Par kārtējo Ukrainas robotizēto lidmašīnu ar sprāgstvielām mērķis pēc rūpnīcas Jelabugā bija liels Krievijas radars, kura darbības rādiuss pārsniedz 3000 km. Tas ir uzstādīts Kovilkino pilsētā (Mordovija), 600 km attālumā no Ukrainas frontes līnijas. Par to raksta Forbes.
Pagājušajā nedēļā Ukraina izmantoja tāla darbības rādiusa bezpilota lidaparātus, lai trāpītu masīvajam radaram, taču tiek ziņots, ka netrāpīja mērķī. Otrajā mēģinājumā jau bija tam tuvāk. Droni pietuvojās radara iekārtai ar 145 mastiem, no kuriem katrs ir aptuveni 30 metrus augsts.
Video, ko acīmredzot nofilmējuši Krievijas pilsoņi, redzams, kā modificēta sporta lidmašīna Aeroprakt A-22 lido uz radaru staciju ”konteineru”, kam seko dūmu mutuļi, kas paceļas virs sprādziena vietas.
“Konteineru” nevar trāpīt ar vienu dronu. Radars atrodas simtiem jūdžu attālumā no Ukrainas pozīcijām, tā sastāvdaļas atrodas lielā attālumā viena no otras. Bet mums vajadzētu sagaidīt, ka Ukraina turpinās uzbrukt šim unikālajam radaram.
Konteineru radara vērtība ir 110 miljoni USD. Šis ir vienīgais virs horizonta esošais radars Krievijā, kas vērsts uz rietumiem, lai uzraudzītu Eiropas gaisa telpu. Citi lielākie Krievijas radari uzrauga, kas notiek ziemeļos.
Radara signāls tiek atstarots no jonosfēras un liecas ap Zemes izliekumu. Aukstā kara laikā pasaules kodolvalstis izvietoja šādus radarus, lai savlaicīgi brīdinātu par gaidāmo kodoluzbrukumu. Mūsdienās tie arī ļauj atklāt un izsekot lidaparātus, raķetes un dronus no ļoti liela attāluma.
Šie radariem ne obligāti ir jābūt ir tik precīziem kā parastie radari, kas izseko priekšējās līnijas. Turpretim jaudīgajiem radariem ir jābūt imūniem pret visiem, izņemot vistālākās darbības rādiusa trieciena ieročus, kas ir tikai dažiem. Visā pilna mēroga kara laikā Krievijas pretgaisa aizsardzības komandieri varēja būt droši, ka ”konteiners” bija tālu ārpus Ukrainas bezpilota lidaparātu sasniedzamības.
Taču ar ārvalstu palīdzību labākie ukraiņu inženieri ir izstrādājuši pilnīgi jaunus tāldarbības uzbrukuma dronus. Un kopš šī gada sākuma šie bezpilota lidaparāti ir lidojuši simtiem kilometru dziļi Krievijā un uzbrukuši gaisa bāzēm, štābiem, naftas bāzēm un stratēģiskiem uzņēmumiem.
Viens no garākajiem triecieniem bija 2.aprīlī, kad Ukrainas bruņotie spēki nosūtīja vismaz vienu bezpilota lidaparātu A-22 Krievijas speciālajā ekonomiskajā zonā “Alabuga”, kur tiek ražoti Irānas bezpilota lidaparāti “Shahed”.
Lielais lidmašīnas tipa drons tiek uzskatīts par vienu no labākajiem no aptuveni 15 Ukrainas tāla darbības rādiusa droniem. Tas ir pietiekami liels, lai tajā ietilptu pietiekami daudz sprāgstvielu un degvielas ilgam lidojumam. Tas maksā 90 000 USD, kas ir salīdzinoši lēti.
Ražošanas līmenī drons A-22 ir mērogojams. Kā norāda ”Conflict Intelligence Team”, pēc uzbrukuma Jelabugā bija vērts gaidīt jaunus bezpilota lidaparātu uzbrukumus.
Tieši tas notika divas nedēļas vēlāk, kad vismaz viens A-22 devās uz ”konteinera” radaru.
Ir pāragri runāt par iespējamiem radara bojājumiem: pat viena vai vairāku torņu nokrišana nenovedīs pie radara atslēgšanas – bet, ja tā vadības centrs tiks atslēgts, tad torņi būs bezjēdzīgi.
Pēc diviem reidiem nedēļas laikā var droši teikt, ka Ukraina ir apņēmības pilna apspiest, ja ne iznīcināt ”konteineru”, atzīmē žurnālisti. Tā nepārprotami ir daļa no plašākas stratēģijas, lai padarītu Ukrainas gaisa telpu drošāku Ukrainas militārajām lidmašīnām, tostarp Eiropas iznīcinātājiem F-16, kas ieradīsies tuvāko nedēļu laikā.