Jaunievēlētais prezidents Donalds Tramps izskata izpildrīkojumu, ar kuru paredzēts aizsargāt ar gāzi darbināmas ierīces, tostarp plītis un sildītājus, no federālajiem un vietējiem regulatoriem, kuri vēlas tās pakāpeniski izņemt no mājām un uzņēmumiem, medijiem teica divi avoti, kuri ir pazīstami ar šiem plāniem.
Republikāņi, tostarp Tramps, pēdējos dažus gadus ir veltījuši uzbrukumiem vietējo demokrātu centieniem ierobežot ar gāzi darbināmas ierīces jaunos būvniecības projektos, ņemot vērā vides un veselības problēmas.
ASV patērētāju tiesību aizsardzības iestāde 2023. gadā paziņoja, ka tā pārskata gāzes iekārtas un saiknes ar elpošanas slimībām, piemēram, astmu, taču norādīja, ka jebkurš regulējums būtu ilgstošs process.
Sīkāka informācija par izpildrīkojumu joprojām tiek apspriesta, taču, visticamāk, tā atspoguļos Kongresa centienus ierobežot federālos dolārus valsts un vietējām iniciatīvām, kas ierobežo ar gāzi darbināmas ierīces vai nosaka noteikumus, kas palielinātu to izmaksas, sacīja avoti.
Ar gāzi darbināmas plītis, ko iecienījuši pavāri, kuriem patīk ātrs un liels karstums, pēdējos gados ir pievienojušās plastmasas salmiņu aizliegumam kā pastiprinājums ASV kultūras kariem starp liberāļiem, kas cenšas ierobežot klimata pārmaiņas, pārliecinot amerikāņus pārdomāt mūža ieradumus, un republikāņiem, piemēram, Trampu un uzņēmējiem.
“Tas runā daudz, ja ir vajadzīgs Baltā nama rīkojums, lai mūsu valdība neļautu aizliegt dabasgāzes krāsnis un ūdens sildītājus,” teikts nozares tirdzniecības grupas Amerikas Gāzes asociācijas prezidentes Kārenas Hārbertas paziņojumā.
“Neskatoties uz nelikumīgajiem centieniem aizliegt piekļuvi dabasgāzei un tās izmantošanu, mūsu nozare smagi strādā, lai saglabātu dzīvībai nepieciešamo enerģiju pieejamu un uzticamu, jo īpaši ārkārtējā aukstuma laikā, ko mēs šobrīd piedzīvojam.”
Vairāk nekā 75 miljoni ASV mājsaimniecību izmanto dabasgāzi vismaz vienai ierīcei, galvenokārt mājas vai ūdens apsildīšanai, liecina jaunākā ASV Enerģētikas informācijas administrācijas publicētā mājokļu enerģijas patēriņa aptauja 2020. gadā.
Aptauja atklāja, ka vairāk amerikāņu arī izmanto dabasgāzi, lai pagatavotu ēdienu un žāvētu drēbes. Aptaujā konstatēts, ka 2020. gadā gatavošanai dabasgāzi izmantoja aptuveni 47 miljoni mājsaimniecību, salīdzinot ar 39 miljoniem 2015. gadā.
Aptauja liecina, ka aptuveni divās no piecām Amerikas mājām ir gāzes plīts.
Priekšlaicīgas nāves
Lai gan gāzes iekārtas pirmo reizi tika pakļautas kritikai par to ietekmi uz klimata pārmaiņām, pēdējo dažu gadu laikā vairāki pētījumi liecina, ka gāzes plītis kopā ar citām planētu sasildošām gāzēm izdala cilvēka veselībai kaitīgus slāpekļa oksīdus.
Pērn veiktais pētījums, ko veica Jaume I universitātes pētnieki Kastello de la Planā, Spānijā, atklāja, ka gāzes plīts piesārņojošo vielu iedarbība Eiropas Savienībā un Lielbritānijā katru gadu izraisīja aptuveni 40 000 priekšlaicīgas nāves gadījumu.
Desmitiem demokrātu kontrolētu pilsētu, tostarp Sanfrancisko un Bērklijā, Kalifornijā, ir mēģinājušas ierobežot jaunās ēkās izmantot gāzes plītis, lai samazinātu siltumnīcefekta gāzu emisijas un uzlabotu iekštelpu gaisa kvalitāti. Ņujorkas štats pagājušajā mēnesī apstiprināja likumu, kas aizliedz dabasgāzes krāsnis un krāsnis lielākajā daļā jauno ēku.
Šīs politikas ir saskārušās ar juridiskiem izaicinājumiem. Bērklijai, pirmajai pilsētai, kurā tika ieviests šāds aizliegums, ASV apelācijas tiesas spriedums 2023. gadā aizliedza īstenot savu politiku. Pagājušajā gadā tas atcēla noteikumu.
Reaģējot uz šo politiku, likumdevēji vairāk nekā 20 republikāņu vadītajos štatos ir pieņēmuši likumus, kas aizliedz vietējām pašvaldībām ierobežot gāzes piegādi ēkās, liecina S&P Global.
Enerģētikas ministrija prezidenta Džo Baidena vadībā ierosināja noteikumu, kas paredz, ka gan gāzes, gan elektriskajām plītim un plīts virsmām jāizmanto efektīvākas konstrukcijas un tehnoloģijas, taču viņi samazināja plānu republikāņu un nozares kritikas dēļ.