Ir birokrātiski sarežģīts, bet pilnīgi likumīgs veids, kā ASV prezidenta Džo Baidena administrācija var nosūtīt uz Ukrainu miljoniem artilērijas lādiņu, raksta Forbes.
Tiek atzīmēts, ka Ukraina piedzīvo munīcijas deficītu un ugunsspēku nevienlīdzību. Tādējādi Ukrainas karaspēks izšauj tikai 2000 šāviņu, salīdzinot ar 10 000 krievu.
Pēc žurnālistu domām, neskatoties uz to, ka palīdzības likumprojekts ASV Kongresā lēnām virzās uz priekšu, Džo Baidenam ir iespēja palīdzēt Ukrainai. Viens no likumiem dod ASV prezidentam tiesības pārdot ar atlaidi vai pat atdot visus pieejamos ieročus, ko ASV armija uzskata par pārpalikumu.
Likums paredz tā saukto “pārpalikuma aizsardzības preču” nodošanu kopumā 500 miljonu dolāru vērtībā gadā. Bet dokuments nenosaka, kādu cenu prezidents var noteikt konkrētam ieroča veidam. Teorētiski viņš var novērtēt preci par nulli dolāru.
“Baidens ļoti reti izmantoja savas pilnvaras attiecībā uz Ukrainu. Un kur viņš to ir izmantojis, pēdējā laikā tas ir bijis kā daļa no sarežģītas “apļveida tirdzniecības”, kurā ASV valdība izsniedz ieroču pārpalikumus trešām valstīm – Ekvadorai un Grieķijai – un pēc tam mudina šīs pašas valstis tieši vai netieši dot Ukraina daļa no viņu liekajiem ieročiem.” – teikts rakstā.
Autori skaidro, ka nav juridiska iemesla, kāpēc Baidens nevarētu likvidēt starpnieku un izmantot savas pilnvaras pa tiešo Ukrainas atbalstam. Un nav praktiska iemesla, kāpēc šī palīdzība nevarētu ietvert artilērijas munīciju.
Tiek atzīmēts, ka lielākā daļa artilērijas munīcijas ASV armijas un jūras kājnieku korpusa noliktavās acīmredzami nav liekas. Bet ir svarīgs izņēmums. Amerikas Savienotajās Valstīs glabāšanā potenciāli atrodas četri miljoni 155 mm divējāda lietojuma kasešu munīcijas — M483A1 un M864 DPICM.
Žurnālisti piebilst, ka visa šī munīcija ir acīmredzama kandidāte marķēšanai kā “pārpalikums”. ASV armija pirms daudziem gadiem noteica, ka šīs vienības ir neuzticamas un bīstamas jo pastāv 14 procentu iespēja tām nenostrādāt.
Saskaņā ar 2004. gada ziņojumu, atlikums sastāda nevajadzīgus 402 miljonus DPICM, tostarp 4,6 miljonus 155 mm lādiņus.
Baidens visas krājumos atlikušās DPICM kārtas varētu uzskatīt par pārpalikumu, lai viņš varētu tās pārsūtīt uz Ukrainu, neiztērējot ne vienu dolāru, lai tos aizstātu. Ar to pietiktu ķoti ilgiem intensīva kara gadiem.
Vienīgais, ka ASV valdība nevar likumīgi samaksāt par piegādi. Bet uz visiem ieročiem Vācijā šis noteikums neattiecas. Tāpēc ASV varētu piegādāt šos DPICM uz Vāciju un pēc tam pasludināt tos par pārpalikumu un pārsūtīt uz Ukrainu.
“Kāpēc Baidens vēl nav īstenojis šo plānu, nav skaidrs. Iespējams, pat ticams, ka viņš labprātāk gaidītu jauno finansējumu 60 miljardu dolāru apmērā, kas viņam dotu lielākas iespējas iegādāties vai pat no nulles izstrādāt plašu ieroču klāstu Ukrainai.