Veselīga neuzticēšanās vai patoloģiska aizdomu mānija – kurā brīdī greizsirdība sāk kaitēt attiecībām? Kā norāda psihologi, ja abi partneri ir neapmierināti un nelaimīgi esošās situācijas dēļ, ja greizsirdīgais pat nemana, ka pret savu partneri piekopj vairāk naidpilnas nevis mīļas jūtas, tad noteikti vajadzētu kaut ko darīt attiecību labā.
Viņi bija kopā tikai pusgadu. Pēkšņi kaut kas mainījās: ja abi mīlētāji pirmajos mēnešos gandrīz katru brīvu brīdi pavadīja kopā, tad tagad viņš aizvien biežāk sāka satikties ar draugiem. Satraukumam nav iemesla, tas ir gluži normāli, sieviete sevi mierināja. Taču tad pienāca vakars, kad viņi bija sarunājuši iet kopā uz kino – un viņš neatnāca. Viņa mēģināja viņu sazvanīt, taču viņa mobilais telefons bija atslēgts. Viņa atstāja viņam vairākas ziņas balss pastā: vispirms aizkaitinātu, tad norūpējušos, visbeidzot – saīgušu. Ap vienpadsmitiem vakarā vīrietis atzvanīja, būdams pārsteigts: viņš esot domājis, ka tikšanās bija sarunāta dienu vēlāk. Telefonu viņš izslēdzis, jo ar draugu aizgājis spēlēt tenisu. Viņš bija saprotošs, viņam bija žēl, ka tā sanācis – taču viņa vairs neklausījās. Viņai viss bija skaidrs!
Emociju kontrastduša
Kopš tā laika nekas vairs nebija kā agrāk. Sievietei likās, ka šim notikumam ir tikai viens loģisks izskaidrojums: viņš mani krāpj! No sākuma šīs aizdomas viņai bija ļoti sāpīgas, viņa ne ar vienu par to nerunāja, arī ne ar savu vīrieti. Taču, kad viņš atkal devās pasēdēt ar kolēģiem pie alus glāzes vai nebija uzreiz sazvanāms, viņa sāka šaubīties: ja nu viņš šobrīd ir kopā ar kādu citu sievieti?
Viņa sāka analizēt viņa uzvedību: ja viņš izskatījās izklaidīgs, tas bija pierādījums, ka viņš viņu vairs nemīl. Ja viņš bija sevišķi mīļš pret viņu, tad viņš to noteikti darīja tikai aiz sirdsapziņas pārmetumiem. Tam visam pievienojās fantāzijas, kur viņa vienmēr iztēlojās sev vissliktāko attiecību scenāriju. Radās apburtais loks, kas lika sievietei uzvesties aizvien trakāk. Viņa sāka paust savas aizdomas arī atklāti. Viņam arvien biežāk vajadzēja viņai apliecināt savu mīlestību. Vīrietis centās savu draudzeni pārliecināt, ka viņa viņam ir vienīgā sieviete. Uz kādu laiku viņa nomierinājās, nožēloja savas aizdomas, bet pie nākamās izdevības reaģēja ar vēl smagākiem pārmetumiem. Tā bija emociju kontrastduša.
Divsimtprocentīga kontrole
Pārspīlētu greizsirdību vēl nepatīkamāku padara tas, ka greizsirdīgie kaut kādā brīdī vairs nav spējīgi apšaubīt savas fantāzijas par to, ka partneris viņus krāpj. Kā norāda psihologi, par dzīves mērķi kļūst partnera divsimtprocentīga kontrole. Greizsirdības izjūta jau pati kļūst par apliecinājumu, ka visabsurdākie minējumi atbilst patiesībai. Tā rezultātā sākas kontroles zvani, piespiedu nopratināšanas un okšķerēšana.
Arī mūsu stāsta varone nespēja ierobežot savas šaubas. Viņa sāka slepeni meklēt aizdomīgas īsziņas sava drauga telefonā. Lai gan sievieti vienmēr mocīja sirdsapziņas pārmetumi, to darot, tomēr vēl sliktāks bija atklājums, ka viņas vīrietis vairākas reizes pusdienlaikā ir sarunājis tikšanos ar kādu Klaudiju. Viņas draudzīgās, nekaitīga satura īsziņas mūsu sievietei sagādāja briesmīgas mokas. Kad fantāzijas par viņas drauga un viņa iespējamās mīļākās iespējamo sakaru viņai kļuva nepanesamas, viņa par to paziņoja viņam īsziņā. Viņš viņai paskaidroja, ka Klaudija ir viņa kolēģe, kurai ir 45 gadi, laimīga laulība, divi bērni, un viņiem ir tikai koleģiālas attiecības. Spiegošana mobilajā telefonā nepalika bez sekām: lai gan sieviete zvērēja, ka rīkojusies tikai aiz lielas mīlestības, vīrietis apvainojās un izvācās no viņu kopīgā dzīvokļa.
Greizsirdības atslēga: mazvērtības komplekss
Kā norāda psihologi, greizsirdība nav mīlestības pazīme. Tieši otrādi, ilgstoša neuzticēšanās attiecībās liecina, ka greizsirdīgais partneris nemīl pats sevi. Nemīlot pašam sevi, cilvēkam, protams, ir grūti noticēt, ka viņu varētu mīlēt kāds cits. Tāpēc pašvērtības izjūtas trūkums ir galvenais pārspīlētas greizsirdības cēlonis. Psihologu pieredze liecina, ka greizsirdīgajiem bieži piemīt tendence vispārināt agrāk notikušo negatīvo pieredzi, piemēram, vienreiz pievilto uzticību. Rodas moto: visi vīrieši ir meļi un viņiem nevar uzticēties. Greizsirdība ir arī pastāvīgi mīlestības apliecinājumu meklējumi, alkas pēc drošības un apstiprinājuma: viņš mani vēl mīl!
Sliktākais ir nevis tas, ka šādi drošības apliecinājumi netiek saņemti, bet gan tas, ka nemitīgie uzticības un mīlestības pierādījumi agri vai vēlu uzliek pamatīgu slogu jebkurām attiecībām.
Veselīga neuzticēšanās vai slimīga greizsirdība?
Kurā gan brīdī šaubas un aizdomas iekrīt kategorijā “slimīga greizsirdība”? Saskaņā ar psihologu atziņām, pastāv arī “labā” greizsirdība. Ja tavs partneris ballītē atklāti flirtē ar kādu citu, nevajag izlikties neko neredzam, citādi sanāks, ka tevi tas pilnībā apmierina (ja vien jūs neesat par to jau iepriekš vienojušies). Savādāk tā būs pārprasta iecietība, kuru partneris sliktākajā gadījumā iztulkos kā vienaldzību.
Katram pārim ir jāizlemj, kur pastāv robeža starp mīļu uzmanību un kaitinošu greizsirdību. Psihologi iesaka sekot šādam principam: ja abi partneri ir neapmierināti un nelaimīgi esošās situācijas dēļ, ja greizsirdīgais pat nemana, ka pret savu partneri piekopj vairāk naidpilnas nevis mīļas jūtas, tad noteikti vajadzētu kaut ko darīt attiecību labā. Risinājums skan vienkārši: veselīga pašapziņa ir efektīvākais ierocis cīņā pret greizsirdību.
Pirmais solis ceļā uz lielāku pašapziņu varētu būt sekošana savām interesēm. Bieži vien greizsirdība un nedrošība ir sabiedriskās izolētības sekas. Greizsirdīgais grib pavadīt savu brīvo laiku tikai kopā ar partneri. Tas rada papildu atkarību, bez tam tā rodas situācija, ka nav nevienas labu vēlošas trešās personas, kas greizsirdības apmātajam varētu “izmazgāt galvu” un pārbaudīt katastrofu fantāziju atbilstību īstenībai. Ja 24 stundas dienā tevi nomokoša vilšanās izjūta un tu pamani, ka bez citu palīdzības vairs nespēj rast ceļu laukā no emociju labirinta, vajadzētu meklēt profesionālu palīdzību. Arī šajā brīdī draudzība var sniegt nenovērtējamu atbalstu.
Cerība ir
Kad mūsu stāsta galvenajai varonei kļuva skaidrs, ka attiecības ar mīļoto cilvēku draud izbeigties, viņa ieslēdza avārijas bremzes un meklēja palīdzību pie kādas pazīstamas psiholoģes. Psiholoģe ieteica vispirms izveidot sarakstu. Tā kā iepriekšējā attiecībās sieviete nebija manījusi noslieci uz greizsirdību, tad viņai vajadzēja sev pajautāt: kas mainījies manā dzīvē, kopš es esmu kopā ar savu mīļoto vīrieti? Viņai vajadzēja izskatīt visas dzīves jomas – neatkarīgi no tā, vai tām ir kāds sakars ar viņu attiecībām vai nē.
Drīz vien sieviete secināja, ka problēmu cēlonis atradās pavisam citur, nevis viņu attiecībās. Viņa nesen bija mainījusi darbu un viņai bija grūtības iejusties jaunajā kolektīvā. Bez tam jaunajā darbavietā viņas darba ritms viņu pārmērīgi noslogoja. Stresa dēļ viņa pameta novārtā attiecības ar savām draudzenēm, bet brīvajā laikā visu uzmanību veltīja tikai savam vīrietim. Neilgā laikā viņš kļuva par svarīgāko cilvēku viņas saskarsmē. Viņai radās izjūta, ka viņš ir viņas vienīgais balsts, ko nedrīkst pazaudēt.
Atziņa, ka viņas greizsirdības cēlonis nepavisam neslēpjas vīrietī, bet gan sievietē pašā, nāca viņai kā zibens spēriens. Sekoja apgaismība un lēmums mainīt darbu. Pēc nelielas vilcināšanās viņa riskēja izrunāties ar savu mīļoto vīrieti un pastāstīja viņam par savām bailēm, savu greizsirdību un tās iemesliem. Viņai laimējās: abi nolēma dot attiecībām vēl vienu iespēju.
Ko darīt greizsirdības gadījumā? Psihologu ieteikumi
Nosliece uz greizsirdību nav iedzimta rakstura īpašība – tieši otrādi, ja vien vēlas, to iespējams iegriežot ar dažiem vienkāršiem paņēmieniem. Un tie ir šādi:
Definē, kas ir uzticība!
Greizsirdīgajam, kā likums, ir bail no neuzticības. Tomēr katrs to definē savādāk. Tāpēc pēc iespējas agrīnā jūsu attiecību stadijā vienojies ar savu partneri par uzticības standartu: kas ir atļauts un kas nav? Vienojieties, piemēram, ka vīrietis tevi informēs, ja viņš gribēs viens kaut kur doties ar sieviešu dzimuma kolēģi vai kādu senu draudzeni.
Neizliecies!
Ja izklaides pasākumā viņš atklāti flirtē ar kādu citu, tev nav jāizliekas neko neredzam, jo tā izskatīsies, ka tev tas ir pieņemami. Tev nevajadzētu apspiest savas izjūtas un nevajadzētu izlikties, ka tevi tas neuztrauc – tāda attieksme tikai pamudinās partneri nākamajā reizē uzvesties līdzīgi. Runā ar partneri par to, taču izvairies no pārmetumiem un tai pat laikā liec skaidri saprast, kas tev viņa uzvedībā nepatīk vai ir aizvainojis – vislabāk, ja to darīsi tai pašā vakarā.
Saglabā patstāvību!
Vai tev piemīt tendence pilnībā koncentrēties tikai uz attiecībām ar mīļoto cilvēku un tu nespēj iedomāties neko jaukāku par iespēju pavadīt katru mīļu brīdi kopā ar savu partneri? Ja esat tikko iemīlējušies, tas ir saprotams. Tomēr jāuzmanās, lai tavas pašas intereses nesāk palikt novārtā: ja agrāk tu regulāri apmeklēji fitnesa klubu vai teātra pulciņu, tad tagad nevajadzētu šīs nodarbības pamest. Patstāvīgas aktivitātes stiprina pašapziņu un pasargā no greizsirdības.
Rūpējies par attiecībām ar draudzenēm!
It kā pats par sevi saprotams, ka jārūpējas par attiecībām ar draudzenēm, taču sievietēm ir sevišķi raksturīgi pamest novārtā draudzību, kad atnāk lielā mīlestība. Iemīlēšanās sākuma periodā tas ir gluži normāli, bet tomēr jāmēģina uzturēt kontaktu ar cilvēkiem, kas tev ir tuvi. Ne tikai tāpēc, ka viņi to ir pelnījuši, bet arī tāpēc, ka labi domāts padoms no viņu puses nopietnā (greizsirdības) gadījumā ir nenovērtējams.
Nosaki greizsirdības cēloņus!
Ko darīt, ja radusies uzmācīga greizsirdības lēkme? Pats galvenais: nekrist panikā! Nosaki savu katastrofu fantāziju atbilstību realitātei. Parūpējies, lai tās saņemtu objektīvu vērtējumu: vai aizdomām patiešām ir nopietns pamats vai arī tām var būt pavisam vienkāršs, nekaitīgs skaidrojums? Vai tavs partneris tiešām dod iemeslu neuzticībai vai arī tava greizsirdība sakņojas tavā pašas nedrošībā?
Iedvesmojies pati un iesaki draugiem!