Vēl pirms diviem mēnešiem Gazprom prognozēja, ka līdz ziemai Eiropas gāzes cena sasniegs 4000 dolāru par 1000 kubikmetriem, savukārt Krievijas Drošības padomes priekšsēdētāja vietnieks Dmitrijs Medvedevs Eiropai draudēja ar 5000 dolāru. Un šķita, ka daži tirgus dalībnieki vienojās: Nīderlandes TTF biržas fjūčeru cena 26. augustā sasniedza 340 eiro/MWh (vairāk nekā 3600 USD par 1000 kubikmetriem).
Taču pirmdien, 24.oktobrī, tā noslīdēja zem 100 eiro/MWh un zem 1000 dolāriem par 1000 kubikmetriem.
Gāzes krātuves Eiropā ir piepildītas gandrīz līdz 93,4%, liecina Gas Infrastructure Europe dati. No tiem Vācijā – par 97,2%, bet Beļģijā, Dānijā, Francijā – par 98-100%. Desmitiem LNG tankkuģu kursē pie Eiropas krastiem, gaidot izkraušanu – esošie termināļi nespēj tikt galā ar gāzes pieplūdumu. Laikapstākļi arī palīdz mazināt enerģētikas krīzi Eiropā. Oktobris daudzās valstīs beidzas ar negaidītu siltumu, un, piemēram, Parīzē temperatūra ceturtdien varētu sasniegt 25 grādus, liecina Maxar Technologies prognoze.
Neskatoties uz cenu samazinājumu, jaunas piegādes turpina plūst uz Eiropu, vai arī tankkuģi gaida cenu paaugstinājumu līdz ar ziemas iestāšanos (taču vienlaikus, šī piedāvājuma pārspīlējums palīdzēs noturēt cenas). “Tirgus dalībnieki glabā gāzi tankkuģos kā peldošu noliktavu, cerot iegūt lielāku vērtību ziemā, lai gan kravas tarifi un laika nišu trūkums SDG terminālos apgrūtina šādu darījumu noslēgšanu,” teikts S&P Global Commodity Insights ziņojumā. “Neskatoties uz to, desmitiem tankkuģu, no kuriem daudzi ir no Amerikas Savienotajām Valstīm, kuģo pāri Atlantijas okeānam, lai tos izkrautu Eiropā, kur kontinents gatavojas patēriņa ”pīķa” sezonai.”
Piegādes no ASV atradnēm uz Cheniere Energy lielāko eksporta termināli Sabine Pass sasniedza rekordu nedēļā līdz 18.oktobrim, liecina S&P Global dati – 147 miljoni kubikmetru dienā. Turklāt novembrī būtu jāsāk strādāt Frīportas LNG terminālim ar jaudu 65 miljoni kubikmetru dienā. Tas ugunsgrēka dēļ nedarbojas kopš jūnija.
Visbeidzot, Eiropas valstis vairākas nedēļas strādā pie jauniem mehānismiem, kam būtu jāstabilizē gāzes un elektroenerģijas tirgus. Izskatāmie priekšlikumi ietver gāzes cenas dinamiskās joslas ieviešanu, lai novērstu lielu svārstīgumu un spēcīgas dienas svārstības, kā arī LNG cenu indeksa izveidi.
Pirmdienas vakarā gāze maksāja 96 eiro/MWh (988 USD par 1000 kubikmetriem). Tas ir mazāk nekā 24. februārī, kad cena uzlēca pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā. Neskatoties uz kritumu par vairāk nekā 70% no augusta maksimuma, cena joprojām trīs reizes pārsniedz vidējo līmeni pēdējo piecu gadu laikā.
“Piegādes ziņā Eiropa tagad atrodas ērtā stāvoklī. Elektroapgādes pārtraukumu un jaudas normēšanas risks samazinās, saka Greiems Frīmens, Wood Mackenzie analītiķis. “Bet īstais pārbaudījums būs tad, kad būs auksts laiks.”