ASV vēsture liecina, ka pirmā “olu kara” laikā ASV gāja bojā cilvēki. 1848. gadā Kalifornijas štata Kolomas pilsētā sākās slavenais zelta drudzis. Simtiem tūkstošu kalnraču bija nepieciešama proteīna pārtika, taču tās kļuva maz un olu cenas pieauga līdz vienam dolāram gabalā (tagad tas ir vismaz 30 USD).
Uzņēmīgie pārtikas piegādātāji tolaik bija atraduši milzīgus olu krājumus netālajās Faralonas salās, kur atrodas pasaulē lielākā jūras putnu kolonija. Tāpēc viņi tur ņēma olas, kas izrādījās ne sliktākas par vistu olām.
Drīz vien ienesīgo biznesu aizēnoja konkurentu ienākšana. 1863. gada 3. jūnijā Pacific Egg Company darbinieki nošāva piecus zvejniekus, kuri bija ieradušies savākt olas.
1881. gadā varas iestādes aizliedza olu vākšanu putnu salās. Taču līdz tam laikam zemnieki jau bija uzbūvējuši mājputnu novietnes un izveidojuši gana pietiekošas vērtīgā produkta piegādes.
Mūsdienās olu cenu kāpums ir izraisījis mēģinājumus tās kontrabandas pārvest pāri dienvidu robežai
Saskaņā ar ASV Muitas un robežapsardzības (CBP) datiem, no 2024. gada oktobra līdz februārim ostās konfiscēto olu skaits ir palielinājies par 29%, salīdzinot ar to pašu laika posmu pagājušajā gadā, ziņo Los Angeles Times.
“Ir ierasta prakse paņemt pārtikas preces vai medikamentus un šķērsot robežu,” sarunā ar NBC Sandjego stāstīja Viedrobežu koalīcijas izpilddirektors Hoakins Lūkens, teica, ka cilvēki, iespējams, neapzinās, ka jēlas olas ir aizliegto produktu sarakstā.
Pirmdien CBP lauka operāciju direktors Sidnijs Aki sacīja, ka viņa birojā ir pieaudzis ostās pārtverto olu skaits.
“Atgādinām, ka termiski neapstrādātām olas ir aizliegts ievest no Meksikas ASV. Ja lauksaimniecības preces netiek deklarētas, var tikt piemērots sods līdz 10 000 USD,” viņš rakstīja vietnē X.
Putnu gripa ir izraisījusi desmitkārtīgu olu cenu pieaugumu
Olu trūkuma apstākļos Turcija ir apsolījusi iejaukties un aizpildīt tukšumu.
Turcijas Olu ražotāju centrālās savienības priekšsēdētājs Ibrahims Afjons trešdien aģentūrai Reuters sacīja, ka kopumā uz ASV tiks nosūtītas 15 000 tonnas olu, kas atbilst 700 konteineriem.
Sūtījums ir daļa no sākotnējā līguma starp Turciju un ASV, kas turpināsies līdz 2025. gada jūlijam.
“Eksports notiks ar mūsu dalībuzņēmumu starpniecību ar nepieciešamajām pilnvarām, savukārt divas firmas koordinēs procesu,” sacīja Afjons.
Daži amerikāņi uzņēmušies personisku iniciatīvu un sākuši audzēt dējējvistas savos pagalmos. Par laimi, miljoniem ASV pilsoņu dzīvo savās mājās ar lieliem zemes gabaliem, atzīmē The Times.
Grūti noticēt, bet pasaules bagātākā valsts piedzīvo masveida neprātu par parasto vistu olu iegādi. Cilvēki grūstās rindās, grūsta vājākos un seniorus, lamājas un pat sakaujas. Nu, aptuveni kā Latvijā pagājušā gadsimta 80. gadu otrās puses vīna un degvīna, pret ko Gorbačovs nolēma cīnīties visbrutālākajā veidā, veikalu rindās.
ASV šodien ir alkohols un jebkura cita pārtika no visas pasaules – cik vien vēlaties un jebkurā daudzumā. Un noteikti noteikti neviens nepaliks badā bez vistu olām, taču vai nu iepirkšanās azarts, vai “svētā” tradīcija no rīta ēst olas ar bekonu, liek amerikāņiem paciest pazemojumus, nervozēt un grūstīt vienam otru ar elkoņiem. Situācijas intensitāte atgādina 70. gadu sākuma benzīna ASV krīzi, kad šodienas zūmeru vecāki slēgtajās degvielas uzpildes stacijās cīnījās par katru degvielas litru.