vienība). Krievijas pilsonis Oļegs Pulatovs uz 2014.gada jūliju Krievijas armijas Gaisa desanta spēku pulkvežleitnants tika atzīts par nevainīgu.
Malaysian Airlines reiss MH17 no Amsterdamas uz Kualalumpuru avarēja Doņeckas apgabalā 2014. gada 17. jūlijā. Bojā gāja 298 cilvēki – visi pasažieri un apkalpe. No tiem 193 bija Nīderlandes pilsoņi, tāpēc valsts uzņēmās vadību avārijas izmeklēšanā. Tiesas sēdes par šo lietu turpinās kopš 2020. gada pavasara. Izmeklētāji secināja, ka laineris tika notriekts no Buk, kas tika piegādāts DTR no 53. Pretgaisa pretraķešu pretgaisa aizsardzības brigādes Kurskā.
Girkins, atvaļināts FSB virsnieks, kurš lietoja pseidonīmu Strelkov, MH17 avārijas brīdī sevi identificēja kā DTR milicijas komandieri . 2020. gada maijā intervijā ar ukraiņu blogeri Dmitriju Gordonu viņš apstiprināja, ka lūdzis Krievijas varas iestādēm ieročus, tostarp pretgaisa aizsardzības sistēmas, taču noliedza savu cilvēku saistību ar MH17 iznīcināšanu:
”Milicija “Boeing” nesašāva. Neko citu šajā sakarā komentēt nevaru un negribu”.
Tajā pašā intervijā Girkins paziņoja, ka viņam nav šaubu “par Ukrainas puses līdzdalību Boeing iznīcināšanā”. Tajā pašā laikā viņš notikušo nosauca par “ļoti spēcīgu” personisku triecienu un atzina savu “netiešo atbildību” par cilvēku nāvi lidmašīnā:
”Tas man bija ļoti spēcīgs trieciens, es to neslēpju, tā ir taisnība. Pirmkārt, gāja bojā gandrīz 300 pilnīgi nevainīgu cilvēku, kuri nekādā veidā nepiedalījās karā. Es neesmu tik nejūtīgs cilvēks, kā daudzi domā… Dabiski, ka sapratu, ka tā kā karadarbība, kas notiek Donbasā, lielā mērā tiek veikta ar manu līdzdalību, tad arī es esmu pastarpināti atbildīgs par šo nāvi”.
Mazāk nekā mēnesi pēc Boeing avārijas Girkins atstāja “aizsardzības ministra” amatu un atgriezās Krievijā, kur sāka kritizēt Krievijas varas iestādes par nepietiekamo militāro palīdzību DTR un LTR. Girkins atzinīgi novērtēja kara atsākšanos Ukrainā 2022. gada februārī un aptuveni pusgadu aktīvi komentēja karadarbību savos sociālajos tīklos. Viņš sūdzējās, ka viņam nav atļauts karot Ukrainā. 2022. gada oktobra vidū Girkins paziņoja, ka ir pievienojies vienam no brīvprātīgo bataljoniem un pārtrauca darbu. Līdz šim viņa Telegram kanālu ir abonējuši vairāk nekā 700 000 cilvēku . Ukrainas Aizsardzības ministrija paziņoja par atlīdzību par Girkina sagūstīšanu 100 000 dolāru apmērā.
Krievijas varas iestādes jau pašā sākumā noliedza saistību ar Malaizijas Boeing avāriju. “Protams, valsts, kuras teritorijā tas notika, ir atbildīga par šo briesmīgo traģēdiju,” sacīja Vladimirs Putins 4 dienas pēc katastrofas.
Krievijas Federācijas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka Ukrainas militārā lidmašīna atrodas 3 līdz 5 kilometru attālumā no Malaizijas Boeing. Pirmais kanāls demonstrēja satelītattēlu, kurā it kā redzams, kā Boeing uzbrūk Ukrainas iznīcinātājam.
Trīs gadus vēlāk Putins intervijā amerikāņu režisoram Oliveram Stounam sacīja, ka avāriju esot novērojis kāds “spāņu izcelsmes” Ukrainas dispečers, kurš blakus Boeing redzējis militāro lidmašīnu. Pēc katastrofas Krievijas valsts mediji izplatīja informāciju par to, atsaucoties uz Twitter ziņu, kas izrādījās viltota.
“Es nesaku, ka šī lidmašīna notrieca civilo lidmašīnu, bet tomēr paliek jautājums: ko viņš tur darīja civilā kuģa koridorā? Kas attiecas uz Buk sistēmām, kas triec no zemes, pēc mūsu speciālistu un ekspertu, un ne tikai izlūkdienestu, bet arī ballistikas ekspertu domām, trieciens veikts lidmašīnas astē. Ja tas tā ir, tad tas ir tikai no tās puses, kur atradās Ukrainas armijas pretgaisa aizsardzības sistēmas.
Izmeklēšanas laikā Nīderlandes izmeklētāji noraidīja visas Krievijas varas iestāžu versijas. Analizējot lidmašīnas atlūzas, eksperti nekonstatēja nekādu citu bojājumu vai citu raķešu triecienu pēdas, izņemot Buk. Izpētot raķetes trajektoriju, starptautiskā izmeklēšanas grupa secināja, ka tā tika palaista no DTR kaujinieku kontrolētās teritorijas.
Traģēdijas dienā Krievijas valsts mediji ziņoja, ka DTR milicija šajā rajonā notrieca Ukrainas gaisa spēku lidmašīnas An-26. Sākotnējā versijā šī ziņa iznāca ar saiti uz miliču sociālajiem tīkliem, taču vēlāk tā tika rediģēta un kā avots norādīti vārdā nenosaukti aculiecinieki.