Militārās operācijas Ukrainā dod iespēju NATO valstīm izmēģināt vismodernākos ieročus īstā kaujas laukā, iegūstot vērtīgu informāciju, atzīmē Financial Times.
Alianses valstis, tostarp ASV, Kanāda, Lielbritānija, Vācija un Francija, nodod Ukrainai arvien modernākus ieroču veidus.
Ukrainas aizsardzības ministrs Oleksijs Rezņikovs intervijā FT korespondentam uzsvēra, ka, pateicoties tam, Ukrainas sabiedrotie “tiešām var redzēt, vai viņu ieroči darbojas, cik efektīvi tie strādā un vai tie ir jāmodernizē”.
Rezņikovs atgādināja, ka maijā Ukraina, izmantojot amerikāņu sistēmu Patriot, notrieca Krievijas raķeti ”Kinžal”.
Eksperti uzskatīja, ka “Patriot”, visticamāk, spēj notriekt “Kinžal”, ziņoja FT, taču Ukrainas spēki to spēja pierādīt, neskatoties uz Krievijas apgalvojumiem, ka raķetes nevarēja notriekt.
Kopš tā laika virs Ukrainas ir notriektas arī citas raķetes “Kinžal”.
Rezņikovs atgādināja, ka Ukraina arī demonstrē NATO valstīm dažādu valstu ieroču savietojamību.
Vienlaikus viņš norādīja, ka Krievijas mēģinājumi izjaukt Ukrainas ieročus ar tādiem paņēmieniem kā radio traucēšana nozīmē pastāvīgu tehnoloģiju, piemēram, ar GPS vadāmu ieroču un bezpilota lidaparātu, modernizāciju, kas arī sniedz vērtīgas iespējas jaunas informācijas iegūšanai.
“Krievi nāk klajā ar pretpasākumiem, mēs informējam savus partnerus, un viņi rada jaunus pretpasākumus pret šiem pretpasākumiem,” skaidroja Rezņikovs.
Petro Pjatakovs, atvaļināts pulkvedis, kurš tagad strādā par konsultantu ieroču nozarē, sacīja FT, ka Rietumu artilērijas sistēmu ražotāji ir “aktīvi ieinteresēti saņemt atgriezenisko saiti no Ukrainas artilērijas karavīriem … lai labotu trūkumus”.
Pēc viņa teiktā, kaujas Ukrainā atklāja dažas esošās problēmas.
Operāciju laikā kļuva skaidrs, ka šīs sistēmas nav paredzētas tik intensīvām kaujas operācijām,” viņš teica.
Pēc Pjatakova teiktā, daudz informācijas tika saņemts no Ukrainas militārpersonām, kas nekavējoties ziņo par trūkumiem, “un mūsu programmatūras inženieri sāk strādāt, lai veiktu atjauninājumu”.
Džeks Votlings no Londonas domnīcas Royal United Services Institute sacīja FT, ka kaujas arī Rietumiem ir devušas jaunu informāciju par to, kā darbojas Krievijas ieroči.
Tomēr viņš brīdināja, ka Rietumi “Krievijai un Ķīnai ir atklājuši daudzas no savām spējām, un tāpēc tām būs jāmaina veids, kā daži no saviem ieročiem darbojas, lai saglabātu konkurences priekšrocības”.