Francijas premjerministrs kritizēja svētdien panākto tirdzniecības nolīgumu starp Eiropas Savienību un Amerikas Savienotajām Valstīm, nosaucot to par “tumšu dienu” Eiropai.
“Tā ir tumša diena, kad brīvu tautu alianse, kas sanākusi, lai aizstāvētu savas vērtības un intereses, nolemj pakļauties,” pirmdien X publicētā ierakstā rakstīja Fransuā Bairū.
Lai gan daži Eiropas līderi atzinīgi novērtēja vienošanos — nākotnes tirdzniecības nolīguma ietvaru, kas noteica 15% tarifu lielākajai daļai ES importa uz ASV —, citi pauda savu sašutumu.
Beļģijas premjerministrs Barts de Vēvers svētdien panāktā vienošanās sacīja, ka tas ir “atvieglojuma, bet ne svinību brīdis”.
“Es patiesi ceru, ka Amerikas Savienotās Valstis pienācīgā laikā atkal novērsīsies no protekcionisma maldiem un atkal pieņems brīvās tirdzniecības vērtību – kopīgas labklājības stūrakmeni,” viņš svētdien rakstīja vietnē X.
Eiropas Parlamenta Tirdzniecības komitejas priekšsēdētājs Bernds Lange X publicētā ierakstā nosauca vienošanos par “neapmierinošu”.
“Šis ir nevienmērīgs darījums,” viņš rakstīja. “Ir skaidri izteiktas piekāpšanās, kuras ir grūti pieņemt.”
Mediji jau ziņoja, ka ASV un ES ir panākušas vienošanos par tirdzniecības nolīgumu, tādējādi izbeidzot vairākus mēnešus ilgušo sāgu ar Amerikas lielāko tirdzniecības partneri.
Prezidents Donalds Tramps vakar Skotijā pēc sarunām ar Eiropas Komisijas prezidenti Urzulu fon der Leienu paziņoja par 15% muitas nodevas ieviešanu lielākajai daļai importa preču no 27 Eiropas Savienības valstīm.
Lai gan vienošanās specifika nav atklāta, Tramps reklamēja vienošanos ar bloku kā “lielāko jebkad noslēgto darījumu”. Fon der Leiena sacīja, ka vienošanās nodrošinās “stabilitāti” un “paredzamību”, un citi Eiropas līderi lielākoties ir atzinīgi novērtējuši šo notikumu attīstību.
Kas zināms par darījumu:
15% tarifi visām precēm ietver automašīnas, farmaceitiskos produktus un pusvadītājus.
Farmācija ir galvenā prece, ko ASV pagājušajā gadā importēja no ES (155 miljardu dolāru vērtībā), un Īrija ir galvenā ārvalsts, kas piegādā ASV farmāciju. Tramps bija ierosinājis, ka, sākot ar 1. augustu, viņš ieviesīs 200% tarifu farmācijai, kas ražota ārpus ASV — lielākajai daļai ASV zāļu.
Tramps paziņoja, ka ES piekritusi iepirkt no ASV enerģiju 750 miljardu dolāru vērtībā un ieguldīt ASV vēl 600 miljardus dolāru. “Visas valstis tiks atvērtas tirdzniecībai ar Amerikas Savienotajām Valstīm bez muitas tarifiem, un tās piekrīt iegādāties milzīgu daudzumu militārā aprīkojuma,” sacīja Tramps.
Šī vienošanās ir vēl viens trieciens Detroitas autoražotājiem, kuri iebilda pret līdzīgu vienošanos, ko Trampa administrācija panāca ar Japānu. 15% automašīnu tarifs ES automašīnām, kas importētas ASV, ir zemāks par 25% tarifu, ko amerikāņu autoražotāji maksā, ja viņu automašīnas ir ražotas Meksikā.
Vienošanās ir augstāka nekā 10% tarifs, ko Tramps noteica 2. aprīlī, un ievērojami augstāka nekā vidēji 1,2% pirms Trampa prezidentūras. Taču tā ir ievērojami mazāka nekā milzīgie skaitļi, ar kuriem Tramps bija draudējis, ja vienošanās netiktu panākta.