Ukrainā ir tāla darbības rādiusa droni, kas iznīcina Krievijas mobilās pretgaisa aizsardzības sistēmas. Par to raksta Forbes.
Jaunie ieroči tiek saukti par “Ukrainas lancetēm”, jo tie ir līdzīgi Krievijas bezpilota lidaparātiem. Palielinātais bezpilota lidaparātu klāsts ļauj tiem trāpīt daudzos jaunos mērķos, un ukraiņi izmanto priekšrocības, uzbrūkot dārgai tehnikai, pirms krievi to var pārvietot drošībā.
RAM X droni
Jaunais bezpilota lidaparāts pirmo reizi tika pieminēts Ukrainas austrumu frontē karojošās operatīvi stratēģiskās grupas Hortica oficiālajā kanālā Telegram.
“Aero izlūkošanas rezultātā apdzīvotās vietas Zarja rajonā tika atklāta ienaidnieka 2S6 Tunguska pretgaisa aizsardzības sistēma. Uz atklāto mērķi tika izšauta munīcija RAM X. Uguns postījumu rezultātā atklātais mērķis guva nopietnus bojājumus,” teikts publikācijā.
Vēl vairāki triecieni, izmantojot tāda paša veida bezpilota lidaparātus, parādījās jaunajā Ukrainas SBU videoklipā, kurā bija redzama dažādu okupantu pretgaisa aizsardzības sistēmu iznīcināšana: divas Buk palaišanas iekārtas, Buk radars, divas Tor sistēmas, Strela-10, Tunguska” un tamlīdzīgi. Tie ir dārgi aktīvi, kurus kara laikā būs grūti vai neiespējami aizstāt.
Citā 10. aprīļa video bija redzams veiksmīgs trieciens Krievijas mobilās elektroniskās karadarbības sistēmai Borisoglebsk-2, kas acīmredzot nespēja traucēt ne uzbrukuma dronu, ne novērošanas dronu, kas filmēja triecienu.
Šeit ir vairāki interesanti punkti, atzīmē materiāla autori. Viens no tiem ir tas, ka Ukrainas bezpilota lidaparāti izsekoja un iznīcināja Tunguska pretgaisa aizsardzības sistēmu ar dubultu 30 mm lielgabalu, četrām zeme-gaiss raķetēm un savu integrēto radaru, kas paredzēts bezpilota lidaparātu notriekšanai.
Vēl viens interesants punkts ir drona nosaukums. RAM X ir modernizēta RAM II munīcijas versija, ko ražo Ukrainas uzņēmums CDET. Uzņēmums ražo ļoti veiksmīgu izlūkošanas dronu Leleka-100, kura spārnu platums ir 3 metri un izturība pārsniedz divas stundas, padarot to par vērtīgu ekipējumu.
Turklāt Krievijas tehnikas sakāves video pats drons, kas tam uzbrūk, praktiski nav redzams. Atšķirībā no Lancet, ko uzbrukuma video ir viegli atpazīt pēc tā raksturīgā baltā silueta ar diviem X spārniem.
Ukraiņu “lancetes”
Krievu Lancet munīcija spēlēja nozīmīgu lomu karā Ukrainā. Galvenais brīdinājums bija tāds, ka tas tika ražots tikai nelielos daudzumos, acīmredzot Ukrainas bezpilota lidaparāta trieciena dēļ rūpnīcai, kas ražo svarīgus komponentus.
2024. gada februārī Ukrainas digitālās transformācijas ministrs Mihailo Fjodorovs paziņoja, ka tiek ražoti divi Ukrainas bezpilota lidaparāta Lancet ekvivalenti, kas drīzumā tiks nodoti ekspluatācijā.
RAM X, iespējams, ir viens no šiem produktiem. Citi notikumi ietver Perun, kas izskatās kā tieša Lancet kopija. Un, lai gan krievu ”lancet’e” maksā aptuveni 30 tūkstošus ASV dolāru, Ukrainas analogi tiks ražoti par daudz zemāku cenu un daudz lielākos daudzumos.
Dronu loma karā
Bezpilota lidaparāti ir kļuvuši par vienu no galvenajiem ieročiem, ko izmanto karā Ukrainā. Turklāt tos izmanto abas puses. Runa ir gan par FPV bezpilota lidaparātiem, gan uzbrukuma droniem.
Uz šī fona Ukrainā pat parādījās “dronu armija”. Katru nedēļu viņa iznīcina daudz ienaidnieka tehnikas. Piemēram, laikā no 2. līdz 10. aprīlim tika trāpīti 30 krievu tanki, 86 bruņu kaujas mašīnas un gandrīz 100 lielgabali.
Iepriekš kāda NATO amatpersona sacīja, ka Ukrainas bezpilota lidaparāti ir atbildīgi par divām trešdaļām no pēdējiem Krievijas tanku zaudējumiem. Taču tā varētu būt brīdinājuma zīme, jo Ukrainas lielā paļaušanās uz bezpilota lidaparātiem liecina par alternatīvu trūkumu.