Atšķirībā no daudzām Rietumu armijām, Krievija ne vienmēr var paļauties uz piekļuvi liela attāluma sakaru satelītiem. Krievi lielā mērā paļaujas uz alternatīvu satelīta radio: zemes radio, kas atspoguļo signālus no troposfēras (gāzveida atmosfēras slāņa, kura vidējais augstums ir aptuveni 10-12 km). Par to raksta Forbes .
Šādu Krievijas radiostaciju tīkls balstās uz īpašiem retranslatoriem, kas atrodas desmitiem vai simtiem kilometru viens no otras. Tie ir novietoti starp frontes līniju un dažādiem militārajiem štābiem, lai pārraidītu vājos signālus no troposfēras.
Tās ir salīdzinoši dārgas un vērtīgas iekārtas. Ceturtdien, 13.jūnijā Ukrainas speciālo vienību pavēlniecība ar dronu izsekoja un iznīcināja vienu no jaunākajiem Krievijas armijas retranslācijas transportlīdzekļiem R-416GM.
“Pirmo reizi šī kara vēsturē tika iznīcināta modernā Krievijas mobilo sakaru stacija R-416GM,” paziņoja Ukrainas Aizsardzības ministrija.
Viena R-416GM zaudēšana no desmitiem līdzīgu sistēmu, ko krievi ir izvietojuši visā frontes līnijā, neizraisīs ievērojamus Krievijas sakaru traucējumus. Taču, ja Ukrainai izdosies atrast un iznīcināt vairāk šo sistēmu — vecāko R-142, jaunāko R-419L1 papildus R-416GM —, tas var traucēt sakarus un atslēgt dažas vienības no vadības.
Īpašās sakaru radioreleja stacijas ir iespaidīgas sistēmas. R-142 bija galvenais Krievijas bruņoto spēku releja transportlīdzeklis aukstā kara pēdējās desmitgadēs. Tas sastāvēja no piecām atsevišķām tāla darbības rādiusa radiostacijām – tas viss tika ievietots vienā 3,5 tonnas smagajā GAZ-66 kravas automašīnā ar pieciem apkalpes locekļiem.
Pirms vairākiem gadiem Krievijas militāri rūpnieciskais komplekss izstrādāja jaunu sistēmu – R-419L1. Rosoboronexport tās signālus raksturoja kā “kvalitātē līdzvērtīgus digitālo kabeļu un optiskās šķiedras sakaru līnijām”.
2022. gada sākumā Krievijas spēki Ukrainas teritorijā un gar robežu izvietoja raidītāju sistēmas, tostarp desmitiem R-416GM, kas tika nogādātas gandrīz no konveijera. Tie ir papildināti ar lielu skaitu R-419L1, kurus var būt vieglāk noteikt. Ukrainas spēki iznīcināja trīs no tiem pilna mēroga kara pirmajos 20 mēnešos. Un tikai tad, kad karš ritēja jau trešo gadu, R-416GM izdevās atrast Kremjanojes apkaimē Kurskas apgabalā.
Kad Ukrainas izlūkošanas drons pamanīja staciju ar tai raksturīgo augsto radio mastu, otrs bezpilota lidaparāts tuvojās un ietriecās maskētajā transportlīdzeklī. Pēc trieciena automašīna aizdegās un sāka plūst dūmi.
Nav skaidrs, kā Ukrainas bruņotie spēki atrada R-416GM.
Visticamāk, ilgstoši novērošanu veica kvalificēta un pacietīga drona ekipāža. Tāpat iespējams, ka Ukrainas izlūkdienesti radiosignālus uztvēruši un tos izsekojuši.
Ierobežojot apraidi un bieži mainot atrašanās vietas, R-416GM apkalpe varētu traucēt Ukrainas centieniem izsekot instalācijas koordinātas.
Bet pilnīgi iespējams, ka krievu sakaru spēkiem trūkst disciplīnas. Karaliskā Apvienoto pakalpojumu institūta (RUSI) 2022. gada martā veiktajā pētījumā analītiķi Sems Kreinijs-Evanss un Tomass Viingtons atzīmēja, ka dažām Krievijas vienībām trūkst disciplīnas un tās sevi nodod.
Iespējams, R-416GM apkalpe bija nekompetenta un padarīja iekārtu par vieglu mērķi dronam.