Pēc Goda leģiona padomes sanāksmes aktierim Žerāram Depardjē var tikt atņemts šis augstākais Francijas apbalvojums, ziņo TF1-info ar atsauci uz Francijas kultūras ministri Rimu Abdulu Malaku
“Es runāju ar Goda leģiona lielo kancleru ģenerāli Fransuā Lekointru. Goda leģiona ordeņa dome sanāks uz sēdi un ierosinās disciplinārlietu, lai lemtu par šī ordeņa apturēšanu vai nē, atcelšanu pilnībā, vai nē,” sacīja KM vadītāja, uzsverot, ka jautājums pilnībā ir padomes kompetencē.
Iemesls iespējamai balvas konfiskācijai Depardjē bija vairāku sieviešu izvirzītās apsūdzības seksuālā vardarbībā un viņa izteikumi pret sievietēm intervijā ceļojuma laikā uz KTDR.
Ir svarīgi “izvairīties no kultūras atcelšanas jebkurā formā”, sacīja Malaka, vienlaikus atceroties, ka Depardjē ir neparasts aktieris un “pasaules kino piemineklis”.
“Es domāju, ka mums jāturpina skatīties filmas, kurās spēlēja Žerārs Depardjē, mēs nepārtrauksim skatīties viņa filmas. No otras puses, neticu, ka šodien kāds vēlēsies rīkot vakaru par godu Žerāram Depardjē. Mēs nekādā gadījumā negrasāmies izņemt viņa filmas no sava mantojuma! – apliecināja Francijas kultūras ministre.
Viņa arī uzsvēra, ka Kultūras ministrija negatavojas dot norādījumus režisoriem un producentiem par turpmāko darbu ar Depardjē. Francijā valda pilnīga radošuma brīvība. Ir režisori, kuri izlems, vai viņu uzņemt savās nākamajās filmās vai nē. Man šķiet, ka viņš šobrīd nesaņem daudz piedāvājumu,” žurnālistiem sacīja Malaka.
Vienlaikus viņa atzina, ka ir saņēmusi sašutumu pilnas vēstules no daudzām valstīm saistībā ar Depardjē “nežēlīgajiem” izteikumiem un uzvedību video intervijā, ko viņš sniedza 2018. gadā, braucot uz Ziemeļkoreju. Nesen filmu “Papildu izmeklēšana”, kurā bija iekļauti šīs filmas fragmenti, demonstrēja Francijas televīzijas kanāls France 2. Iepriekš šie video nekad netika rādīti plašam sabiedrības lokam.
Pēc Kultūras ministrijas vadītājas teiktā, aktiera izteikumi un žesti pret sievietēm ir “kauns Francijai”. Malaka uzsvēra, ka pat tad, ja pats Depardjē uzskatīja savu rīcību par “jocīgu un provokatīvu”, patiesībā viņš uzvedās “pilnīgi necienīgi un apkaunojoši pret Franciju, izraisot riebumu”. “Man bija riebums,” atzina ministre.
Žerārs Depardjē saņēma Goda leģionu 1996. gadā Elizejas pilī no toreizējā Francijas prezidenta Žaka Širaka rokām. 1998. gadā tika apspriesta viņa izslēgšanas iespēja par nepiedienīgu uzvedību: aktierim tika piespriests trīs mēnešu cietumsods par motocikla vadīšanu reibumā – aizturēšanas brīdī alkohols viņa asinīs piecas reizes pārsniedza maksimālo alkohola ierobežojumu.
Goda leģiona ordeņa atcelšana ir iespējama, ja:
apbalvotajam piespriests kriminālsods,
viņš izdarīja darbības, kas ir pretrunā “ordeņa godam”,
viņš izdarīja darbības, kas kaitēja Francijai.
Francijas mediji ir vilkuši paralēles starp Depardjē un Holivudas producentu Hārviju Vainšteinu, kurš tika izslēgts no ordeņa skandalozās seksuālās uzmākšanās tiesas laikā.
Pēc filmas “Papildu izmeklēšana” iznākšanas Depardjē jau bija zaudējis Kvebekas Nacionālo ordeni. “Žerāra Depardjē skandalozie izteikumi kameru priekšā šokēja starptautisko sabiedrību un ne bez pamata. Viņa uzvedība met ēnu uz Kvebekas Nacionālā ordeņa locekļu reputāciju,” komentēja franciski runājošās Kanādas provinces premjerministrs Fransuā Lego.
Skandālu ap Depardjē saasina pret viņu izvirzītās apsūdzības seksuālā vardarbībā. Vienu no tām aktrise Šarlote Arnū prezentēja tālajā 2020. gadā. Otro sūdzību, tieši tajā pašā laikā, kad tika pārraidīta “Papildu izmeklēšana”, iesniedza viņas kolēģe Helēna Darasa, kura apgalvo, ka Depardjē viņu uzmācās filmēšanas laukumā 2007. gadā. Viņš pats šīs apsūdzības noliedz.
Turklāt filmas “Papildu izmeklēšana” seansa dienā pašnāvības mēģinājumu veica 60 gadus vecā aktrise Emanuela Debevera, kura dažus gadus atpakaļ runāja par Depardjē uzmākšanos filmas uzņemšanas laukumā 1982. gadā. Viņa apgalvoja, ka aktieris “pabāza savu lielo ķepu zem viņas svārkiem”, kamēr viņa atpūtās treilerī starp ainām. Glābējiem izdevās atdzīvināt Debeveru, taču pēc dažām dienām sieviete slimnīcā mira.