Krievijas novērošanas bezpilota lidaparātu nomocīti un nevēloties izšaut miljoniem dolāru vērtas zeme-gaiss raķetes uz mērķiem, kas varētu maksāt tikai 100 000 USD, Ukrainas bruņotie spēki ir improvizējuši lētākus līdzekļus bezpilota lidaparātu notriekšanai. Par to raksta Forbes
Viņi ir aprīkojuši ar ložmetējiem bruņotu kravas automašīnu parku. Viņi ir lidojuši ar Jak-52 mācību lidmašīnu, kuras aizmugurējā sēdeklī atradās strēlnieks ar bisi. Viņi pat ir apmācījuši operatorus, kā ukraiņu dronus ietriekt Krievijas dronos.
Tagad Ukrainas helikopteru apkalpes apšauj Krievijas dronus ar ložmetējiem, kas uzstādīti transporta helikopteru Mil Mi-8 Hip degunos. Tā ir Otrā pasaules kara atbalss, kad strēlnieki atradās smago bumbvedēju degunos un aizstāvēja savas lidmašīnas no ienaidnieka iznīcinātājiem.
Šonedēļ tiešsaistē parādījās video, kurā attēlots viens ar ieroci bruņots Mi-8. Videoklipā starp helikoptera pilotu un otro pilotu ievietots ložmetējs caur deguna stiklu izšauj ložu kārtu, uzspridzinot dronu, kas lidoja tieši zem helikoptera. Pilotu kabīne piepildās ar ieroču izgarojumiem.
Mi-8 vienmēr ir spējuši nēsāt ieročus zem spārniem vai tos mēdz uzstādīt uz atvērtajām sānu durvīm. Tikai daži varianti ir bruņoti ar ieročiem zem deguna. Taču šķiet, ka jebkuru Mi-8 modeli ar caurspīdīgu priekšgala stiklojumu — pretstatā cietam degunam — var aprīkot ar elastīgu stiprinājumu ierocim, kas šauj caur degunu. Audekla atloks aizstāj vienu stiklojuma paneli.
Ukrainas armijas flotē ir vairāku veidu Mi-8 ar priekšgala stiklojumu – aptuveni 75 Mi-8 un līdzīgi Mi-17: tas ir aptuveni 50 pirmskara helikopteri mīnus 25 kara laika zaudējumi un 50 Ukrainas saņēmtie Mi-8/17 no saviem sabiedrotajiem.
Pirmskara fotogrāfijās ir attēloti vairāki Ukrainas Mi-8 ar audekla atlokiem, dodot mājienus par helikopteru iespējamām turpmākajām lomām kā dronu medniekiem.
Mi-8 kabīne ir pietiekami liela, lai trīs apkalpes locekļi varētu sēdēt blakus: divi piloti un ložmetējs. Tas ir neērts izkārtojums, ko vēl neveiklāku padara dūmi, kas piepilda kabīni ar katru ieroča izmantošanu.
Bet tas nenozīmē, ka Mi-8 ar iebūvētu ložmetēju nav efektīvs dronu iznīcinātājs. Viena no pirmajām modernā bezpilota lidaparāta notriekšanas reizēm vēsturē notika tieši šādā veidā — Bosnijā deviņdesmito gadu sākumā.
“Viena novatoriskā serbu pretdronu taktika bija palaist militāro helikopteru Mi-8 Hip, lai lidotu kopā ar [ASV armijas] Hunter dronu un pēc tam likt durvju ložmetējam uzspridzināt dronu ar savu 7,62 milimetru ložmetēju,” JD R. Diksons, vēlākais ASV flotes komandieris leitnants, rakstīja 2000. gada disertācijā
Ložmetēju droni no helikoptera iekšpuses ietaupa vērtīgas pretgaisa aizsardzības raķetes. “Daudzu tūkstošu (ja ne miljonu) dolāru tērēšana katrai raķetei, lai likvidētu lētu dronu, ir ekonomiski zaudējoša lieta,” rakstīja Pols Maksvels, ASV Militārās akadēmijas Ņujorkas Armijas kiberinstitūta direktora vietnieks.